Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Festival ve znamení deště a kdo rozchechtal náměstí. Deník z LFŠ. Filmová reflexe Viktora Horáka

31.07.2022
Festival ve znamení deště a kdo rozchechtal náměstí. Deník z LFŠ. Filmová reflexe Viktora Horáka

Foto: Se svolením LFŠ a Viktora Horáka

Popisek: Letní kino na Masarykově náměstí před projekcí Mimořádné události.

Uherské Hradiště, historické srdce Slovácka, se zahalilo deštěm. Líný a pomalý první den se nesl ve znamení českých snímků, starých archivů České televize a prvních návštěvníků. České novinky jako je Mimořádná událost, A pak přišla láska…, Velká premiéra nebo půlnoční bizár Oheň, led a dynamit jsou prvními vlaštovkami letošní filmovky. Dusný slunečný pátek nahradil sychravá a deštivá sobota. Festival také připomíná dílo Martina Friče nebo Luise Buñuela. Novinkou je také Jarošovský pivovar v pozici oficiálního piva LFŠ.

Lidé z různých koutů Česka se sjíždí do Uherského hradiště, kde začíná Letní filmová škola. Městské vlakové nádraží praská ve švech, uličky jsou plné batůžkářů a ZŠ Sportovní nebo hradišťské Gymnázium se zaplňuje stovkami festivalových návštěvníků. Stánky s haluškami a vínem jsou připravené na návaly hladových a žíznivých davů. Stany České televize a Respektu zase očekávají návštěvníky hladové po vědění. Zatímco se v kinech potí stovky diváků, tak se před kinem Hvězda rozdávají akreditace, přijíždí hosté a také hudební klub Mír žije pestrým programem raperů a DJs. Jsou to líné a ospalé hodiny, zvěstující začátek pohodového festivalu.

 

Páteční příjezd ještě za pěkného počasí

První letošní Výroční cenu pořadatele festivalu Asociace českých filmových klubů převezme turecký režisér, držitel Zlatého medvěda z Berlinale Semih Kaplanoğlu a významným hostem je také oceňovaný irský režisér Jim Sheridan. Během sobotního večera filmovku slavnostně zahájí světová premiéra filmu Michael Kocáb – Rocker versus politik v sále festivalového centra v kině Hvězda. Promítání uvede režisérka Olga Sommerová, kameramanka Olga Malířová Špátová a Michael Kocáb. Celkem bude na festivalu promítnuto 180 filmů, v programu je celkem 385 položek. „Brány 48. Letní filmové školy se otevírají a já mám velkou radost, že se nám s kolegy podařilo nachystat další krásný a inspirativní ročník plný skvělých a důležitých filmů, hostů a témat. Všem děkuji za veliké nasazení, čas, energii a lásku, kterou do příprav Filmovky vložili,” řekla ředitelka Letní filmové školy Radana Korená.

 

Turecký režisér, držitel Zlatého medvěda z Berlinale Semih Kaplanoğlu s výroční cenou AČFK

První den festivalu potvrdil, že se na Masarykovo náměstí vrátilo letní kino s česko-slovenskými filmovými novinkami. První projekcí byla tragikomedie Jiřího Havelky podle skutečných reálií Mimořádná událost. Náměstí bylo přeplněné stovkami diváků a centrem Hradiště se ozývaly salvy smíchu. Letní projekce tuzemských filmů - a komerčních komedií především - patří k těm nejvyhledávanějším na každém ročníku Letní filmové školy v Uherském hradišti. Po filmu o regionální vlakové lokálce, která bez strojvedoucího jede Vysočinou, se na náměstí představí také komedie Prezidentka nebo Betlémské světlo od otce a syna Svěrákových. „Letní promítání se během Filmovky na náměstí vrací po dvou covidových letech. Nečekanou součástí programu byla i technická závada, kdy na chvíli spadlo nafukovací plátno,” píše festivalový web. Uprostřed Havelkova filmu se začalo vyfukovat plátno, ale organizátoři během pár minut promítání zachránili a sklidili odměnu v podobě smíchu a diváckého potlesku.

 

Letní kino před projekcí Mimořádné události

Velký divácký zájem v pátek vyvolala také půlnoční projekce béčkového rádoby „epického velkofilmu” Oheň, led a dynamit. „Mamutí projekt módního magnáta, bývalého olympijského lyžaře a autora ikonických akčních scén v bondovkách, přináší na velké plátno naprosto nesoudnou variaci Her bez hranic,” píše o filmu Festivalový deník o projekci ve vydýchaném a horkém sále Sportovní haly za Smetanovými sady. Dodává, že film „bere dech nejen zběsile krkolomnými sportovními disciplínami, ale také záplavou jalového humoru a nezřízeného product placementu”.

 

V pátek bylo pěkně, až v sobotu se zatáhlo

Sobota ve znamení deště, Martina Friče a Jarošovského pivovaru 

Filmové dílo režiséra Martina Friče, jednoho z nejplodnějších českých režisérů, připomíná letošní ročník filmovky. Frič by se letos dožil 120 let a LFŠ mu věnovala filmovou retrospektivu i odborný program. Režisér má na svém kontě zhruba stovku filmů a pracoval s těmi nejlepšími komiky a herci: včetně Vlasty Buriana, Jaroslava Marvana a Huga Haase. Mezi jeho nejslavnější snímky patří komedie Kristian, Eva tropí hlouposti, Císařův pekař a Pekařův císař nebo populární pohádku Princezna se zlatou hvězdou. „Je to absolutní titán české kinematografie. Člověk, který prošel řadou režimů, s žádným z nich si nezadal a pořád zůstal svůj,” uvedl programový ředitel festivalu Jan Jílek v tiskové zprávě.

 

Režisér Šimon Holý v srdci Moravského Slovácka

Druhý festivalový den zahájila ošklivá průtrž mračen a celodenní déšť. Sobotní ráno odstartovat ceněný snímek z karlovarské hlavní soutěže A pak přišla láska… od mladého režiséra Šimona Holého. Film s Pavlou Tomicovou a Terezou Hofovou sleduje vztah matky a dcery, které se „vypraví za věštkyní do mlýna na Vysočinu. Matka chce pomoci od psychických problémů, dcera tarotům nevěří,” uvádí web festivalu. Nezávislý film, jenž se obešel bez podpor páteřních institucí pro vznik celovečerních filmů u nás, originálně pojímá témata ženství, mateřství a sílu ezoteriky. Akademicky natočený příběh je snímán často ve velkých celcích a velká část scén je natočena na jeden záběr.

 

Fronta na vstupenky v kině Hvězda

Téhož dne se promítala v Klubu Kultury černá komedie Miroslava Krobota Velká premiéra, která vyprodala celý Velký sál. Kromě toho přichází festival s několika organizačními a produkčními novinkami: vedle kina Hvězda je stan s vínem, zatímco stany Respektu a České televize se nově nachází hlouběji ve Smetanových sadech. Poměrně radikální změnou je nová volba oficiálního piva filmovky. Tím se stal největší pivovar ve Zlínském kraji: a to sice Jarošovský pivovar. „V minulosti byl partnerem festivalu Plzeňský Prazdroj. Organizátoři tak letos dávají přednost lokální značce, která je s Uherským Hradištěm bytostně svázaná. Pivovar pro návštěvníky chystá ležáky, svrchňáky soutěže i exkurze,” dodává LFŠ.

 

Úvod ke komedii Velká premiéra obstarala dramaturgyně Jana Bébarová.

 

Vložil: Viktor Horák