Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Peklo pod Berlínem a hvězdy surrealismu Buñuel a Švankmajer. Letošní „filmovka“ v Uherském hradišti. Filmová reflexe Viktora Horáka

21.07.2022
Peklo pod Berlínem a hvězdy surrealismu Buñuel a Švankmajer. Letošní „filmovka“ v Uherském hradišti. Filmová reflexe Viktora Horáka

Foto: Se svolením Jan Švankmajer

Popisek: Jan Švankmajer, filmař a surrealista světového jména

Od 29. července se do 4. srpna otevírají brány filmovým nadšencům v samotném „srdci Slovácka”. Malebné historické město Uherské hradiště hostí již 48. ročník Letní filmové školy, který nabízí české filmové novinky, retrospektivu španělského vizionáře Luise Buñuela a klasika české kinematografie Martina Friče, půlnoční erotické bizáry z Německa a Britskou novou vlnu. Kromě toho nabídne řadu divadelních představení, koncertů a výstav. Festivalovou stálicí je už řadu let také virtuální realita. Zahajovacím snímkem je dokument Michael Kocáb - Rocker versus politik a světovou premiéru si na LFŠ odbude poslední film Jana Švankmajera Kunstkamera. Kromě toho festival ocení herce Ondřeje Vetchého, režisérku Michaelu Pavlátovou a člena Asociace českých filmových klubů a zakladatele festivalu KRRR! Pavla Tomeška in memoriam.

Festival zahájí dokument Michael Kocáb - Rocker versus politik od režisérky Olgy Sommerové. Světové premiéry se zúčastní jak dokumentaristka, tak hlavní protagonista filmu. „Výroční cenu Asociace českých filmových klubů převezmou herec Ondřej Vetchý, režisérka Michaela Pavlátová, režisér Semih Kaplanoğlu a klubista Pavel Tomešek,” uvádí web festivalu s tím, že filmovka je také „vrcholným svátkem filmových klubů”. Zveřejněný festivalový program nabízí retrospektivu španělského filmového mága Luise Buñuela, sekci věnovanou Britské nové vlně a moderní portugalské kinematografii. Kromě toho také Uherské hradiště nabídne poctu japonskému režisérovi Šindžimu Sómaiovi a novinkám z Česka, Slovenska, Polska a východní Evropy.

 

Luis Buñuel při natáčení, foto se svolením LFŠ

Konkurence silné generaci Hřebejků

„Letos v rámci dne AČFK oceníme Výroční cenou dlouholetého vedoucího filmového klubu a kina Mír v Krnově Pavla Tomeška, jehož práce pro klub, kino i přehlídku 70mm filmů KRRR! si velmi vážíme,“ říká ředitelka LFŠ a předsedkyně Asociace českých filmových klubů Radana Korená. „Generační obměna je tu!” láká festivalový web na české a slovenské novinky v programu.

 

Letošní plakát, foto se svolením LFŠ

„Silné generaci Hřebejků, Zelenků, Svěráků a Ondříčků, kteří debutovali v 90. letech a třicet let drželi kormidlo české kinematografie pevně v rukou, konečně dorostla konkurence,” říká dramaturg sekce Jaroslav Sedláček s tím, že mladí režiséři nabízí velmi pestrou paletu témat a žánrů. „Adam Sedlák zve na adrenalinovou noční jízdu plnou rapu a drog (BANGER.), Šimon Holý jemnými tahy kreslí psychologický portrét šedesátileté ženy v krizi (A pak přišla láska…), Tomasz Wiński otevírá třináctou komnatu sexuálních fantazií (Hranice lásky), Jiří Havelka rekonstruuje masakr na Švédských šancích v červnu 1945 (Očitý svědek),” uvádí festival. Návštěvníci budou moci také shlédnout nejnovější tuzemské snímky, které byly představení na karlovarském festivalu: historické drama Slovo od Beaty Parkanové, dramedii Velká premiéra režiséra a herce Miroslava Krobota nebo tragikomedii Kdyby radši hořelo.

 

Jiří Havelka a jeho Očitý svědek, foto se svolením LFŠ

Sekce Východní přísliby odhalí nové talenty, porovná postavení žen v Kazachstánu i na Balkáně, zprostředkuje válečnou realitu Ukrajiny i sociální nešvary v Srbsku. V bloku Česko-Slovensko je připravená obsáhlá retrospektiva režiséra Martina Friče, který by oslavil 120 let, a sekce FAMU History se zaměří na takzvanou ztracenou generaci tvůrců, kteří školu absolvovali v době nastupující normalizace. Diváci se tak budou moci seznámit s filmy Angeliky Hanauerové, Vladimíra Drhy, Jaroslava Soukupa či Agnieszky Hollandové a osobně se setkat s Morissem Issou a Vlastimilem Venclíkem. 

Půlnoční „Peklo pod Berlínem” a hvězda surrealismu Luise Buñuel 

Umělecká tvorba filmového surrealitsty Luise Buñuela představí vrcholné snímky jeho kariéry: je to legendární Andaluský pes, Mléčná dráha, Anděl zkázy nebo Zlatý věk. Kromě toho budeme mít možnost shlédnout biografický dokument Buñuel, surrealistický filmař. „Jeho filmy oscilují mezi skutečným světem a světy imaginárními. Zobrazoval v nich brutální, pokryteckou, nespravedlivou společnost, pranýřoval falešné hranice mezi morálkou a nemorálností, ale především rozjímal nad realitou snů a vytvářel jedinečný a neopakovatelný styl,” dodává dramaturg retrospektivní sekce.

 

Kondom hrůzy v sekci Peklo pod Berlínem,  foto se svolením LFŠ

Velkou pozornost také představuje sekce Půlnoční delikatesy - tentokrát s podnázvem: Peklo pod Berlínem. Béčkové krváky, pulpové detektivky a brakové akčňáky tentokrát nabídnou tu nejbizarnější podívanou ze sousedního Německa, „kde působili tvůrci radikálně kontrastující s tvorbou festivaly vyzdvihovaných velikánů a hrdě využívající elementy populárních a brakových žánrů”. Festival k tomu dodává: „Letošní půlnoční sekce nabídne počtem sice skromnou, ale stylově velmi pestrou sondu do pohříchu přehlížených hlubin německého filmu, sahající od radikálního undergroundu či campového trashe přes exploataci a televizní produkci až po akční holomajzny v céčkovém i áčkovém pojetí,” píše web festivalu. Za vše stačí zmínit pouze pár filmů, které svými názvy mluví za vše: Macho man, Kondom hrůzy nebo Terror 2000 - Jednotka intenzivní péče Německo.

 

Festival ocení in memoriam Pavla Tomečka, foto se svolením LFŠ

Kromě toho na festivalu potkáte filmové odborníky z celého světa, ať už jsou to režiséři, jejich blízcí spolupracovníci, scenáristé, historici či kritici. O svůj pohled na filmové umění se s vámi podělí při svých lekcích filmu, přednáškách i při náhodných setkáních ve festivalových stanech. Během letních dnů ale nemusíte pouze sedět v kinosálech: festival nabízí pestrý program plný přednášek ve stanech České televize nebo Týdeníku Respekt, kde se konají projekce nebo diskuze s odborníky. V parku za kinem Hvězda a hudebním klubem Mír můžete zajít na divadelní představení Simony Babčákové, čtení s Jáchymem Topolem nebo na večerní koncert kapel Zrní nebo WWW.

 

Na závěr proběhne světová premiéra filmu Arved, foto se svolením LFŠ

Také můžete objevovat malebná zákoutí historického města, útulné kavárny i nedaleká štěrková jezera. „Poznejte místní folklór, zazpívejte si s cimbálovkou a zajděte na sklenku vína. Užijte si velké koncerty i inspirativní divadelní představení a noci protancujte. Uherské Hradiště vás přivítá svou pohostinností a jedinečnou letní atmosférou,” uzavírá Letní filmová škola a zve vás na filmy a skleničku vína v srdci Slovácka.

A Krajské listy.cz budou u toho.

 

Vložil: Viktor Horák