Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Noir Film Festival 2022 na „černé listině”. Honba na hollywoodské scenáristy, pocta Robertu Taylorovi a noiry Davida Finchera. Filmová reflexe Viktora Horáka

14.07.2022
Noir Film Festival 2022 na „černé listině”. Honba na hollywoodské scenáristy, pocta Robertu Taylorovi a noiry Davida Finchera. Filmová reflexe Viktora Horáka

Foto: Se svolením Noir Film Festival (stejně jako ostatní snímky v článku) / Robert Worick

Popisek: Noir Film Festival se bude v srpnu na Českém Šternberku konat již po desáté.

Opět se po roce hlásí 10. ročník Noir Film Festivalu, který se koná od 17. do 21. srpna na hradě Český Šternberk. Tento srpen zavládne nad hradbami stín temných 50. let v Hollywoodu: doba mccarthismu a honba na komunisty v Los Angeles. V hradních komnatách budete moci shlédnout španělské pokusy o filmy noir, československé filmy noir nebo thrillery Davida Finchera. Festival tradičně vzdá poctu hollywoodské ikoně Ritě Hayworthové, Robertu Taylorovi nebo americkému „králi béček” Edgaru G. Ulmerovi z Olomouce. Organizátoři festivalu nezapomínají ani na tuzemské hvězdy jako je Emília Vašáryová či Hana Maciuchová. Kromě filmů z 50. let se ale můžete těšit na speciální uvedení: biografická minisérie Iveta, Hřebejkova detektivka Rédl nebo kultovní Bláznivý Petříček.

Jubilejní 10. ročník Noir Film Festivalu nabídne kromě filmů od amerických autorů na „černé listině” také poctu legendárnímu herci Robertu Taylorovi nebo retrospektivu olomouckého rodáka Edgara G. Ulmera. Jedním z největších taháků je ale také nabídka filmů Davida Finchera: Zodiak, Muži, kteří nenávidí ženy nebo Zmizelá. Kromě toho se na festivalu můžete těšit na speciální program, který nabízí to nejlepší z prvního ročníku. Festival se dlouhodobě zaměřuje na stylisticky a tematicky specifické snímky, které v českých kinech nebývají tak jednoduše k vidění.

 

Každý rok uvádějí výběrovou retrospektivu děl tvůrců, kteří se novátorsky vztahují ke klasickému noiru. Letos se můžete těšit na pět filmů od Davida Finchera. 

Dramaturgové festivalu k tomu dodávají: „Noir Film Festival je každoroční přehlídkou filmu noir, specifického fenoménu světové kinematografie, který bývá rozličně označován za samostatný žánr, historický cyklus nebo vizuální styl. Program sestává jak ze zástupců tzv. klasického filmu noir, který vznikal v éře hollywoodských studií ve 40. a 50. letech, tak z pozdějších inkarnací, které je možné identifikovat napříč světovou kinematografií. Svou úzkou profilací a systematickým mapováním toho, co lze označit za noirový korpus, je přehlídka unikátní nejen v domácím, ale i celoevropském měřítku,” píše na webu dramaturgická dvojice Jana Bébarová a Milan Hain. 

 

Kompletní program naleznete, když kliknete na obrázek. 

Temné světy Davida Finchera a americký „král béček” z Olomouce 

Sekce filmů „Temné světy Davida Finchera” nabídne např. kriminálku Zodiac (2007), mysteriózní thriller Zmizelá (2014) nebo adaptaci populárního detektivního románu Muži, kteří nenávidí ženy (2011). K temným vizím slavného amerického režiséra, který dosud nedostal Oscara, dramaturgyně festivalu Jana Bébarová dodává: „Fincher rád děsí publikum a temnými vizemi světa zmítaného zlomyslností ho cíleně uvádí do diskomfortu. O své generaci mluví jako o generaci skeptiků a cyniků a uznává, že celá jeho kariéra je o perverzních knihách a scénářích. Právě proto, ať už se myšlence ‚fincherovského doteku‘ vzpírá, jak chce, je z jeho tvorby vidno, že konkrétní témata a žánrové preference jej vskutku přitahují,“ uzavírá Bébarová s tím, že Noir Film Festival nabídne také jeho kultovní thrillery, kterými se proslavil: Sedm (1995) a Klub rváčů (1999).

 

Jedna z tradičních poct hereckým ikonám bude letos patřit Robertu Taylorovi. Těšit se můžete na film Drsnej polda (Rogue Cop, 1954). 

Kromě toho pořadatelé v rámci pocty Robertu Taylorovi uvedou film Drsnej polda, kde byl herec obsazen proti svému obvyklému typu jako zkorumpovaný policista. Další sekce připomene olomouckého rodáka Edgara G. Ulmera, který proslul zejména dvěma filmy: hororem Černá kočka a béčkovým noirem Objížďka, který se navzdory produkčním omezením stal klasikou. Tento americký režisér pocházející z Olomouce spolupracoval na konci němé éry s Billym Wilderem nebo bratry Siodmakovými na slavném filmu Lidé v neděli. Většina Ulmerových snímků upadla v prach zapomnění, ale právě onen béčkový noir Objížďka, se stal kultovním dílem a dodnes platí za mistrovský existencialistický noir. Ulmer přezdívaný jako „král béček” nebo „Frank Capra z PRC” je srovnáván s jeho německými kolegy Otto Premingerem nebo Robert Siodmakem. 

Španělský a československý film noir 

Programovou tradicí je i hledání československých noirových titulů. „Pětice titulů mj. čítá němý film Otrávené světlo (1921) v režii Jana S. Kolára a Karla Lamače, který hudebně doprovodí violoncellistka Terezie Kovalová. Charisma Karla Högera publikum oslní v dramatu Mrtvý mezi živými (1946) v režii Bořivoje Zemana ve čtvrteční večerní open air projekci na nádvoří Kašpara Sternberga,” uvádí web 25 FPS. Festival také nabídne přehlídku španělských filmových kousků, které oscilují na pomezí noirového žánru. „Po loňském exkurzu do bollywoodské kinematografie se letos opět vrátí do Evropy a připomene slavné, ale i pozapomenuté noiry ze Španělska. Vedle známé Smrti cyklisty (1955) v režii Juana Antonia Bardema přijdou na řadu snímky jako Andaluský expres (1956), Červená ryba (1955), Ditirambo (1969) či Skleněné oko (1956), které je adaptací díla amerického autora hard-boiled literatury Cornella Woolriche,” dodává server 25 FPS.

 

Ve Zvláštním uvedení se letos můžete těšit na filmový klenot v režii Jeana-Luca Godarda Bláznivý Petříček (1965). V hlavních rolích Jean-Paul Belmondo & Anna Karina. A s nezapomenutelným cameem Samuela Fullera!

Programová sekce Zvláštní uvedení nabízí nedávno uvedenou minisérii Iveta (2022) od VOD platformy Voyo. Retro biografická série vypráví o začátcích hvězdné kariéry populární zpěvačky Ivety Bartošové. Kromě toho se můžeme těšit na drsnou kriminální podívanou v podobě čtyřdílné detektivní minisérie Rédl (2018). Ponuré projekce z produkce České televize se osobně zúčastní režisér Jan Hřebejk a autor scénáře Miro Šifra. Třetí speciální projekcí bude filmový klenot v režii Jeana-Luca Godarda Bláznivý Petříček (1965) s Jeanem-Paulem Belmondem. V rámci doprovodného programu na Český Šternberk dorazí divadelní představení Falešná nota z pražského Divadla v Řeznické. V režii Radima Špačka se představí Pavel Rímský a Martin Finger jako svědek a soudce v napínavém soudním dramatu.

 

Dramaturgyně Jana Bébarová a hosté Noir Film Festival 2022 – Honza Hřebejk a Martin Finger — zdraví z Karlovy Vary International Film Festival.

Komunisté v Hollywoodu a „noirové perly”

Hlavní tematická sekce letošního ročníku festivalu nazvaná „Na černé listině” se zaměří na ty výrazné hollywoodské osobnosti, jejichž autorské hlasy byly s nástupem černé listiny na přelomu 40. a 50. let umlčeny. Festival uvede ceněné a historicky signifikantní filmy: Síla zla, Dálnice zlodějů nebo Běžel celou cestu od legendárního scenáristy Daltona Trumba. Už ve 30. letech se Hollywood stal baštou liberálně smýšlejících umělců. Nejvíce se jich prosadilo v rolích scenáristů, a právě k nim nejčastěji směřovala kritika obviňující filmy z šíření levicové propagandy. Není náhoda, že levicově orientovaní umělci inklinovali právě k filmu noir, který skrze kriminální příběhy o znevýhodněných jedincích umožňoval formulovat naléhavé společenské výpovědi odsuzující třídní nerovnost, zneužívání moci nebo přešlapy kapitalismu.

 

Ženská herecká pocta letos bude patřit okouzlující osudové ženě, Ritě Hayworth. Těšit se můžete na její nejikoničtější roli ve filmu Gilda (1946).

Během sekce, která připomíná perly prvního ročníku Noir Film Festivalu, se můžete těšit na Humphreyho Bogarta v ikonické roli Phila Marlowa v adaptaci románu Raymonda Chandlera Hluboký spánek, oscarovou roli Joan Crawford v Mildred Pierce podle literární předlohy Jamese M. Caina či zákeřnou femme fatale Gene Tierney v technicolorovém skvostu Smrtelný hřích. Čtveřici filmů v sekci „To nejlepší z 1. ročníku“ uzavře Líbej mě až k smrti, ve kterém režisér Robert Aldrich převrátil naruby noirovou tradici předchozích patnácti let.

 

QRcode

Vložil: Viktor Horák