Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Deník z Varů. Křišťálové glóby rozdány, manifesty vyhlášeny. „Povstali noví svazáci,” řekl Eben. Filmová reflexe Viktora Horáka

11.07.2022
Deník z Varů. Křišťálové glóby rozdány, manifesty vyhlášeny. „Povstali noví svazáci,” řekl Eben. Filmová reflexe Viktora Horáka

Foto: KVIFF (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Páteční radost a veselí herců Benicia del Tora (cena prezidenta MFF KV) a Geoffreye Rushe (Křišťálový glóbus - cena za mimořádný přínos světové kinematografii)

Karlovarský festival skončil sobotním slavnostním ceremoniálem, kdy prezident festivalu Jiří Bartoška rozdal Křišťálové glóby a ocenění. Festival navštívilo přes 10 tisíc akreditovaných návštěvníků, prodalo se 121 tisíc vstupenek a promítalo kolem 200 filmů. Jiří Bartoška označil letošní 56. ročník MFF KV za „přívětivý” s tím, že festival dostal výzvu k lepšímu přístupu k ekologii. Kromě filmů a hvězd byl festival plný různých petic, dopisů, silných slov a výzev včetně uměleckého manifestu „Nová česká intimita”. „Nevšimli se, že festival už prezidenta má. Ale na Hrad já kandidovat nebudu, jednu politickou éru už mám za sebou,“ rýpnul si Bartoška do prezidentských kampaní, které jsou rušivou, ale nedílnou součástí městských kolonád během festivalu. V rámci slavnostního zakončení se australský herec Geoffrey Rush nechal slyšet, že v mládí obdivoval Bolka Polívku. „Chtěl jsem být jako on,” řekl Rush, zatímco Marek Eben uvedl, že povstali „noví svazáci”.

Hlavní soutěž vyhrálo kanadsko-íránské drama Nadějné léto o dospívajícím plavci na iránském pobřeží. Soutěž Proxima ovládl tuzemský dokument Zkouška umění režijního dua Adéla Komrzý a Tomáše Bojara, reflektující přijímací zkoušky na Akademii výtvarných umění. Cenu za režii si odnesla také česká režisérka Beata Parkanová za retro-drama Slovo z roku 1968. Za stejný snímek si došel pro ocenění pro nejlepšího herce Martin Finger. Zvláštní cenu si odneslo španělsko-argentinské artové drama Pieta a Zvláštní uznání dostal paranoidní thriller Strýček od chorvatsko-srbských tvůrců. Diváckou cenu deníku Právo vyhrál český hudební dokument PSH Nekonečný příběh od Štěpána FOK Vodrážky. Snímek sleduje legendární skupinu Penerů strýčka Homeboye: Orion, Mike Trafic a Vladimir 518.

 

Režisérka Nadějného léta Sadaf Foroughi neskrývá slzy.

 

Herec Martin Finger s cenou

Tři mušketýři, i tak by se dalo říkat hvězdnému hereckému triu: Geoffrey Rush, Benicio del Toro a Bolek Polívka. Hosté zosobnili oproti minulému ročníku - kdy do Varů přijely davy fanoušků Johnyho Deppa - milé a vkusné hvězdy, které si váží svých diváků. Rushovy vzdušné polibky divákům nebo del Torova znalost československé kinematografie a Rudolfa Hrušínského jsou nezapomenutelné.

 

Bolek Polívka obklopen hollywoodskými hvězdami

Na pódium Velkého sálu v hotelu Thermal si nejdříve převzal Cenu prezidenta festivalu herec Bolek Polívka. „Nedostal ji proto, že jsme kamarádi,” poznamenal ironicky Jiří Bartoška emotivní sestřih ukazující Polívkovy role napříč lety. „Utěšuji se myšlenkou, kterou vyslovil Goethe: Krásný mladík je hříčka přírody. Krásný stařec je umělecké dílo,“ poznamenal herec s tím, že je „dojat a šťasten”. Pro stejnou cenu si „zašel” také hollywoodský herec Benicio del Toro se slovy: „Nevím, jak jsem se tam vlastně dostal, možná to bylo štěstí, možná talent, možná vytrvalost,”. Jako poslední převzal Cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii australský herec Geoffrey Rush. Představitel kapitána Barbossy ze série Piráti z Karibiku svoji děkovnou řeč zahájil češtinou: „Děkuji všem v Česku, je to velké čest. A také dobrý večer, Brno!” O Křišťálovém glóbu hovořil jako o záhadné křišťálové kouli, v níž vidí svou minulost. „V roce 1977 jsem viděl Bolka Polívku a Borise Hybnera - a to představení bylo naprosto úžasné. Bolku, byl jste mou mužskou múzou. Vzhlížel jsem k vám, chtěl jsem být jako vy,“ vzdal oscarový herec poctu českému umělci, kterého obdivoval v klaunském představení v Paříži.

 

Bolek Polívka s cenou za mimořádný přínos české kinematografii

Povstali noví svazáci, říká Marek Eben 

Mezi festivalové události se zapsal také moderátor Marek Eben se svými slovy o „nových svazácích” během premiéry nově zrestaurované verze snímku Žert podle stejnojmenného románu Milana Kundery. Marek Eben k tomu dodal, že se jedná o jeden z jeho nejoblíbenějších filmů a podotkl, že téma filmu je stále aktuální. „Je o svazácích. A zatímco dříve se hlídala vedoucí úloha strany, dnes se hlídá politická korektnost,” dodal Eben s tím, že „povstali noví svazáci”. „Totalitní režimy spojuje také to, že absolutně nemají smysl pro humor,” uzavírá moderátor.

 

Bez Marka Ebena si festival snad nejde ani představit.

Kromě toho lázeňské kolonády vířily prezidentskými kampaněmi - nejvíce byly vidět stánky propagující Danuši Nerudovou. Filmoví tvůrci sepsali manifest určený tuzemským filmařům, kde se zamýšlí nad soudobým stavem a budoucím směřování českého filmu. Manifest „Nová česká intimita” napsal režisér Hranic lásky Tomasz Wińsky na webu Nový film režiséra Šimona Holého, který natočil snímek A pak přišla láska. Shodou okolností oba filmaři bojovali o ceny: Wińsky v Hlavní soutěži a Holý v Proximě. Oba snímky také ztělesňují společný názor na filmové umění. „Českým hraným filmům chybí výrazná, současná a univerzální témata. Jsou také neosobní, nevýrazné formálně, napodobují evropské styly, neprezentují subjektivní vizi světa a nevedou s divákem upřímný rozhovor. Pořád utíkají v minulost, primitivní zábavu, narativní schémata, konvenčnost a lokálnost,” píše Wińsky na webu. „Kinematografie je neoriginální, opatrná, povrchní, neautentická – nevyvolává živou debatu, protože nereaguje na to, co se v nás a kolem nás reálně odehrává,” uzavírá režisér.

 

Producentka Tereza Nejedlá a režisér a autor manifestu Tomasz Winski

Festivalové vedení dostalo otevřený dopis od filmových publicistů v čele s Pavlem Sladkým, Ondřejem Pavlíkem nebo Janou Bébarovou, kteří apelují na environmentální stránku MFF KV. Podle novinářů se festival nechová dostatečně šetrně k třídění. „Všechny nás zarazilo, jak moc je festival neekologický. Kolik se tu produkuje odpadu, který se netřídí,” řekla filmová novinářka Jana Bébarová pro server iRozhlas. „Cannes už přestali rozdávat festivalové tašky, katalogy. Co se týče vstupenek, rezervačních systémů, všechno je to online. Funguje to,“ poznamenala Bébarová. Festival neodpověděl, ale uvedl, že se dopisem bude inspirovat. Je trochu bizarní - od filmových novinářů také naivní - že s tím přichází uprostřed festivalového týdne. Organizátoři mají stovky jiných starostí a nemyslím si, že karlovarský svátek filmu záměrně nešetří. Ba naopak: všude jsou zálohované kelímky, plzeň se čepuje do skla a na terase Thermalu si dáte kávu do hrnečku. Na druhou stranu bych online vstupenky více než ocenil - festival by zároveň nemusel platit prostory a obsluhu pokladen, návštěvníci by nemuseli stát fronty na tisk lístků a všichni by měli vstupenky na svých telefonech.

 

Bylo to náročné, ale stálo to za to...

Na závěr Slavnostního zakončení prezident festivalu Jiří Bartoška oficiálně ukončil letošní festival a pozval návštěvníky na 57. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, který se bude konat od 30. června do 8. července 2023.

 

Vložil: Viktor Horák