Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Bratříček hotelu Thermal” a další pirát z Karibiku se hlásí o slovo. Na co se těšit ve Varech? Filmová reflexe Viktora Horáka

30.06.2022
„Bratříček hotelu Thermal” a další pirát z Karibiku se hlásí o slovo. Na co se těšit ve Varech? Filmová reflexe Viktora Horáka

Foto: KVIFF (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: KVIFF.TV Park bude sloužit jako „centrum festivalového dění"

Rok se s rokem sešel a je tu opět karlovarský festival. Nutno dodat, že letošní již 56. ročník je nacpaný novinkami. Kromě filmových klenotů z celého světa festival představí unikátní festivalové centrum, ukrajinské filmy ve výrobě a „přiveze” hollywoodské stars první velikosti. Kromě představitele drsných detektivů a mafiánů Benicia del Tora také přijede legendární kapitán Černé perly Geoffrey Rush. Po minulém ročníku se tak na karlovarskou bárku nalodí další pirát z Karibiku a hlavní tváří festivalové znělky bude Iva Janžurová. Festival otevírá romantické drama Superhrdinové a uzavírá epické drama Tři tisíce let touhy od autora Šíleného Maxe.

Už tento pátek od 1. července se otevřou brány Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech a naše redakce přináší několik tipů, které by návštěvníci festivalu neměli vynechat. Červený koberec kromě domácích a světových hvězd nabídne především řadu skvělých filmů. Na největší filmové události v Česku bude k vidění kolem dvou stovek snímků: „Z přibližně patnácti přihlášených filmů jsme s kolegy vybrali tři desítky zbrusu nových kinematografických děl, která komplexním způsobem odrážejí náš vkus. Ten vychází z přesvědčení, že smysluplná provokativnost a snaha zkoumat nové cesty filmového vyjadřování se nemusí vylučovat s diváckou vstřícností,“ dodává umělecký ředitel festivalu Karel Och. Letošní černobílá znělka od režiséra Ivana Zachariáše je věnovaná Ivě Janžurové a Cenu prezidenta MFF KV převezme Bolek Polívka.

 

Iva Janžurová s režisérem znělky Ivanem Zachariášem

Festival zahájí romantika o superhrdinech a zavírá kouzelný džin 

Zahajovacím filmem bude romantické drama Superhrdinové od režiséra Paola Genovese (Naprostí cizinci). Snímek vás vrhne do vztahového kolotoče radostí a strachů dvojice, kterou dala dohromady náhoda. Nebo osud? „Kreslířka komiksů Anna a teoretický fyzik Marco tvoří pár sympatických superhrdinů, tak jako mnoho jiných lidí, kteří se rozhodli žít ve dvou. Řešit společné problémy totiž někdy vyžaduje až nadlidskou sílu. Každý vztah má svoje krize a svoje idylické chvíle – od náhodného setkání v dešti po vážné hovory po deseti letech,“ uvádí festival.

 

Superhrdinové

Zatímco posledním závěrečným filmem bude dlouho očekávané drama Tři tisíce let touhy od legendárního režiséra George Millera. „Profesorka naratologie Alithea Binnie (Tilda Swinton) přijíždí do Istanbulu přednášet na konferenci. Její postoje racionální vědkyně začnou ale postupně brát za své, když v hotelovém pokoji ze starobylé lahvičky zakoupené na bazaru vypustí Džina (Idris Elba), který jí, jak už to v orientálních pohádkách bývá, nabídne splnit tři přání,“ uzavírají organizátoři.

 

Tři tisíce let touhy: Tilda Swinton a Idris Elba

Čeští zástupci v hlavní soutěži 

Hlavní soutěž je tradiční sekcí, kde se utkají filmy bojující o Křišťálový glóbus. V této sekci bude soutěžit bulharský dokument Okresní nemocnice, který je „rafinovaně vystavěným pohledem” na trudné dění za časů covidu v podfinancovaném zařízení, kde lidé ani tváří v tvář smrti nepřicházejí o smysl pro humor. Můžeme se také těšit na českou vztahovku Hranice lásky s Hanou Vagnerovou, dusné drama Slovo z roku 1968 nebo ekologický sci-fi thriller Vesper z prostředí dystopické Evropy.

 

Hranice lásky

 

Slovo

Další oblíbenou a vyhledávanou sekcí je Proxima, která dává prostor moderní filmové tvorbě. Představují se zde progresivní kinematografická díla plná tvůrčího elánu a nejmodernějších přístupů. „Kdyby existoval obor filmové geometrie, tento výsostně estetický útvar z Brazílie by si zasloužil přednostní zkoumání. Sportovní drama i fantaskní tzv. body thriller v jednom vypráví o Marině, která závodí v synchronizovaných skocích do vody. Nesnesitelný hukot v uších, takzvaný tinnitus, ji ale srazí z vrcholu kariéry až na pokraj šílenství,” uvádí festival o filmu Tinnitus. Kromě toho se tu představí dokument Zkouška umění režisérů Tomáše Bojara a Adély Komrzý, kteří reflektují příjímací zkoušky na vysokých uměleckých školách.

 

Zkouška umění

„Bratříček hotelu Thermal”, filmy z ukrajinské Oděsy a další pirát ve Varech

V rámci karlovarského festivalu převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii australský filmový a divadelní herec Geoffrey Rush, který se proslavil jako kapitán Barbossa z úspěšné série Piráti z Karibiku. Je zajímavým paradoxem, že minulý ročník navštívil karlovarský festival Johny Depp, představitel legendárního kapitána Jacka Sparrowa. Nyní, chvíli poté, co Depp vyhrál soudní spor se svojí bývalou manželkou Amber Heardovou, se do Varů chystá Rush jako další pirát, který dostane cenu na závěru festivalu.

 

Geoffrey Rush v civilu...

 

A ve filmu Záře, který bude na festivalu také uveden

Geoffrey Rush tu uvede historické drama Králova řeč nebo životopisný film Quills - Perem markýze de Sade o poslední etapě zvrhlého aristokrata. Během stejného ceremoniálu převezme Cenu prezidenta festivalu americký herec a producent Benicio del Toro. Americký herec tu uvede drsnou gangsterku Traffic - Nadvláda gangů nebo kultovní kriminálku Obvyklí podezřelí. Kromě toho festival také navštíví herec a režisér Liev Schreiber, který se proslavil hlavní rolí v seriálu Ray Donovan a natočil komedii Naprosto osvětleno.

 

Benicio del Toro

 

Liev Schreiber

Zajímavou novinkou letošního festivalu je také uvedení filmů od ukrajinských tvůrců. Kvůli Putinově válce na Ukrajině se totiž nemůže konat filmový festival v Oděse. V rámci programu Works in Progress se tak organizátoři rozhodli uvést několik rozpracovaných děl filmařů z Ukrajiny.

 

Snímek z festivalu v Odese

Karlovarský festival kromě odtajnění programu a hlavních hostů představil také nový multifunkční prostor pro setkávání tvůrců a návštěvníků, píše se na webu festivalu. KVIFF.TV Park bude sloužit jako „centrum festivalového dění": budou se zde pořádat večerní koncerty, besedy a rozhovory s tvůrci a hosty nebo divácké soutěže. Kromě toho bude „pojítko mezi hosty a návštěvníky” také sloužit jako odpočinková zóna s občerstvením. Autoři ze studia Chybik+Kristof Architects & Urban Designers odkazují „barevností a surovým zpracováním" na ikonický hotel Thermal. Nový pavilon proto bývá označovaný jako „bratříček hotelu Thermalu" nebo „šestá kolonáda" a pojme až tisícovku návštěvníků. „Na denním programu budou setkání s tvůrčími delegacemi filmů z hlavní soutěže karlovarského festivalu. Každý den tu proběhne také živé natáčení pořadu Čestmíra Strakatého Prostor KVIFF X, do kterého si moderátor bude zvát domácí i zahraniční festivalové hosty," dodávají organizátoři s tím, že večer následuje hudební program. Hlavní moderátorkou KVIFF.TV Parku bude Linda Bartošová a celodenní provoz pavilonu má návštěvníky „vtáhnout” do festivalového dění.

Zdroj: KVIFF

 

Vložil: Viktor Horák