Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Papírový dům je zpátky: vítejte v Koreji. TV reflexe Andrey Musilové

29.06.2022
Papírový dům je zpátky: vítejte v Koreji. TV reflexe Andrey Musilové

Foto: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Lupiči si dali jméno po velkých městech. Na snímku Tokio (Jun Jong-seo), Rio (Lee Hyun-woo), Nairobi (Jang Yoon-ju), Berlín (Park Hae-soo), Moskva (Lee Won-jong) a Denver (Kim Ji-hun).

Ikonický španělský seriál Netflixu Papírový dům se vrací jako remake. Tentokrát se jeho tvůrci rozhodli zkřížit původní myšlenku s vizuální matějskou Hry na oliheň. Podaří se z tohoto seriálu vymlátit dvojnásobnou sledovanost obou originálů?

Za režisérské křeslo tentokrát usedá třiapadesátiletý Hong-seon Kim, který má za sebou stejnou zkušenost na u nás prakticky víceméně neznámých, ale vysoce hodnocených korejských seriálech Luka (2021) nebo Host (2018). Scénář potom napsal Yong-jae Ryoo.

 

Hlavní mozek celé loupežné operace, Profesora, si zahrál Yoo Ji-tae.

Roli Profesora si zahrál korejský herec Yi-tae Yoo, který je pověstný svým poctivým nastudováním rolí. Pro roli slavného jihokorejského tenoristy trénoval zpěv 4 hodiny denně, před natáčením filmu Namgeuk Ilgi o prostoupení nové cesty k vrcholu Annapurny zase absolvoval profesionální horolezecký trénink. Mezi dalšími herci najdeme Park Hae Soo ze Squid Game a jihokorejské kriminálky Don, YunJin Kim (Ztraceni) nebo Lee Won-jong (Radio Romance).

Dystopická realita sjednocené Koreje

Píše se rok 2025 a obě Koreje se po téměř 80 letech stávají spojenou republikou. Zdánlivě to připomíná pád Berlínské zdi, migrační vlna ale tentokrát proudí od severu k bohatšímu jihu, což se také neobejde bez problémů a kontroverzí.

 

Kim Yunjin (někteří ji možná identifikují jako jednu z postav kultovního seriálu Ztraceni, Lost) hraje detektivku Seon Woojin, která je loupežné partě na stopě.

Padne také rozhodnutí vydat novou měnu. Nová mincovna vyrůstá na společném území obou zemí. Právě ta se stane „papírovým domem“, na který se rozhodne zaútočit Profesor a jeho skupina zlodějíčků, hackerů, podvodníků a dalších existencí. Pokud znáte originál, zápletka vás v ničem nepřekvapí: Profesor najme svůj speciální tým, aby se spolu s nimi zapsal v největší loupeži historie.

Gang oblečený v červených oblecích vizuálně připomíná Hru o oliheň, reálie a nuance celého příběhu jsou však čistě jihokorejské. Při přepadení se do kostýmů musí převléct i rukojmí a stejně jako u originálu se odkrývá, že cíl je vlastně někde úplně jinde. Mimochodem, žádná velká invence se u korejské verze nekoná. Liší se opravdu jen charaktery postav, zůstávají i jejich jména podle světových měst. Škrabošky Salvatora Dalího nahradí jihokorejské tradiční masky Hahoe.

Co postava, to příběh

Celou sérii uvádí něžným hlasem vypravěčka Tokio a pod názvy měst vystupují i ostatní postavy. Holobrádek Rio vypadá jako dítě z K-popové kapely. Berlín, kterého hraje Park Hae Soo, je nejhledanější zločinec Severní Koreje. Denver vypadá jako pouliční rváč, kterého nechcete potkat v noci v tmavé uličce. Helsinky a Oslo byli „kolegové“ ze stejného gangu, který požíral sám sebe.

 

Celým příběhem nás provází postava Tokio (Jun Jong-seo).

Asi nejhorší přijetí bude mít korejská verze u milovníků původního Papírového domu vytvořeného Alexem Pinou. Není zrovna lehké překousnout specifika a tváře nových členů týmu i samotného Profesora. Nicméně dynamika vycházející z příběhů jednotlivých postav aspoň na začátku série ožívá více než slibně.

Ve srovnání s originálem se tak podle všeho můžeme těšit na mnohem násilnější a šílenější jízdu, opepřenou korejským smyslem pro vizuální efekty a bláznivými zvraty.

Španělské vyprávěcí flamenco vystřídá uječený K-pop v neonových barvách Soulu a pokud na tuhle bláznivou jízdu kývnete, možná vás zaveze ještě o kousek dál než originál. Stejně jako se to povedlo u jiného povedeného remaku, americké verze ikonického Kanclu. Anebo taky ne a zůstane jen u pokusu, jak přiblížit španělskou klasiku asijskému publiku. O konečném verdiktu rozhodnou další díly.

 

Vložil: Andrea Musilová