Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Letos je prázdninové loučení s Ulicí smutné. Po sedmnácti letech nás opouští oblíbená postava. TV glosář Ely Novákové

27.06.2022
Letos je prázdninové loučení s Ulicí smutné. Po sedmnácti letech nás opouští oblíbená postava. TV glosář Ely Novákové

Foto: Se svolením TV Nova (stejně jako snímky v článku, není-li uveden jiný zdroj)

Popisek: Rodák z Banské Bystrice Adrian Jastraban prožil v seriálové továrně na sny v pražské Hostivaři, v níž se rodí životní osudy hrdinů Ulice, dlouhých sedmnáct let. Nyní nastal čas obrátit list, dveře se za ním ale definitivně nezavřely. Možná…

Finále letošní sezóny Ulice bylo velmi dramatické. Všechny vztahy se nějak vyhrocují, jako by lásce osud přestal přát. Navíc seriálu definitivně zamával jeden z nejoblíbenějších hrdinů, Bedřich Liška. Co všechno v Ulici prožil, a proč jí nyní dává sbohem?

Mnoho herců, kteří nastupovali do první sezóny Ulice, bylo přesvědčeno, že je to jen na chvíli a brzy zas půjdou jinam. Příběh Bedřicha Lišky byl původně přesně takový, měla to být jen epizodní role, příběh o zločinu, trestu a vykoupení. Bedřich se totiž právě vrátil z vězení, kde si odpykal trest za zabití mladého muže při autonehodě. Z pocitu viny rozhodně nebyl venku, navíc jeho despotický otec mu návrat do normálního života nijak neusnadňoval. Pak se ale kolem něj začali objevovat lidé, kteří si ho oblíbili, stali se jeho přáteli. V truhlařině našel kreativní činnost, která mu naplnila pracovní část života. Obnovil vztah s bývalou přítelkyní Zuzanou, která se ale vyhrabávala z drogové závislosti, takže hledala hlavně tátu pro svého syna Frantu. Tím se Bedřich bez váhání stal.

Pak přišlo komplikované oťukávání s Ančou. Než ti dva přišli na to, že je to k sobě neodolatelně táhne, párkrát se sešli a rozešli. Nakonec je stmelila adopce Franty a posléze i Emy. Bedřich se stal skvělým tátou a na čas i věrným manželem. Pletla se do toho Frantova máma, Emina máma, vybalancovat všechny ty vztahy nebylo vůbec jednoduché. Bedřich ale prokázal nejen schopnost navázat skvělý vtah s dětmi, ale také ukočírovat Ančiny citové bouře, které se dostavily vždy, když měla pocit, že jim děti chce někdo vzít. Pak ovšem propadl půvabům dlouhonohé plavovlasé Ančiny kamarádky, a dokonce se rozhodl od Anči odstěhovat. Jako obvykle je ale dali znovu dohromady Franta s Emou, kteří je vždy považovali nejen za nejlepší rodiče, ale také za pár, který prostě patří k sobě.

 

Jastraban UliceBedřich zpočátku ,naskočil' do Ulice jako jedna z epizodních postav. Jeho představitele tenkrát ani ve snu nenapadlo, jak dlouho se v jejích ateliérech zdrží.

Muzikantská lapálie

Bedřich si s kamarády a dospívajícím Frantou založil rockovou kapelu a začala mu nová etapa života. Starý vercajk měl totiž nečekaný úspěch, který mimo jiné přitáhl k odrostlým rockerům fanynku Jindru. Ta dala kapele nový drajv, stala se manažerkou a od začátku pokukovala po Bedřichovi. Jako správná šéfka kapely si ale byla moc dobře vědoma, že když se zaplete s frontmanem, všechno dobré, co je s muzikantským životem spojené, vezme za své. Jenže přišel osudový večer v hotelu, trocha alkoholu a společný pokoj. Mělo to být jednou a nikdy víc, to by ovšem Jindra nesměla z téhle epizodky otěhotnět. Anča se ještě nějaký čas pokoušela manželství ustát, ale už jí to nešlo. A tak se pár snů rozvedl, Bedřich po čase zakotvil u kovářky Alice a i Anča si prožila románek.

Jindra s malou Ladou se odstěhovala do Opavy a Bedřichovi se po malé dceři čím dál víc stýskalo. Když přišla Alice s tím, že chce miminko, rázně odmítl. Cítil se na to starý, navíc jeho otcovské city patří nadále už dospělým dětem Frantovi a Emě a ty intenzivní jeho jedinému vlastnímu dítěti, Ladě. A tak se rozešel s Alicí a jaksi přirozeně se začal zase víc stýkat a přátelit s Ančou. Když už si všichni přátelé mysleli, že Bedřich se s Ančou chce znovu oženit, přišla rána. Bedřich se rozhodl k radikální změně, protože žena, která je v jeho životě momentálně na prvním místě, je malá Lada. Chce ji vidět vyrůstat, žít tam, kde jí může být každodenně nablízku, a tak se stěhuje do Opavy.

 

UliceS Jindrou a novorozenou Ladou

Dojemné loučení

Poslední díl Ulice před prázdninami byl tak věnován loučení Bedřicha Lišky. Nebylo snadné ani pro něj, ani pro Anču, ani pro kamaráda Miloše. Objímání s Ančou nebralo konce, nakonec ale Bedřich zaklapl dvířka auta a zmizel za rohem Ulice. Mnoha divákům jistě ukápla slza. Tak už to ale chodí v životě i v Ulici. Jistě, Bedřich o sobě bude dávat vědět, občas se možná přijede do Prahy podívat, ale onen intenzivní přátelský život, na jaký byli všichni zvyklí, bezprostřední sdílení životních příběhů, to je prostě pryč. Možná je to sbohem, ale možná jen na shledanou, to v tuto chvíli neví ani Bedřich Liška ani jeho představitel Adrian Jastraban.

Proč Bedřich mizí z Ulice

Adrian Jastraban dozrál po sedmnácti letech k rozhodnutí, že se musí s nekonečným seriálem alespoň na čas rozloučit. Když v něm začínal hrát, bylo mu 35, dnes je mu 53 let. Prožil v kůži Bedřicha Lišky vlastně vrcholná léta mužského života. Jistěže hrál i v jiných filmech i v divadle, také má svůj normální civilní život, manželku a dvě děti, jenže Bedřich Liška se stal díky tomu, že měl v seriálu velký prostor, a tím i mnoho natáčecích dnů, jakýmsi hercovým alter ego. Bylo tomu tak dlouho, ale pak se to začínalo jaksi rozcházet a Adrian Jastraban dospěl k názoru, že v nejlepším je třeba skončit. 

 

Jastraban Krbová UliceLoučení s Ančou

Odpočinek může roli i prospět

Herec se rozhodl divákům své pocity popsat co nejpodrobněji a určitě stojí za to si jeho slova přečíst, abychom pochopili alespoň kousek toho, co herecká práce v mnohaletém seriálu obnáší: „Abych vás mohl nechat nahlédnout do svých úvah, musím zmínit fenomén, který asi dokážou se všemi důsledky pochopit jen kolegové z Ordinace a my na Ulici. Když žijete s nějakou rolí sedmnáct let, dojde k průniku vás a vaší postavy. Vaše postava přebírá částečně i vaše charakterové vlastnosti a rysy. A já jsem došel do fáze, kdy jsem začal s Bedřichem ztrácet kontakt. Oddělili jsme se. Scenáristé potřebovali, aby šel Bedřich cestou, která už mi nebyla tolik zřejmá. A já si Bedřichův příběh začal brát trochu osobně. V tu chvíli jsem si uvědomil, že je u mě něco špatně. A jelikož je herec nakonec ten, kdo divákům prodává finální produkt všech, kdo se na něm podílí, musí se tato práce dělat zodpovědně. Mít takovou sledovanost, jako má Ulice, to není zadarmo, to není setrvačnost. To je denní tvrdá práce velkého týmu lidí a já měl obavy, že by diváci mohli nakonec poznat, že už si s Bedřichem nejsme tak blízcí a že už nemůžu dávat do práce na Ulici tolik energie, kolik by si zasloužila. Kazil bych to kolegům, kteří odvádí skvělou práci, a to jsem nemohl dopustit.

Takže abych to shrnul. K odchodu z Ulice jsem se rozhodl, abych měl více času na nové pracovní výzvy, a zároveň si potřebuji od Bedřicha na chvíli odpočinout.“

 

Bedřich Alice UlicePo rozvodu zakotvil Bedřich nakrátko v náruči kovářky a motorkářky Alice (Eva Hacurová)

Návrat není vyloučen

Když diváci plakali nad odchodem Světlany Nyklové z Ulice, bylo to definitivní, jak jen smrt postavy může být. Adrian Jastraban se ale takhle definitivně od Ulice odříznout nechtěl. A protože odchod Bedřicha ze scény byl jeho vlastním rozhodnutím, nikoliv opotřebovaností postavy z pohledu autorů, nevylučuje herec možnost návratu.

„Požádal jsem scenáristy, aby moje postava nezemřela. Jsem s Bedřichem natolik propojen, že by mi to bylo líto. Návrat je tudíž možný kdykoliv. Dovedu si představit, že mi scenáristé za nějaký čas nabídnou děj, který mě osloví a já se na něj budu těšit. Třeba se taky objevím jen na skok, když se v naší dějové lince bude dít něco důležitého. V nejbližší době to ale asi nepůjde, protože kvůli mé nové roli jsem, abych tak řekl, relativně výrazně výtvarně řešen. Ale byl bych rád, kdyby pro mě ještě někdy na Ulici nějaký hezký příběh vymysleli,“ přiznává Adrian Jastraban, že seriál mu bude v životě trochu chybět, mimo jiné protože díky intenzitě této práce má většinu přátel právě z Ulice. Uvidíme tedy, jestli se časem naplní to, co by si herec přál: „Já mám moc rád historické role. To by Ulice musela úplně změnit kurz. (směje se) Obecně se herci někdy lákají na atraktivní kolegyně. Ale mně by stačila zajímavá zápletka, která se mnou bude v daný okamžik souznít. Bavilo by mě ukázat Bedřicha třeba zase v úplně jiné poloze.“ 

 

Jastraban Hacurová UliceMladá kovářka, která si přivydělávala telefonáty na erotické lince, zatoužila po miminku, jenže Bedřich už dalšího potomka nechtěl. A tak sbalila kufry a opustila ho.

S přáteli na jevišti

Momentálně si kus Ulice odnáší Adrian Jastraban do divadla a některé přátelské vztahy jsou tak hodnotné, že o ně jistě nepřijde. „To je jedna z mých největších obav, že ty kontakty už nebudou tak intenzivní, protože jsme vždycky spoléhali na to, že se tu potkáme. Předpokládám, že s Matyášem Valentou (představitel Franty) to zůstane nadstandardní, jak to bývalo, protože je zároveň i kmotrem mé dcery. S Ljubou Krbovou (Anča) jsme si to pojistili už před časem společným divadelním představením Miluji tě, tak se měj v divadle Metro. Rýsují se i spolupráce s dalšími kolegy. Teď jsem čerstvě dostal nabídku na hostování v Divadle v Řeznické, kde bych se mohl společně objevit s Janem Vlasákem (v Ulici hrál v roce 2012 profesora Koháka) a Jirkou Štréblem (Miloš). Na to bych se velmi těšil. Ale já tu hru ještě ani nečetl. Takže zatím jsem nadšen především z pravděpodobných hereckých kolegů,“ popisuje Adrian Jastraban, takže doufám, že mu Ulice nedala jen sedmnáct let tvrdé práce, ale také mu přinesla do života hodnotná přátelství, která budou pokračovat dál, v soukromí i při společné práci s hereckými kolegy.

(zdroj: TV Nova)

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková