Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdyby radši hořelo. Hasiči, pivo, chemtrails a útok teroristů na Velikonoce. Bravo! Filmová reflexe Viktora Horáka

23.06.2022
Kdyby radši hořelo. Hasiči, pivo, chemtrails a útok teroristů na Velikonoce. Bravo! Filmová reflexe Viktora Horáka

Foto: BontonFilm (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Kdyby radši hořelo: Miroslav Krobot, Michal Isteník, Vladimír Škultéty...

Nová komedie Kdyby radši hořelo režiséra Adama Kolomana Rybanského je skvělou sondou do života lidí na malé české vesnici. Je tu všechno, co bolí tuzemskou společnost: lidská nevraživost, dezinformace, rasismus, ale také silné přátelství, láska a pochopení. Snímek ukazuje, jak jednoduché je uvěřit bizarním dezinformacím a zatáhnout do toho celou vesnici. Velikonoce na venkově, sbor dobrovolných hasičů, vesnická hospoda, sudy piva, hektolitry octa a kostelní zpovědnice jsou unikátním koloritem na pozadí příběhu „prvního českého teroristy”.

„Komedie o hasičích, kteří nemají co hasit,” láká diváky plakát filmu Kdyby radši hořelo na formanovsky laděnou hasičskou podívanou.  Debutující režisér Adam Koloman Rybanský celovečerní snímek natočil jako absolventský film na FAMU. Se spoluscénáristou Lukášem Csicselym napsali komorní podívanou, která se odehrává na jedné moravské vsi a nápadně připomíná atmosféru filmů Ivana Passera, Jaroslava Papouška a Miloše Formana. „Nejde však o záměr: všichni jsou pro mě v tvorbě velikou inspirací. Součástí mého přístupu je absurdita, humor a civilní herectví kombinované s neherci. Při práci klademe důraz na kontrasty vážného a komického, které vytváří všudypřítomnou absurditu života,“ dodává režisér a spoluautor scénáře Adam Koloman Rybanský ke stylu filmu.

 

Hasiči zachránci ve chvílích odpočinku

„Obyvatelé vesnice se chystají na Velikonoce, chlapi před hospodou komentují zelené pivo a nebezpečí chemtrails, když oslavu na návsi naruší náraz dodávky do kašny. Řidiči se podařilo zmizet, všem je ale jasné, že šlo o teroristický čin. Bezpečí celé vesnice teď závisí na hasičích, na jejich odhodlanosti a akci. Náčelník hasičů a jeho zástupce jsou celoživotní přátelé, jsou jako otec a syn, mentor a jeho student. S ostatními hasiči se pouští do pátrání po pachateli a taky musí zajistit hladký průběh Velikonoc. Pro náčelníka znamená celá situace nebývalou vzpruhu, stává se hrdinou okamžiku a pro celé okolí pak pevnou jistotou. Zato jeho zástupce trochu váhá, s ženou čekají dítě a on poprvé poznává, co to je mít přehnaný strach o rodinu. Má dobré srdce, jen moc věří tomu, co mu kdo řekne a co zjistí na internetu,” uvádí tvůrci v synopsi k filmu. Film navazuje na poetiku československé nové vlny a filmy z 60. let. Kromě toho byl snímek vybrán na prestižní filmový festival v Berlíně, kde se představil v sekci Panorama. 

Formanovská poetika a venkovské konspirace 

Rybanskému se kromě formanovské poetiky podařilo snímek obsadit zvučnými jmény: hlavní herecké duo Michal Isteník a Miroslav Krobot společně nalezli výbornou chemii a jejich metaforický vztah „otec a syn” byl chytře napsán a skvěle zahrán. Bravurně hraje také Anna Polívková a výborný je i Vladimír Škultéty v roli holohlavého konspiračního teoretika varujícího před zákeřnými chemtrails s octem v ruce. Ostatně vedlejší linie věnovaná konspiracím v čele s chemtrails je velmi zábavná a přesto uvěřitelná: divák se nediví tomu, že by na podobné moravské vesničce mohla letadla „sypat” zákeřný prášek se smrtícími účinky.

 

Miroslav Krobot a Michal Isteník

Film pozoruhodně ukazuje amorálnost české vesnice a venkovské intriky, které jsou umně provázané s čím dál více aktuálním a palčivějším tématem dezinformací a konspirací z hlubin internetu. Osamělý vdovec Broňa je jakýmsi antihrdinou, kterého ale nemůžete nemít rádi: sice to je rasista a antisemita, ale stará se o chod vesnice a pomáhá nastávajícímu otci Standovi se vším, co se nestihl naučit od svého otce. Jejich vztah a lá otec a syn je zkoušen právě Broňovými výroky o imigrantech z východu, kteří přicházejí páchat teroristické útoky do našeho krásného českého státu. Vše je opepřeno o konspirace s Billem Gatesem a zákeřnými chemtrails, na pozadí popíjení velikonočního piva, kouření před hospodou a strážnických pochůzek po vesnici. Kdyby ona filmová vesnička neměla vychvalovaný sbor dobrovolných hasičů, tak by - jak se může zdát - ztratila skoro celé své kouzlo.

 

Ausgerechnet na Velikonoce...

Podnětná je také linie mezi Standou a jeho ženou, která se zdá být jako jedna z mála obyvatelů pitoreskní vesničky „nad věcí”. Standa se utápí v konspiračních webech a propadá se do hloubi dezinformačních báchorek o 11. září, muslimech a UFO. Matka jeho dítěte se ho snaží odradit od podobných historek, ale marně. Vrcholem je noční scéna, kdy se milenci vzájemně polévají octem - manželka v domnění, že to Standu vzrušuje, ten se tím ale naopak chrání před nebezpečnými chemikáliemi, které na obyvatelstvo snáší vláda letadly. Podobných úsměvných scének je snímek plný a s perfektně sarkastickou noblesou a notnou dávkou nadsázky dokreslují karikaturu českého zapadákova. Musím tu také vypíchnout scénu, jak hasiči ozbrojení požárními sekyrami chrání kostel a autobus s vesničany. Je v tom velký komický akcent, ale také varující podkres upomínající na závažnost podobných situací.

 

Michal Isteník a Anna Polívková

Škoda jenom, že snímek přichází trochu se zpožděním: témata dezinformací, fake news a internetových dezinformací je lákavé, ale z pohledu chemtrails už trochu zastaralé. Na snímku je zčásti vidět inspirace z roku 2017, kdy Českem otřásala kauza „prvního českého teroristy” Jaromíra Baldy. Reálnou kauzu ale snímek nezpracovává a vypráví vlastní, původní příběh založený na kráse a bizarnostech tuzemské vsi. Kdyby radši hořelo výborně funguje jako tragikomedie o čím dál silnější dezinformační scéně, která snadno a jednoduše dokáže udělat z bodrých sousedů nevypočitatelné radikály, kteří umí zajít dále, než byste tušili.

 

Vložil: Viktor Horák