Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mámou bez přípravy: Vynechte večírky, když vám biologické hodiny mlátí jako zvony v katedrále. TV reflexe Andrey Musilové

15.06.2022
Mámou bez přípravy: Vynechte večírky, když vám biologické hodiny mlátí jako zvony v katedrále. TV reflexe Andrey Musilové

Foto: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Party, která se tak trochu „zvrhla“.

Dnes tu máme jednu ještě teplou novinku z Netflixu, minisérii Mámou bez přípravy (Baby Fever). Tak trochu Dr. House v sukni, tak trochu beznadějný příběh o ženách na sklonku své plodnosti. Ačkoliv je servírován jako dramatická komedie, od Dánů bych si pod pojmem humor představila trochu jinou ligu. Ale rozhodně to neubírá jiná kouzla, kterými se vás tato novinka pokusí přišpendlit do křesel a pohovek.

Tvůrce tohoto počinu máme hned dva a rovnou zasedli i na místa režisérů. Amalie Næsby Fick o sobě dala vědět v roce 2020 minisérií Sex (uznejte, že téma snažení o dítě na něj plynule navazuje). Za Sex získala Amalia dokonce nominaci za nejlepší seriál v rámci Danish Film Awards, kterou ale bohužel neproměnila. Podaří se to s Mámou bez přípravy?

Druhým tvůrcem a režisérem je Nikolaj Feifer, scénárista a producent celovečerního dánského drama Solopgang (2005).

 

Režisér Nikolaj Feifer při natáčení

Hlavní ženskou roli lékařky Nany specializované na léčbu neplodnosti si zahrála dánská herečka s uhrančivě ledovým pohledem Josephine Park (Až vše pokryje prach, Doggystyle, Tým) a vystřihla skvělý a uvěřitelný výkon. V roli sestry v ordinaci a zároveň její důvěrné kamarádky si můžeme vychutnat Olivii Joof Lewerissu. V hlavních mužských rolích dvou Naniných osudových mužů se potom představili Simon Sears (Světlo a stíny, Shorta) a Emil Prenter (Sex).

Kdo je Nana? Baron Prášil i úspěšná lékařka na soukromé klinice umělého oplodnění

„Buďte v klidu, byla jsem ve stejné situaci jako vy a teď mám zdravá dvojčata,“ uklidňuje Nana pacientku s nedostatkem vlastních vajíček. Problém je, že dětí ze svých nejrůznějších příběhů by Nana musela mít aspoň padesát. Jako profesionálka se snaží jen uklidnit své pacientky účelovou lží.

Sama sebe ale obelhat nemůže. Při samovyšetření zjistí, že ji od předčasné menopauzy dělí pouhých 6 měsíců. Sice si může stokrát racionálně zdůvodnit, proč zůstat bezdětná, ale srdce to vidí jinak. Po jednom z opileckých večírků na zahnání žalu přímo v práci se Nana kymácivě vpotácí do spermabanky na klinice a oplodní se spermatem svého expřítele, který ji před několika měsíci opustil.

 

Lékařka Nana

Incident na klinice vyvolá obrovskou aféru. Před policejním vyšetřováním Nanu zachrání jen fakt, že by šokující detaily unikly do médií a navždy kliniku zdiskreditovaly. To management pochopitelně nedopustí a Nanu, coby jednu z nejúspěšnějších lékařek, stejně nikdo nepodezírá.

Těhotenská panika a nahánění budoucích otců

To, co vypadalo s dvěma promilemi v krvi jako skvělý nápad, se v kocovině jeví jako noční můra. Nana se tajně vyplíží pro Postinor a tím pokládá opilecké řádění ve spermabance za ukončené.

Jenže za pár týdnů se přihlásí první těhotenské nevolnosti potvrzené pozitivním testem. Nastává souboj s časem. Nana bojuje o srdce svého expřítele Mathiasse. A samozřejmě nejde jen o srdce. Jak na distingovaného Mathiasse navléknout nechráněný sex, z něhož by současné těhotenství vyšlo jako „nehoda“?

Mnohem víc šancí na tuhle léčku nabízí vztah s mladým fyzioterapeutem z kliniky. Toho Nana sice umí svést, zato k němu ale nic necítí. Co by ale žena neudělala pro své budoucí dítě, které potřebuje tátu?

Vtipné momenty, u kterých mrazí. Hlavně bezdětné ženy okolo čtyřicítky

Nana by klidně mohla být nekomplikovanou postavou zmítající se mezi těhotenskými hormony a rozumem, naštěstí to tak ale není. Pro každého má svou odlišnou tvář – ať už jsou to klienti, kamarádka nebo muži, které plánuje vytěžit – ať už emočně nebo sexuálně. Otázkou zůstává, do jaké míry dovede být upřímná sama k sobě, protože jako profesionální lhářka v některých ohledech věří vlastním účelovým argumentům.

 

Nana s kamarádkou Simone

Zatímco na duševních vrstvách Nany se tvůrci vyřádili, ostatní postavy vypadají jako vystřihnuté z lepenky. Kamarádka nejspíš nevede žádný osobní život kromě naslouchání a věčného zaujetí Naniných trampot s nečekaným těhotenstvím. Fyzioterapeut Sorgen je prvoplánovitě jednoduchý a Mathiass zase nejspíš tak komplikovaný, že se o něm nic moc nedozvíme.

V každém případě tvůrcům patří dík za otevření tématu, o kterém se mluví spíš za zavřenými dveřmi ložnice než na setkání s přáteli. Co prožívají ženy, jejichž poslední naděje na dítě se upírají k prvnímu, třetímu, nebo pátému umělému oplodnění? A jak se cítí muži, kteří se v sobě v čekárně snaží vykřesat vzrušení potřebné k další dávce spermatu? Postavy v čekárnách a ordinacích o fenoménu neplodnosti a až příliš dlouho odkládaného rodičovství možná řeknou víc než bláznivá story jejich lékařky.

 

Vložil: Andrea Musilová