Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mladí i staří z LEGA koktejl vaří. Baví vás dívat se na to, jak si někdo hraje? TV glosář Ely Novákové

13.06.2022
Mladí i staří z LEGA koktejl vaří. Baví vás dívat se na to, jak si někdo hraje? TV glosář Ely Novákové

Foto: Se svolením TV Nova (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Rodinnou reality show LEGO Masters moderují slovenská komička a herečka Evelyn a herec Matouš Ruml

Soutěžní reality show se na obrazovkách objevují pravidelně. Nejspíš se tedy rádi díváme na to, jak se někdo pere s podmínkami pustého ostrova, případně se pokouší něco uvařit, upéct, projevit kutilské schopnosti. Nejnověji šest dvojic bojuje o půl milionu a titul LEGO Masters.

Rodinná dánská firma LEGO sice vznikla už před devadesáti lety, ale stavebnice z kostiček, jak je známe dnes, se zrodily až v padesátých letech minulého století a jejich expanze ze Skandinávie do celého světa přišla ještě o deset let později. Pak ale barevné kostičky, ze kterých si můžete postavit model podle návodu, nebo dát průchod vlastní fantazii a vytvářet krajiny, domy, lodě, vesmírné koráby i zámky pro princezny, ovládly celý svět. Od roku 2000 se stavebnice LEGO kompletují i v továrně v Čechách. Navíc se z velkoskladu v Jirnech u Prahy rozjíždí malé i velké krabice s pestrobarvným kostičkovým světem do všech koutů Evropy, Asie, Afriky a Jižní Ameriky.

 

LEGO Masters

Taková zásoba ,stavebního materiálu' by jistě přivedla každé dítě k extázi. Jenže co dál?

Děti si píší Ježíškovi o nejnovější modely, ale nejeden dospělý si s chutí klekne na podlahu a ztratí pojem o čase, když se mu pod rukama rodí kopie skutečných staveb, nebo naopak neuvěřitelné architektonické kreace. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se objeví LEGO show v televizi. Soutěž LEGO Masters se zrodila v Anglii. Tvůrci se nijak nenamáhali s vymýšlením originálního konceptu a použili úspěšný model reality show MasterChef. Jediný rozdíl je v tom, že tentokrát nebojuje každý soutěžící sám za sebe, ale s LEGO kostičkami si hrají dvojice. Možná to byl do začátku trošku problém, protože casting evidentně nebyl tak nacpaný nejrůznějšími typy. Nejspíš nebylo moc z čeho vybírat, aby fungovalo to, co je pro takové pořady nejdůležitější – konkurenční boj, vytvářející to správné napětí i pro diváka. Nepomohl ani rozšířený výběr z Česka i Slovenska. Máme tu tedy různorodé dvojice – kámoše, bratry, matku se synem, manžele, všichni jsou ale úplně stejně neslaní nemastní. Možná je našinec příliš stydlivý, aby se veřejně přiznal k vášni pro dětskou hračku a do boje o nejlepší stavbu se pustil nejen se škovnými prsty, ale také s emocionálním nasazením.

 

LEGO Masters

Studio pro natáčení vyrostlo tentokrát ve Varšavě

Tvůrci sice hráčům nakázali obléct si výraznější oblečení a na znamení předstírat nadšení, nemají však k dispozici přirozeně šarmantní a strhující osobnosti. Občas se baví, občas jsou frustrovaní neúspěchem, jejich emoce však nedosahují melodramatického rozsahu, na jaký jsme zvyklí z MasterChefa nebo z Mistrů dílny. Na kameru sice občas pronesou něco o svých pocitech, marně je však produkce nutí k projevu nejakého skutečného prožitku. A tak jen skládají kostičku na kostičku, což je pro diváka málo zábavné, protože prvky stavebnice jsou tak maličké, že ani v detailu nemáme prostě co sledovat. Ne že by soutěžící LEGO nezajímalo, naopak, nezajímá je nic jiného. Nejde o zcela uzavřené introverty, ale je patrné, že ze sebe neumí dělat reality TV postavičky. Jsou prostě sami sebou. Sledujeme třeba mámu a jejího tichého šestnáctiletého syna, který zcela neironicky pronáší: „Lego je jedna z mých nejvíc nejoblíbenějších hraček.“ Chudák kluk je poněkud nervózní, jak zařídit, aby působilo dobře, že se svojí mámou skládá v televizi stavebnici, ale nakonec to prostě nechá plavat a soustředí se na výsledek. Je to vlastně krásné, na rozdíl od MasterChefa nevypadá, že by kdokoliv z přítomných měl kapacitu zobrazené emoce předstírat, takže vyniká prostá autenticita tvoření, jenže bohužel sledovat ji jako nezúčastněný divák nedává moc smysl.

 

LEGO Masters

Patrik prý od čtyř let jinou hračku nezná, takže už toho s matkou Pavlínou postavili opravdu hodně

Je to prostě nuda. To nejzajímavější jsou nakonec hotové stavby, jenže to bychom je museli vidět nejen v celkovém záběru, ale kamera by nám musela dopřát víc času na objevování detailů. Na to tady ale není čas, soutěžící musí absolvovat v každém večeru dvě kola, a aby se vůbec něco dělo, musíme přetrpět i scénky dvojice moderátorů Matouše Rumla a Evelyn (Evy Kramerové). Podobně jako v Peče celá země jsou ale tyto vstupy neorganické a celou show jen zbytečně zpomalují. Vrchní porotce Milan Reindl pracoval pro firmu LEGO a dosáhl v ní poměrně vysoké pozice. Je tedy bezpochyby odborník, bohužel ale vůbec není showman. Takže trochu osvěžení přinášejí jen hosté. V každém dílu se objeví někdo z jiné reality show, a protože vybráni jsou ostřílení mazáci, jako například kuchař Přemek Forejt z MasterChefa, snaživě se pokoušejí svými komentáři alespoň trochu vnést do dění trochu tempa a vtipu.

 

LEGO Masters

Trochu oživení by měli vnést do jinak až příliš poklidného klání alespoň hvězdní hosté. Ten nedělní, šéfkuchař Přemek Forejt, ale všechny hned v úvodu spíš vyděsil. Rozbil totiž dekoraci, jejíž složení trvalo déle než dvě stovky hodin. Naštěstí byla rozbitá motorka součástí jednoho ze dvou úkolů.

V Anglii byla soutěž LEGO Masters ukončena po druhé sezóně, objevila se v USA, Austrálii a Finsku, ale je to spíš taková drobná epizodka v historii reality show, než nějaký plán na řadu sezón. Berme ji spíše jako inspiraci k tomu, jak se s LEGO stavebnicí vrátit na čas do světa nekonečné dětské fantazie. To totiž může být mnohem větší relax, než sledování reality show.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková