Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Clark: Hvězdný zločinec, do kterého se zamilovali i jeho rukojmí. TV recenze Andrey Musilové

18.05.2022
Clark: Hvězdný zločinec, do kterého se zamilovali i jeho rukojmí. TV recenze Andrey Musilové

Foto: Netflix

Popisek: Švédský herec Bill Skarsgard jako Clark Olofsson

Když byla v roce 1973 v švédské metropoli přepadena pobočka Kreditbank, nikdo ještě netušil, že se kromě jedné zpackané loupeže do dějin kriminalistiky zapíše úplně nový pojem: Stockholmský syndrom.

Dvojka lupičů Jan Erik-Olsson a Clark Olofsson tenkrát drželi v bance tři ženy a jednoho muže téměř celý dlouhý týden. Když se oba pachatelé konečně vzdali a rukojmí propustili, byli psychologové a vyšetřovatelé v šoku. Rukojmí zůstali na straně pachatelů, společným nepřítelem se pro ně stala policie.

 

 

Na základě této události vznikla nová minisérie Netflixu s názvem Clark: Hvězdný zločinec. Na režii se podílel Jonas Akerlund (Polar, Vládci chaosu), který s dalšími dvěma scenáristy utvářel i dějovou linku. Ačkoliv mu smysl pro filmařinu nejde upřít, proslavil se hlavně jako režisér hudebních klipů. Spolupracovali s ním legendy, jako je Roxette, Prodixy, Madonna nebo U2, v současnosti potom Lady Gaga a Maroon. Dokonalé střihy a vizuálně výrazné scény přitom přenesl i do této minisérie, kde patřičně vyniknou v hudbě Mikaela Åkerfeldta.

Hlavní postavu si vystřihl třicátník Bill Skarsgård, mladá krev švédského současného filmu. Jeho nejvýraznější rolí je šílený klaun Pennywise v obou dílech hororu It, v posledních letech se mihl i v kultovním Deadpool 2 nebo fantasy Nine days.

 

Clark

Clark: Nikdy mi nešlo být nejlepší z nejlepších, a tak jsem se rozhodl být nejlepší z nejhorších

Bylo, nebylo… aneb Jak se rodí švédská zločinecká legenda

Hned úvodní scéna si řekne o pozornost velmi hlasitě. Žena s výrazným make-upem a nezbytnou cigaretou v prstech rodí v gynekologickém křesle a proklíná přitom svého potomka, kterému se nechce přijít na svět. „To je ale kus,“ říká uznale, když zdravotní sestra přestřihne pupeční šňůru, a vzápětí ji pocáká sprška krve.

Začátek, za který by se nestyděl ani Tarantino, je natočen černobíle. Stejně jako celé Clarkovo útlé dětství, protknuté hysterickými scénami a vzájemným domácím násilím jeho rodičů. Clark měl podle všeho ve svých preferencích jasno už od pěti let: zajímaly ho ženy a peníze. Kapesné si vydělával prodejem cigaret ostatním dětem, o panictví ho prý po jeho úmorném přemlouvání připravila postarší pekařka.

 

Clark

Všechno automaticky dělám přesně naopak než ostatní

Mimochodem, slovíčko „prý“ můžeme zařadit skoro před každou scénu. Minisérie totiž vychází z autobiografie Clarka Olofssona, která je sama o sobě snůškou faktů, polopravd a lží. Jednotlivé životní kapitoly přitom do těchto tří přihrádek zařadíte jen těžko. Ověřitelné jsou jen záznamy policie a celý životní příběh tohoto gangstera je natolik absurdní, že je opravdu těžké dopátrat se pravdy. Chcete-li se ale královsky bavit, pojďme mu věřit aspoň na chvíli.

 

Clark

Jsem tak trochu Pippi dlouhá punčocha a Al Capone v jednom

Nejlepší z nejhorších

Clark začal s prvními vykrádačkami aut a domů už jako teenager. Netrvalo dlouho a za své kousky dostal nařízenou internátní péči v místní polepšovně. Jak ale sám zmiňuje, polepšovna je dobrá jen na to, aby se z vás stal ještě mnohem horší člověk. Roky v polepšovně kamera snímá na film v sépiově tlumených barvách, které odráží jednotvárnost této životní etapy.

Jedno léto proto se svými kumpány utekl a vydali se na švédské pobřeží. Film se najednou vizuálně rozjasní do křiklavě barevných tónů. Clark na pláži pohotově sbalí cizí hodinky a univerzitní tričko… A aby to nebylo málo, k tomu ještě nejhezčí holku na pláži, kterou tady hlídá její matka. Nadějnému ,studentovi z Harvardu' ale neodolá ani ona. Co kdyby to byla ta pravá partie pro její dceru?

 

Clark

A party může začít!

Clark si tak žije pár dnů ve vile na cizí útraty. Díky smyšleným historkám o bohaté rodině si v noci užívá společnost matky i dcery, aniž by o jeho pletkách věděla ta druhá. Všechno praskne až v okamžiku, kdy se vydá zpátky do Stockholmu. Při jedné z loupeží je přistihne hlídka a jeho parťák policistu v afektu zastřelí. Jejich portrét s podtitulkem „vrazi policistů“ oběhne celé Švédsko. A tak může naplno vypuknout další hon, končící vězením a opětovným útěkem.  

Olofsson působí celou dobu neuvěřitelně sebevědomě a nebere si s ničím servítky. Je libo vulgarity, posměšky, podvody, nebo rafinované svádění, zakončené stylovým odkopnutím? Clark vám to přinese na zlatém podnosu s perfektně hranou servilností. Přitom vás bude celou dobu po očku sledovat, jestli mu jeho okouzlující úsměvy ,žerete' stejně jako jeho oběti. Seriál nemoralizuje ani se neptá diváků, na jaké straně jsou. Možná se ale uprostřed tohoto velkého krimi mejdanu přistihnete v nepříjemné předtuše, že byste mezi podvedené mohli snadno patřit i vy.

 

Andrea Musilová

Vložil: Andrea Musilová