Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Iveta. Retrosérie o Ivetě Bartošové je milým, ale unylým životopisem holky z Beskyd. TV reflexe Viktora Horáka

12.05.2022
Iveta. Retrosérie o Ivetě Bartošové je milým, ale unylým životopisem holky z Beskyd. TV reflexe Viktora Horáka

Foto: Voyo Original (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Mladičkou Ivetu Bartošovou ztvárnila Anna Fialová

„Novácká” internetová videotéka Voyo „šlape na plyn” a nepřestává ve své krasojízdě. Voyo suverénně ovládlo tuzemský online filmový prostor. Aktuálně na ní dorazila třídílná minisérie o populární zpěvačce Ivetě Bartošové a jejím vzestupu do vysokých pater showbyznysu. Režisér a scenárista Michal Samir vypráví o začátcích mladinké Bartošové, která se jako dívka z beskydského venkova vydává do zářivé Prahy. Je to milý, ale utahaně nudný životopis.

Klacků pod nohama má ale více než dost: musí se postavit svému dominantnímu otci, opouští milovanou rodinu a zázemí a především se musí postavit drsnému prostředí hudebního průmyslu 80. let v Československu. Líbivý biopic ale pouze klouže po povrchu a do opravdového životního příběhu nevyzpytatelné zpěvačky se tvůrci nikdy nedostanou. Je to až příliš vyumělkovaný a neurážející pohled na popovou star, která si razí svoji cestu skrze „hudební džungli”.

 

Rodinu Ivety si zahráli Miroslav Hanuš, Eliška Křenková a Alena Mihulová

Hudební retrobiografie začínající popové hvězdy jde na příběh Ivety Bartošové poměrně originálně. Místo aby se tvůrci v čele s Michalem Samirem vydali ve stopách slavných bulvárních excesů a kauz, tak se rozhodli soustředit na začátky mladé Bartošové. Pohled do rodinného zákulisí, kterému dominuje „puritánský” otec nebo velmi silný sesterský vztah, je poměrně sympatickým krokem.

Hlavní role se zhostila čím dál více obsazovanější vycházející hvězda českého filmu Anna Fialová a její sestru ztvárnila Eliška Křenková. Scénáře a režie se ujal Michal Samir, který na sebe upozornil ojedinělým „jednozáběrovým” dramatem Hany. Scenáristicky je podepsán pod filmem Polednice nebo krimiseriálem Profesor T. Teď se pustil do dramatu ze 70. let a natočil výsek života zpěvačky, která se z naivní a citlivé dívky dostala na první stránky bulvárních plátků. Samir ale ukazuje druhou, tu zapomenutou stranu života Ivety Bartošové: soustředí se na její první krůčky ke kariéře tuzemské hudební „star”. Podíváme se na vyrůstání, dospívání a osamostatnění Ivety, která se na popud svého otce odtrhne od beskydské krajiny a zamíří za světly pražského velkoměsta.

 

Vojtěch Vodochodský a Anna Fialová jako Iveta s Petrem Sepéšim

Zasněná atmosféra a naivní Iveta Bartošová

Filmařsky a řemeslně je to naprosto dotažená a dobře zvládnutá věc. Kamera Martina Douby je „zasněná” a vysoce stylizovaná. Až snovou atmosféru pomáhá dotvářet mírně rozostřený obraz a precizně nasvícené scény. Dobové kulisy, kostýmy a dobře zvolení herci tak ruku v ruce s vizuálně silným obrazem vytváří dojem jakéhosi bezčasí. Divák se tak oprostí od normalizačního nánosu tísnivého života a daří se mu naladit se na naivní, ale sympatickou hlavní hrdinku. Třídílná minisérie tak působí jako pohádka moderní doby: mladá naivní dívka opouští horský venkov, aby prorazila v nevyzpytatelném hudebním průmyslu v hlavním městě. Symbolicky se vydává na cestu vlakem, kam jí vyprovází její sestra a tvůrci tu pateticky „ždímají” divákovy city.

Nechybí slzy, běh vedle odjíždějícího vlaku a lkavé pohledy skrze okna. Kromě solidních hudebních čísel z Obecního domu či ostravské soutěže „Mladá Píseň”, které jsou procítěné a divácky vděčné, se dostáváme do mezí rodinného dramatu. Hodná a přející maminka, podporující sestra a konzervativní otec, který má „rád svůj klid”. Na hudebních soutěží nechybí ani téma jakéhosi „metoo” a nasvětluje hlavní postavu jako silnou ženskou hrdinku v průmyslu, kterému dominují a šéfují muži. Nejenom že se jí dotýká a dělá zvláštní návrhy hlavní pořadatel ostravské prestižní soutěže, také dojde i na linii s Petrem Sepéšim. Vášnivá, naivní, ryzí a divoká láska mladých hudebníků je dalším z ústředních témat minisérie.

 

Ondřej Brzobohatý jako Ladislav Štaidl

Popový vzestup holky z Beskyd

Iveta je mixem hudebního a rodinného dramatu, který je řízlý vztahovkou a především autobiografickým retrodramatem v líbivém formátu. Hvězdný casting kromě Fialové a Křenkové doplňuje Alena Mihulová, Vojtěch Vodochodský, Igor Chmela nebo Miroslav Hanuš. Série se pyšní stylovou atmosférou, silným obrazem a vděčným hudebním podkresem, pod kterým je podepsaný Ondřej Gregor Brzobohatý. Zároveň je tu ale silně patrný nános patetičnosti a snahy o to se zalíbit pozůstalým. To je pochopitelné a empatické, ale nevhodné pro překrucování historie. Iveta Bartošová byla nepopiratelně zajímavá osobnost, ale také žena mnoha tváří. Voyo jí ale líčí jako slabou a naivní dívku, který si „ostří” lokty v záludném pražském prostředí hudebních klubů, které je plné patosu a pozlátka.

Iveta je filmově poměrně zdařilé dílo, ale nosný tematický materiál skýtal možnost kontroverznějšího a radikálnějšího zpracování. Je to divácky vděčná filmová látka: na seriál se dobře dívá, scénář je jednoduchý, přímočarý a na Bartošové život se dívá s pozitivní nadsázkou. Bohužel je ale seriál Iveta zbytečně natahovaný, nudný a zdlouhavý. Tvůrci nám nenabízejí mnoho exteriérových scén z beskydské samoty, ale salvu konverzaček a hudebních představení. Poslouchat a sledovat neustále někoho, jak zpívá nejprve lidové písně v kostele a posléze vznik populárních songů se zdá zpočátku jako geniální producentský tah: ale po čase se to omrzí. Série je tak rozkročená někde mezi fajn oddechovkou a snahou o intimně osobní portrét mladé umělkyně v novém „zlém” městě.  Internetová minisérie Iveta měla nakročeno stát se vizuálně zajímavým retrodramatem o vzestupu jedné zpěvačky, ale skončila pouze u onoho pokusu.

 

Vložil: Viktor Horák