Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Skyler se vrací do Ulice a znovu se chová jako neřízená střela. Kdo je její nová představitelka? TV glosář Ely Novákové

25.04.2022
Skyler se vrací do Ulice a znovu se chová jako neřízená střela. Kdo je její nová představitelka? TV glosář Ely Novákové

Foto: Se svolením TV Nova (stejně jako snímky v článku, není-li uveden jiný zdroj)

Popisek: Naposledy se Holanďanka Skyler objevila na obrazovce před šesti lety. Nyní se do Ulice vrací a ,štafetu‘ přebírá Michelle Hansen, pro niž je denní seriál první opravdu velkou hereckou zkušeností.

Příběhy v seriálové Ulici se proplétají, kříží, některý skončí, jiný se po čase znovu otevírá. Hodně záleží na ochotě herců v Ulici setrvat, případně se tam po jiných životních či pracovních událostech vrátit. Málokterý mladý herec je tak vytrvale ,uliční' jako Matyáš Valenta v roli Františka Hrubého. A tak když se mu teď do života vrací bývalá přítelkyně, museli pro ni autoři najít novou představitelku.

Matyáš Valenta v Ulici začínal v roce 2006, když mu bylo devět let. Jeho Franta Hrubý-Liška pak z dětských tenisek vyrostl do pubertálních let a hned se stal otcem. Bláznivé léto na dovolené mu totiž přineslo známost s Holanďankou Skyler a mladistvá láska byla tak obrovská, že ani čeští ani holandští rodiče nedokázali zabránit tomu, aby šestnáctileté dětičky nevyzkoušely sex.

Pokud jste věrnými diváky Ulice a jedněmi z těch, kdo si stále přejí, aby příběh Franty pokračoval, jistě si pamatujete, že iniciátorkou fyzického završení lásky byla hlavně Skyler. Vůbec měla od začátku ve vztahu navrch, protože Franta byl a zůstává tak trochu nesmělý mladík, který až extrémně dbá o slušné vychování. Jenže který kluk by nepodlehl svodům krásné holky, kterou miluje. Tak byl k nemalému zděšení Prahy i Amsterdamu zplozen malý Chris. Ještěže Bedřich s Ančou i rodiče Skyler přistoupili k předčasnému rodičovství svých ratolestí věcně a velkou část zodpovědnosti vzali na sebe.

 

Sandeva Valenta Ulice

Jaké to je, když děti mají dítě? I tuto krkolomnou životní zkoušku zakomponovali scenáristé do Ulice. Matyáš Valenta se Sarou Sandevou v první etapě vztahu Franty Hrubého-Lišky s Holanďankou Skyler

Sara Sandeva zmizela v Holandsku

Původní představitelka Skyler Sara Sandeva patří k těm herečkám, kterým je v dospělosti Ulice již malá. Po dvou letech účinkování se tedy rozhodla ze seriálu odejít. Tenkrát se k tomu vyjádřila jasně: „Má role měla být jen malá, ale nakonec se rozhodli ji rozepsat a dostala svůj vlastní děj. Z malého natáčení najednou byly dva roky života – a moc krásné roky. Hrozně moc mi to dalo a posunulo mě to neskutečně dopředu. Hrála jsem v angličtině, těhotnou… Po nějaké době jsem ale cítila, že už se odehrálo všechno, co mělo, že ta role přinesla něco lidem a mně také, ale je načase jít dál. Takže jsem se rozhodla, že už další smlouvu nepodepíšu a v Ulici skončím. Svého rozhodnutí nelituji, samozřejmě mi občas chybí ta banda lidí, ale tak to asi bývá, je to smutné, když něco končí, ale já se těším na nové věci.“

V čtyřiadvaceti letech se Sara opravdu posunula jinam. Nedávno jsme ji vídali jako dívku s pistolí v seriálu Dvojka na zabití, nejnověji je v očekávání premiéra filmu Vánoční příběh režisérky Ireny Pavláskové. V Divadle na Fidlovačce hraje ve třech představeních. Z absolventky Pražské konzervatoře je zkrátka profesionální herečka, která díky svým půvabům jde nejen z role do role, ale také z bulváru do bulváru. To poslední hlavně proto, že loni přiznala vztah s Jakubem Prachařem, který je partner nejen o čtrnáct let starší, ale také ve vztazích hodně problematický. Možná proto se Sara Sandeva vrhla na sport, který jejímu drobnému tělu dává pořádnou dynamiku – začala boxovat. Herečka zkrátka dospěla a vracet se k roli rozdováděné studentky (byť matky pětiletého syna) se jí už nechtělo.

 

Sandeva Vánoční příběh

Sara Sandeva v rodinné komedii Ireny Pavláskové Vánoční příběh. Rozhodnutí nevrátit se do Ulice rozhodně neznamená, že by první představitelka Skyler na herectví rezignovala; foto se svolením Europeana Production

Po šesti letech znovu na scéně

Možná se to nezdá, ale Skyler se v Ulici objevila naposledy před šesti lety. Jak ten čas letí! Ani se to nezdá tak dlouho. Hlavně protože se o ní v seriálu po celou dobu často mluvilo. Franta s ní nějaký čas dokonce bydlel v Amsterdamu a místo studií se stal tatínkem na plný úvazek. Na rozdíl od Franty Skyler nikdy nebyla domácí typ, takže se krátce po narození Chrise vrhla po hlavě do nového projektu, kvůli kterému odcestovala na několik měsíců do Ameriky. Po návratu začala spolupracovat s filmaři na dalších projektech, s rodinou trávila čím dál méně času. Nakonec Frantovi suše oznámila, že si našla jiného partnera a že se i se synem stěhuje k němu. Pro Frantu to byl obrovský šok, ze kterého se jen hodně těžce a velmi dlouho vzpamatovával. Přišel nejen o svou lásku, ale také o Chrise. Nebýt Skyleřiných rodičů, se synem by ztratil úplně kontakt. Od té doby nemůže Franta přijít Skyler na jméno, byť se jejich vztahy jakžtakž znormalizovaly.

To všechno známe ale jen z vyprávění. Franta sice za Chrisem jezdí, jinak má ale kompletně nový život. Studuje FAMU, bydlí ve studentském bytě a chodí s Bárou. Než se dali dohromady, chvíli to trvalo, pak zas Bára zmizela na stáž do ciziny. Její představitelka Eliška Bašusová si dala pauzu, protože se jí narodilo miminko. Na rozdíl od Sary Sandevy se ale už po osmi měsících do seriálu vrátila, a tak to Bára s Frantou mohli znovu dát dohromady. Nad jejich idylou se ovšem stahují mraky, nebo se spíš na ně řítí pořádná bouřka. Skyler se totiž nečekaně objevila v Praze! Má s sebou i malého Chrise, a jak je jejím zvykem, s ničím se nepárá. Při schůzce s Frantou a Bárou mluví svou komickou směsí angličtiny a češtiny a vysype na oba všechno během pár minut. Nestěhuje se totiž do Prahy jen tak, získala zakázku na režii velkého multimediálního projektu. A Franta by se jí dost hodil jako pomocník, protože dobře ví, že jeho filmařské schopnosti nejsou vůbec k zahození.

Franta je na jednu stranu rád, neboť to pro něj znamená, že Chrise uvidí mnohem častěji než doposud. Na druhou stranu je už docela obezřetný, protože má s nevyzpytatelnou Skyler své zkušenosti. Skyler je teď ale jako vyměněná – vstřícná, milá, jako by mezi nimi nikdy nedošlo k žádnému velkému rozkolu. Opravdu se tak změnila, nebo je za tím něco jiného? Měl by být Franta i nadále obezřetný, či jí začít důvěřovat? Skyler sice tvrdí, že „má chlapa“, ale jak tu vichřici zvládne Bára? Autoři zkrátka rozehráli kolem dnes už vysokoškolských studentů další zápletku, zkomplikovanou ještě tím, že Bára se na studia fotografie vykašlala a její táta se s tím nemůže smířit. Vstup Skyler na scénu tedy bude hodně zajímavý.

 

Hansen_Osudové lásky

Michelle Hansen v hraném dokumentu z cyklu Osudové lásky Zamilovaná paní Betty, o vztahu Boženy Němcové s romantickým básníkem a vlastencem Václavem Bolemírem Nebeským

Nová Skyler je poloviční Dánka

Konkurz na novou představitelku Skyler vyhrála trochu nečekaně neherečka Michelle Hansen, která se narodila v Dánsku, ale už do první třídy žila v domovině své maminky, v Čechách. S herectvím koketovala odmala a má za sebou zkušenosti z modelingového fotografování, k tomu se ale vyjadřuje trochu odtažitě: „Modeling nikdy nebyl mým životním cílem. Vždy mě bavila hlavně ta herecká část focení. Byla to dobrá forma přivýdělku při škole, ale mým snem bylo herectví, jen jsem si to dlouho nechtěla přiznat.“

Vystudovala totiž na Karlově univerzitě dějiny evropské kultury se zaměřením na literární vědu. „Škola mi dala mnoho všeobecných informací, které se mi hodily pro původně plánované povolání,“ říká. „Ještě při studiu jsem pracovala v zahraniční rubrice mediálního domu Economia. Měla jsem v plánu, že budu zpravodajkou na Blízkém východě. Dokonce jsem se učila skoro čtyři roky arabštinu, ke které bych se jednou ráda vrátila. Nicméně nakonec jsem se rozhodla pro práci, která víc naplňuje mé umělecké ambice.“ Po studiích si dala rok na to, aby vyzkoušela, jestli se dokáže uživit prací svých snů – herectvím. Měla štěstí, protože získala roli Skyler v Ulici, což je určitě hodně dobrá škola hereckého života.

 

Jansen Lorenc Ulice

Nová Skyler s již pětiletým Chrisem (Michael Lorenc)

Jak se naskakuje do role

Jistě to nebylo jednoduché, nejen protože její rovné vlasy musely být po vzoru původní Skyler nakudrnaceny. „Měla jsem k dispozici sestřih důležitých momentů, které Skyler v ději zažila. Zajímalo mě, jak ji Sara hrála, a zejména jak mluvila. Snažila jsem se udržet přízvuk, který je pro diváka přijatelný a dobře se poslouchá. Nicméně shodli jsme se, že tu postavu mohu pojmout svým vlastním způsobem. Skyler dospěla, má za sebou nové životní zkušenosti a její osobnost se přirozeně trochu změnila,“ líčí Michelle, jak svou Skyler studovala.

A co si o ní myslí? „Skyler na mě působí jako otevřený aktivní člověk, který přesně ví, co od života chce. Je extrovertní, nespoutaná a sebevědomá. Občas je tak moc zaměřená na svůj cíl, že kvůli tomu opomíjí okolí. Ale není zlá, přestože to tak někdy může působit. Skyler se dřív věnovala zejména fotografii. Dnes je z ní režisérka, která dokáže dát kreativně dohromady mnoho různých uměleckých prvků. Má obecně velmi dobré umělecké cítění a zvládá spoustu věcí. Vnímám postavu Skyler jako renesanční ženu. Je spousta věcí, v kterých se s ní neztotožňuji. V první řadě bych asi své dítě nedokázala mít na vedlejší koleji, zatímco pro Skyler často není mateřství prioritou. Měla Chrise v sedmnácti a ráda by si ještě splnila nějaký svůj sen. Blízká mi není ani její prostořekost. Ale celkově mám pro ni pochopení. Skyler má mnoho vrstev, není dobrá ani špatná. Všechno, co dělá, má nějaký důvod.“

Mnohovrstevná divoška Skyler je pro Michelle jistě zajímavou příležitostí, jak prokázat schopnost obléknout kůži postavy. Na pomoc k tomu má herecké partnery, se kterými se rychle sblížila, i když mezi jejich postavami vládne napětí. „Ve skutečnosti jsme si s Matym a Eliškou dobře sedli od prvního natáčecího dne. Myslím, že mezi sebou máme báječnou chemii, a dobře se nám spolupracuje. Představitel mého seriálového syna Michael Lorenc má také skvělou energii. Když točíme, je na place docela živo,“ pochvaluje si nová herecká tvář Ulice. Uvidíme, jaké příběhy jí autoři budou psát dál.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková