Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Ken Follett, Sršeň létá v noci. Druhá světová válka s kapkou krve, zato mořem lásky

26.04.2022
RECENZE Ken Follett, Sršeň létá v noci. Druhá světová válka s kapkou krve, zato mořem lásky

Foto: Se svolením Macmillan Publishers

Popisek: Ken Follett

Nechci se pasovat na znalce Follettova díla, ovšem poslední měsíc jsem mu věnoval téměř celý. Přečetl jsem stěžejní romány Pilíře země a Na věky věků. Dohromady mají cirka 1800 stran. Pak jsem zvládl novinku Nikdy. Jestliže se u prvních dvou románů bavíme o Anglii z doby 12. -14. století, Nikdy bylo až moc aktuální. Popisovalo současnou, byť fiktivní hrozbu jaderné války. Aniž bych Velšana podezíral z vypočítavosti, trefil se přesně.

Sršeň létá v noci vyšel už v roce 2002 (Hornet Flight, vydalo nakladatelství Macmillan) a popisuje špionážní dění během 2. světové války. Důraz klade zejména na „neutrální" Švédsko, Dánsko, Spojené království a Německo. To zcela okrajově, aniž by to konceptu práce ublížilo.

Začal jsem výčtem autorových děl proto, aby řekl, že Sršeň létá v noci se mi z vyjmenovaných prací líbil nejmíň. Důvody jsou poměrně prozaické: období Hitlerovy nadvlády nad Evropou mám spojeno s vražděním, mučením, zatýkáním, bezmocí, ustavičným strachem. Follett (*1949) se s ním vypořádal spíše jako s filmovým pásem. Násilí je velmi okrajové, dominuje láska. Odvaha vítězí a překonává všechny strasti... Taky těch popisů bylo ažaž. Ze čtyř knih, které jsem od něj přečetl, se mi tahle líbila nejmíň. Pokud bych ale ta jiná díla neznal, asi by můj soud nezněl až tak striktně.

Píše se rok 1941 a válečná situace se pro britskou RAF nevyvíjí příliš nadějně. V dešti nacistické protiletadlové palby se k zemi řítí jeden spojenecký bombardér za druhým. Ale jak mohou být Němci o pohybu britských letadel tak podrobně informováni? Ve stejné době objeví mladý Dán Harald Olufsen na ostrůvku Sande cosi podezřelého a brzy mu začne být jasné, že si celou věc nemůže nechat pro sebe. V cestě k Britům však leží ledové vlny Severního moře. Haraldovi se sice podaří získat starý dvojplošník Hornet Moth (hornet je právě ta sršeň v názvu), který by mu mohl v útěku pomoci, jenže... dá se s takovým strojem vůbec létat?

Válečný příběh byl navíc inspirován skutečnou událostí. Stejným způsobem totiž uprchli v červnu 1941 piloti Thomas C. Sneum a Kjeld Pedersen z dánského ostrova Fyn, překonali Severní moře a připojili se k RAF. Závěr románu sice vyznívá jinak, ale směr je totožný.

Ještě taky zmíním, že dánský odboj patřil opravdu mezi nejelitnější v Evropě. Soustředil se zejména na sabotáže proti Němcům, stejně tak budoval únikové koridory, které ochránily drtivou většinu tamních Židů před deportací a plynem.

 

Aktuální vydání, foto Kalibr

Sršeň létá v noci nabídl dobovou atmosféru, zejména strach, velmi krotce. Kdybych srovnal dění v Československu, Polsku, zažívali jsme tady jinou válku. Takzvaně neutrální Švédsko, Norsko, tyto státy byly hodně ušetřeny. Hrůzy se konaly zejména v naší části Evropy. Už proto mi tak vadilo, když se téměř polovina knihy točila kolem vztahu několika dvojic.

Román mi v tomto ohledu připadal jako filmový námět. Po střelbě přišla noc, pak láska, objetí a korzování městem. Jasně, zkracuji to, ale kdyby autor vynechal jakékoli vedlejší vztahy a soustředil se ryze na špionážní, mimochodem úžasný leitmotiv s tajným, německým radarem, ničemu by tím neublížil. Naopak. Kniha by byla o sto padesát stran užší, kratší, ale měla by větší dynamiku. Taky jsem nepobral letmé zmínky o Geheime Staatspolizei. Hloubkový výslech, o němž se jedna postava zmíní, představoval krutost nad krutost.

Follett sice náramně popsal práci s kniplem a dovednost pilotovat, ovšem ta mě vůbec nezajímá. Mně právě zajímá, jak se lidi měnili pod tlakem, kdo a proč pomáhal, nebo škodil. To celé bych zdůraznil, opakoval, eskaloval.

Sršeň létá v noci je určitě super kniha, jen mi přišla až moc poetická. V roce 1941 proběhl katyňský masakr, Němci zahájili operaci Barbarossa, čínská vláda oficiálně vyhlásila Japonsku válku, proběhl útok na Pearl Harbor, ale současně, uznávám, Luftwaffe mírnila kvůli zacílení na Sovětský svaz letecké bombardování Británie.

V překladu Pavla Kříže vydal Kalibr. Dávám 70 procent.

Vložil: Zdeněk Svoboda