Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Vladimir Sorokin, Doktor Garin. Světový úkaz ruské literatury

10.04.2022
RECENZE Vladimir Sorokin, Doktor Garin. Světový úkaz ruské literatury

Foto: Wikimedia Commons

Popisek: Vladimir Sorokin

Hlavně doufám, že ne každý Rus bude mít na čele odraz Putinovy politiky a že ne každý bude souzen podle svého původu. Protože pokud by tomu tak bylo, asi by jen málokdo otevřel úchvatnou knihu, ten neskutečný román Vladimira Sorokina v až dokonalém překladu Libora Dvořáka. Závěrem úvodu, pokud se budu držet paradoxů, zmíním poděkování nakladatelství Pistorius a Olšanská za recenzní výtisk.

Doktor Garin je kniha, o které budete přemýšlet, k níž se budete vracet, která vás jazykově naprosto vcucne a jejíž obsah nebude až tak zásadní. To platí o prvních pěti částech, jelikož poslední dvě mají zcela přímý děj, vývoj ústřední postavy a pointu.

Příběh románu je, podobně jako i další Sorokinovy romány, situován do blízké budoucnosti, jejíž realita se liší od té naší. Většina evropských a postsovětských států se rozpadla, na jejich místě vznikla řada malých nástupních státečků, vedoucích spolu neustálé boje, stále významnější roli v celém euroasijském prostoru hrají Číňané a islamisté.

Vedle lidí obývají svět také další bytosti – malí a velcí tvorové, štětinatí mutanti, žijící v lesních bažinách, zombie… A tímto fantaskním, rozvráceným a rozbouřeným světem nechává autor procházet svého hrdinu, humanistického intelektuála a lékaře Garina (jehož čtenář může znát již z dřívějšího románu Vánice).

Sorokinova próza je typická netypičností. Podivně autentické figurky s roztodivnými zvyky a tvary se nacházejí téměř na každé stránce. První část románu mi dala zabrat. Netušil jsem, kde to jsem, nepochopil jsem hravost jazyka, nezvyklou obrazotvornost. Smíchejte Palahniukovo bludiště postav se surrealismem, abyste byli na dohled.

Po postarších hýždích vstupuje Angela 

Autor, který vyrůstal na moskevské periferii, v roce 1977 dostudoval Vysokou školu těžby ropy a zemního plynu, ale v oboru nikdy nepracoval, se historicky drží kořenů bezbřehé fantazie. Ta přitom slouží zcela jasným závěrům. Scény, kde se prdí, strkají prsty do řiti, souloží v manéži, nebo kde se kašpárci promění v opačný pól své existence kdesi v chabarovské tramvaji, jsou možná k smíchu, leckdy k pláči, ale primárně naplňují účel.

Sexem je míněno podrobení, nebo naopak profánní rozkoš, tam, kde se máme bavit, jsme znudění, tedy jsme opilí mamonem. Sorokin je v tomto ohledu průzračný, byť ukrytý pod řadu vrstev, k nimž se musíte pročíst.

V tomto případě postačí Den opričníka (snadno dostupná na internetu je divadelní hra) či Třicátá Marinina láska, která je také naprostý úkaz.

Sorokin sice svrhne atomovku na Sanatorium Altajských cedrů a naváže tím styky všech se vším, ale jak jsem uvedl výše, dělá to zdánlivě ledabyle, aby nakonec v posledních dvou částech románu všechno svázal. Ale neoběsil.

 

Aktuální vydání románu. Obálka Pistorius & Olšanská 

Román Doktor Garin snese nepřísnější měřítka, jaká v literatuře existují. Sorokinova nehraná próza je téměř dokonalá a osobně mi připadá jako nejlepší, jakou v současném Rusku můžeme najít.

Když už jsem u Ruska, asi bych se měl vrátit na začátek a přidat tam taky Bělorusko. Až teď mi došlo, že Pistorius & Olšanská vydává taky Alexijevičovou...

Doktor Garin bezezbytku splnil má očekávání, je strhující, překlad nemá chyb a chápu, jak obrovsky těžký musel pro Libora Dvořáka být. Hravost jazyka si nezadá s překlady Anthonyho Burgesse.

Literární skvost hodnotím devadesáti procenty.

Poznámka pod čarou: Román rozhodně není pro začínající čtenáře nebo povrchní znalce prostředí, ti se v něm ztratí už na třiatřicáté straně, kdy Angela po svých postarších hýždích vstupuje do lékařovy ordinace...

Vložil: Zdeněk Svoboda