Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Oscarová facka” aneb konec Willa Smithe? Jim Carrey opouští Hollywood. Filmová reflexe Viktora Horáka

07.04.2022
„Oscarová facka” aneb konec Willa Smithe? Jim Carrey opouští Hollywood. Filmová reflexe Viktora Horáka

Foto: Se svolením Michael Baker / A.M.P.A.S

Popisek: Will Smith na 94. předávání Oscarů

FOTO VIDEO Nad hollywoodskými kopci se stahují mračna. Bruce Willis ukončil kariéru, Will Smith se kaje za „oscarovou facku” a s herectvím končí také Jim Carrey. Letošní oscarová ceremonie se nesla ve znamení facky Willa Smithe. Kdyby si Chris Rock nerýpl do Smithovy ženy, tak by si na poslední ročník cen Akademie teď už nikdo ani nevzpomněl. Kromě dojemného a nevýrazného filmu CODA a horkého oscarového favorita Síla psa, který proměnil sotva jednu sošku, byla ceremonie opět nemastná a neslaná.

Až do toho okamžiku, co se Will Smith rozhodl bránit svoji ženu. A udělal více než dobře: zachoval se jako chlap a rozhodl se chránit čest své manželky. Teď to ale vypadá, že jeho ctnostné a pochopitelné gesto mu může pořádně zavařit napříč Hollywoodem. Znamená to konec pro Willa Smithe, který chvíli po osudovému pohlavku dostal Oscara za hlavní výkon ve filmu Král Richard: Zrození šampiónek? A proč se rozhodl seknout s kariérou Muž na měsíci?

 

Will Smith se svou ženou, Jadou Pinkett Smith, na předávání Oscarů. Foto se svolením Richard Harbaugh / A.M.P.A.S

Neděle 27. března se zapíše do dějin hollywoodských skandálů jako aféra Willa Smithe a jeho „oscarové facky”. Uprostřed udílení filmových cen Akademie v Los Angeles se moderátor Chris Rock sarkasticky obul do manželky Willa Smithe, která má holou hlavu kvůli vážné nemoci. Otázkou je, jestli komik Rock o nemoci Smithovy manželky věděl, ale na to už se historie neptá. Možná to věděl, nebo spoléhal na nepsané pravidlo, že si komici mohou dovolit vše. Will Smith se po nemístném vtipu zvedl ze svého místa, vstoupil na jeviště a vlepil komikovi ostrou facku na tvář. Následně na Rocka ještě dvakrát zakřičel, aby si jméno jeho ženy Jady Pinkett Smithové „nebral do své zas… huby”. Paradoxem je, že Smith chvíli po svém excesu šel na pódium znovu - ale podruhé si šel přebrat sošku za herecký výkon v hlavní roli.

S druhou překvapivou zprávou přišel server The Hollywood Reporter. A to sice s oznámením toho, že proslulý komik Jim Carrey hodlá svoji kariéru pověsit na hřebík. Je to za poslední týden už druhá hollywoodská hvězda, která končí s herectvím. Před pár dny konec s filmy oznámila také akční ikona Bruce Willis. Nad Hollywoodem se tak stahují mračna způsobená čím dál více se rozšiřující „cancel culture” aneb kulturou politické a genderové korektnosti. Nyní už se ani hvězda typu Willa Smitha nemůže zastat své ženy dle starých „chlapských” pravidel.

Facka v přímém přenosu a světle Oscarů

Pravdou je fakt, že kdyby hrdinný rytíř Smith vrazil Rockovi pěstí někde v zákulisí, tak by skandál byl zažehnán. Ale ve světlech reflektorů a při předávání nejprestižnějších filmových cen v Los Angeles se to úplně nehodí. Není tak žádným překvapením, že tento incident ihned zaplnil stránky světových novin. Na chvíli tato událost zastínila i ruská zvěrstva na Ukrajině. O tom, že se na tento oscarový ročník bude vzpomínat především kvůli onomu „oscarovému pohlavku” není pochyb. Na vítězný film CODA nebo Sílu psa si stěží za pár let vzpomenete, ale profackování Chrise Rocka uprostřed oscarové show tu s námi bude ještě dlouho. Však se o tom psalo mnohem více než o samotných výsledcích.

 

Radikální krok Willa Smithe už nyní, pár dní po osudovém aktu, má své první náznaky dohry. Smithovi se blýská na dramatické a kruté časy: hned několik filmů bylo pozastaveno nebo se odložily jejich přípravy. Oscarem oceněný herec se tak čerstvě po získání ceny Akademie může začít strachovat o svou budoucnost. A aby toho nebylo málo, tak Smith na vlastní rozhodnutí vystoupil z americké filmové akademie. Kdo by to byl řekl, že ke „konci” kariéry stačí jedna facka před kamerami?

První náznaky pracovního trestu pro herce se už začínají rýsovat. Streamovací gigant Netflix „zpomalil” vývoj akčního thrilleru Fast and Loose a podezřelé zpomalení příprav ohlásili také producenti akčního blockbusteru Mizerové 4. Podobné projekty ve vývoji se ještě mohou „přizpůsobit”, ale co takové drama Emancipace od Apple+. Film, ve kterém „problematický“ herec ztvárnil otroka na útěku? Tento snímek určitě čekal na oscarovou sklizeň, ale co teď s tím, ze hlavní roli ztvárnil hollywoodský vyvrhel?

Omluva, zločin a trest na červeném koberci

Nutno dodat, že Smithův exces nepomohl ani výraznějšímu sledování předávání cen. Aktuální ročník sledovalo o pouhých 6 milionů více diváků než loňský ročník. Což z něj dělá druhý nejméně sledovaný přenos Oscarů za celou historii cen. Ovšem zpětný záznam a sestřih dění kolem Rocka a Smithe na internetu trhalo rekordy.

 

Will Smith ve filmu Král Richard: Zrození šampiónek, za který letos dostal cenu Akademie v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli. Foto se svolením Warner Bros.

Den poté ale přišlo nevyhnutelné: Will Smith se za své chování omluvil a posléze se vzdal členství v americké filmové akademii. Dodal, že zradil důvěru akademie, čin popsal jako „neomluvitelný” se slovy, že má „zlomené srdce”. Zní to skoro jako pokorná omluva za trestuhodný zločin - a určitě to na dnešní levicově orientované diváky tak působí. Vlivný herec inkasující miliony dolarů za roli s pokorou sklonil hlavu. Závažný čin to určitě byl, takřka „zločin” na červeném koberci má ale své pokračování. Akademie Smithovu omluvu přijala, ale vyšetřování činu údajně bude pokračovat i nadále. Tím ovšem nastává otázka, co by Smithovi tak akademie mohla udělat? Čím ještě více ho potrestat? Na své místo už rezignoval, tak co bude dál? Že by mu zpětně odebrali zlatou sošku? To se zdá dosti nepravděpodobné a herec Smithova formátu si „pauzu” na chvíli dát určitě může. A doufejme, že ještě něco natočí. Koneckonců by byla škoda, kdyby ho takový hloupý výstup stál kariéru.

Zato filmový průmysl se v těchto případech už naučil poměrně dobře „chodit”. Ostatně Johny Depp, Kevin Spacey nebo Mel Gibson by o tom mohli povídat své. Co přesně ale představitele Mužů v černém ještě čeká, je ve hvězdách. Zatím ale můžeme počítat s tím, že uvedené snímky s tímto hercem budou budit velká očekávání a reakce na sebe nenechají dlouho čekat.

 

Začíná to vypadat, že poslední role Jima Carreyho bude Dr. Ivo Robotnik v rodinném filmu Ježek Sonic 2. Foto se svolením CinemArt

Za tímto tragikomickým příběhem si dovolím přidat hořkou tečku, a napsat něco málo o tom, že se populární herec a komik Jim Carrey rozhodl „seknout” s profesí. Zprávař, Muž na měsíci nebo hlavní postava poetického dramatu Věčný svit neposkvrněné mysli už má dost hollywoodských studií a pověsil herectví „na hřebík”. Podle jeho vyjádření by ho dobrý scénář ještě dokázal přilákat před kameru, ale jinak odchází do zaslouženého hereckého důchodu. Alespoň se mu to, oproti jeho kolegovi Bruci Willisovi, podařilo se ctí a bez větších skandálů. Ostatně těch je aktuálně Hollywood více než plný.

 

Vložil: Viktor Horák