Další způsob, jak vydělat na důvěře zákazníků. Ponzi schéma se nikdy neomrzí. TV reflexe Andrey Musilové
06.04.2022
Foto: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Zakladatel burzy kryptoměn QuadrigaCX Gerald Cotten
Zbrusu nový dokument z dílny Netflixu Hon na krále kryptoměn nás tentokrát zavede na burzu kryptoměn QuadrigaCX, kterou založil Gerald Cotten. Mladík s pohledem plaché laně a image nadějného vysokoškoláka, který to jednou někam dotáhne.
Režie se ujal Luke Sewell, producent a režisér dokumentární reality show Nevhodní k randění (2012) nebo uznávaného dokumentu Skrytá tvář sportu (2021) o mezinárodních skandálech propojující sport se světem podvodů a zločinu.
Dokument je postaven hlavně na rozhovorech s oběťmi Cottenova podvodu, prolínajících se s dobovými videi a fotkami. Devadesátiminutová stopáž by podle mě zasluhovala kratší střih. Některé pasáže se vydařily a spolehlivě unesou divácký zájem „a co bude dál?“, kňourání podvedených klientů ale brzy přestane bavit. Stejně jako vám možná zůstane rozum stát nad finanční gramotností některých obětí. Softwarový inženýr, jemuž nevyšla sázka na raketový let kryptoměn, a proto si půjčí desítky tisíc dolarů, aby je „výhodně“ investoval opět do kryptoměn prostřednictvím QuadrigaCX. Potřetí udělá tu samou chybu, když do nenasytného chřtánu Quadrigy nasype všechny celoživotní úspory včetně několika miliónů za prodej bytu. Jako vážně? Podobnou finanční rozvahu bych očekávala spíš od zákazníků Provident Financial, kteří lepí jednu nevýhodnou půjčku jinou finanční sebevraždou.
Jeden z poškozených, představený pod přezdívkou QCXINT a schovaný za maskou z 3D tiskárny.
Chcete se svézt na zhodnocení 9 milionů procent, a přitom se jako zákazníci o nic nestarat? Vítejte na Quadriga CX
Ale zpátky na burzu. Víte, jaká byla cena bitcoinu v červenci 2010? Krásných 0,08 dolarů. Za dvanáct let se jeho cena vyšvihla zhruba o 9 miliónů (!) procent, na současných necelých 800.000 Kč za jednu digitální minci. Za tu dobu vzniklo spoustu nových digitálních milionářů, a raketový kurz samozřejmě také nahrává podvodníkům. Zvlášť, když jsou digitální měny pro většinu lidí pochopitelné a představitelné zhruba jako kvantová fyzika.
Právě na tom se svezl Gerald Cotten, když pro své zákazníky vytvořil jednoduché a uživatelsky přívětivé online rozhraní, kde mohli nakupovat a prodávat digitální měny. Pro profíky v oboru je přitom nepochopitelné, proč podvedení klienti na burze nechávali peníze ležet, a přitom neměli přístup ke klíčům svých digitálních peněženek. No key, no coin, neříká se mezi digitálními investory úplně nadarmo.
Příliš podivnou smrt provází řada ještě divočejších teorií. Žije Cotten po kompletní plastice obličeje nerušeně v luxusu?
Ale co už. Nikomu to nevadilo až do roku 2018, kdy začala mít QuadrigaCX první vážné potíže s vyplácením peněz. Účty mnohých uživatelů totiž obsahovaly místo reálné měny jen prázdná čísla. Stejně jako u klasického letadla: kdo nevystoupil včas, ten své peníze už nikdy neviděl. K dovršení všeho přišla do kryptosvěta zdrcující zpráva: Ani ne třicetiletý Cotten na dovolené v Indii náhle zemřel, údajně na komplikace související s Crohnovou chorobou.
V dokumentu se také objeví novináři kanadského deníku The Globe and Mail Alexandra Posadzki a Joe Costaldo, který případ sledoval.
Na tomto úmrtí mladého člověka je podivné úplně všechno – od diagnózy, která má riziko náhlé smrti v řádech promile, až po nezpochybnitelný fakt, že se Geraldovi smrt zrovna hodila do krámu. Pokud měl někdo ještě naději, že své peníze uvidí, přišel o ni právě v tomto okamžiku. Střežené kódy do firemní digitální peněženky údajně nosil paranoidní Cotten pouze ve své paměti. Neměla o nich potuchy ani jeho manželka, která se zdědila všechny jeho „opravdové“ peníze. A naopak, po éře potopené Quadrigy CX zůstalo 76.000 podvedených klientů a „sekyra“ v hodnotě téměř 3 miliard korun.
Další pokračování dokumentu už obsahuje jen dost divoké teorie podvedených zákazníků. Vystavil podplacený indický lékař falešný úmrtní list? Byla krátká přítomnost Cottena na účtech sociálních sítí náhodou, nebo důkazem, že Cotten neodpočívá v pokoji, ale v pozemském karibském ráji? Jako divák postrádám klasické policejní vyšetřování. Už jen podvůdek v klasickém Ponziho schématu je přece důvodem, proč by se jím měla policie zabývat, zvlášť když jednotliví uživatelé věnují tolik času a energie na vlastní vyšetřování. Závěr je každopádně jen jeden: dávejte pozor na to, komu svěřujete své úspory. Titul z prestižní univerzity ani mediální chvalozpěvy zdaleka nejsou tím pravým ukazatelem.

Vložil: Andrea Musilová