Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejhorší spolubydlící na světě. Příběhy, které vás přesvědčí, že to máte doma vlastně úplně v pohodě. TV reflexe Andrey Musilové

24.03.2022
Nejhorší spolubydlící na světě. Příběhy, které vás přesvědčí, že to máte doma vlastně úplně v pohodě. TV reflexe Andrey Musilové

Foto: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Snímek z druhého dílu. Vysokoškolačka Maribel Ramos se pohřešuje a policie se zaměří na jejího spolubydlícího K. C. Joye, který ji jako poslední viděl živou.

Spolubydlící jsou radost. Nikdy nezapomenu na spolubydlící z koleje s převráceným spánkovým rytmem. Stejně jako na pozdější spolubydlení s Lubošem a jeho obrovskou britskou kočkou, jejíž největší radostí bylo kromě škrábání dveří vykonávat potřebu do spodní přihrádky mé skříně. Skoro každý, kdo spolubydlení někdy vyzkoušel, zjistil, že lidé mají překvapivě velký rozptyl v základním nastavení své osobní hygieny, úklidu a hlasitosti reprobeden. Anebo taky počtu pozvaných přátel, kteří nerušeně kouří a vedou intelektuální debaty na vašem gauči, protože do kuchyně už se zkrátka nevešli. Podle nového true crime dokumentu Netflixu s názvem Nejhorší spolubydlící (Worst Roommate Ever, 2022) jsme ale všichni úplně v pohodě.

Dokumentární režisérka Domini Hofman debutovala Válkou v reklamě (2012), po které následoval seriál o skutečných příbězích amerických špiónů pod názvem Rozluštěné šifry (2016). Spolu s kameramankou Anne Etheridge tento dámský tandem vyzpovídal skutečné svědky, vyšetřovatele a členy rodiny lidí, kteří měli na své spolubydlící opravdu pekelnou smůlu. Někteří dokonce takovou, že nepřežili. Dokument je kromě prostřihů jednotlivých rozhovorů a dalších materiálů částečně animován. Pro někoho to může být prima oživení, za mě ale ubírá napětí a opravdovost. Zvlášť jako pokračování příběhů, kde vám hrůzou stojí všechny vlasy na hlavě, by dohrání scén s herci lépe dokreslilo celé vyznění. A to i proto, že hlavní fokus je namířen na okolnosti a průběh vlastních trestných činů, nikoliv na jejich další vyšetřování. Minisérie je opravdu mini: má pět epizod, poslední dvě popisují bohatý rejstřík stejného podvodníka.

Pečující babička se dojemně stará o koťátka a lidi odvržené celým světem. Ohánět se ale umí i s krumpáčem…

První díl s názvem „Říkejte mi babi“ rozehrává karty celého seriálu víc než slibně. Sociální úřednice v Sacramentu hledá domov pro svého svěřence Bena. Ben trpí schizofrenií a pobírá tak plný invalidní důchod. Při hledání vhodného ubytování narazí na nabídku starší dámy, která ve spodním patře svého domu vede něco jako dobročinný hostel. Svůj malý, ale útulný pokoj tu má jen pár svěřenců. Odměna? Dorothea si velkoryse vystačí s tím, že na ni bude přepsán důchod ubytovaných. Za tuto částku jim potom nabízí plný servis včetně domácí stravy.

 

První díl dokumentárního seriálu začíná pěkně zostra. Dorothea Puente provozuje ubytovnu pro lidi, se kterými se život moc nemazlil. Za zdánlivě laskavou maskou ale skrývá hodně temné úmysly.

Při první schůzce je sociální úřednice nadšená. Dorothea vypadá jako laskavá babička s brýlemi a nažehlenou zástěrou. Dojemně se stará o opuštěná koťata a o svém domovu tvrdí, že je otevřen všem lidem v problémech. Sama má prý peněz dost a ráda se o ně podělí.

Když ale sociální pracovnice za další měsíc Dorotheu kontaktuje kvůli kontrolní návštěvě, Ben už tam prý nebydlí. Následné vyšetřování ukáže, že se za nažehlenou zástěrou skrývá podvodnice střídající jména jako ponožky. Ošetřovatelská praxe ji byla zakázána už v několika státech, kvůli podezření na týrání a trávení svých obětí pomocí barbiturátů. Ty se ostatně najdou i v Benově posteli. Když místní policista po prohledání celého podezřelého penziónu začne kopat na zahradě, najde sedm těl. Kompletní výčet jejich obětí doplňují další šokující příběhy.

Tichá voda břehy mele

Platí to i pro K.C. Joye, dalšího spolubydlícího, ze kterého jde mráz po zádech. Když se tento starší a distingovaný muž ubytuje u promující Mirabel, celá rodina je ráda, že bude mít dostatek klidu na dokončení studia. Všemi oblíbená Mirabel opuštěného K.C. doslova přijme do rodiny. K.C. je věčně usměvavou tváří na oslavách, výletech i společných večeřích. Že tady někde narůstá velký problém, dojde Mirabelině sestře v okamžiku, kdy se ji K.C. svěří s tím, že je do Mirabel zamilovaný a plánuje s ní strávit zbytek svého života. Podstoupí plastické operace, aby vypadal mladší, nechá se potetovat, všemožně ji nadbíhá. Pochopitelným výsledkem je jeho výpověď z bytu do konce měsíce. Bohužel jedinou, kdo na konci měsíce opravdu zmizí, je ale nebohá Mirabel. Dokument obsahuje reálné záznamy z policejní výslechové cely a nejspíš budete překvapeni, jak profesionálně K.C. nosil masku zarmouceného „nejlepšího přítele“ až do svého odhalení. I přes své uvěznění tvrdí, že je nevinen.

 

Bývalé spolubydlící děsivého „sériového squattera“ Jamisona Bachmana vzpomínají, jak se tenhle nebezpečný muž velhal k nim domů a pak se nechtěl odstěhovat. 

Taky máte občas pocit, že byste někoho nejradši zabili? Maratonec Youssef to prožíval doslova

Přátelství ani ne tak na život, jako spíš na smrt, je leitmotivem i (za mě divácky nejsilnější) třetí epizody. Callie se po studiu odstěhuje do Chile, kde se na hostelu seznamuje s novým spolubydlícím. Youssef původem z Palestiny o sobě tvrdí, že pracoval pro dánské ozbrojené složky. Svalnatý sympaťák je také ultramaratoncem. Pro svůj extrémní běh přes poušť Atacama získává finanční podporu od palestinské menšiny žijící v Dánsku, stejně jako při jeho předchozí účasti je však „nespravedlivě“ diskvalifikovaný za údajné zranění nohy.

Jeho neuvěřitelné charisma dokládá, že ještě na závodě dovede vylákat tučnou částku na společný nákup nemovitostí také od dalšího soutěžícího, Dominica. O těch nemovitostech si Youssef vůbec rád tak trochu vymýšlí. Nesmysly o nákupu bytu napovídá i Callie a dalším spolubydlícím, kteří mu zaplatí zálohu na nájem v novém apartmánu. Jako prvnímu dojde trpělivost Dominicovi. Youssef ho vezme na cestu městem k údajnému právníkovi, ale když dojdou na periférii, je nadmíru jasné, že šlo o další lež. Youssef Dominika surově napadne. Tragickému konci zabrání jen jeho aktivní odpor a náhodní kolemjdoucí.

Mnohem horší průběh má však podobná nastražená „procházka městem“ s Callie. Tu Youseff vláká do vyhořelého autoservisu a brutálně uškrtí a pohřbí zaživa. Nepočítal ale s tím, že jeho oběť přežije a dovleče se z posledních sil domů. Youssef byl sice dopaden a potrestán za oba pokusy o vraždu i finanční zpronevěru, ale podle všeho si z toho těžkou hlavu nedělá. Aktuálně žije v Kostarice, kde se „proslavil“ i dalšími podvody, tentokrát s telefony.

Tak co, už vám vaši hluční a netaktní spolubydlící připadají jako vlastně docela fajn parťáci?

 

Vložil: Andrea Musilová