Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Od Balzaca po Vieweghovu prvotinu. A Kateřinu Tučkovou

11.03.2022
Od Balzaca po Vieweghovu prvotinu. A Kateřinu Tučkovou

Foto: Zdeněk Svoboda, Krajské listy.cz

Popisek: Knižní okénka měsíce března

Po prvních dvou měsících letošního roku jsme čekali tání. Rozvolnění. Ať už obrazně, nebo ve skutečnosti. Covid, řeklo by se, odchází. A pak přišla válka na Ukrajině. I přesto bychom rádi drželi vysoko postavenou laťku naší knižní rubriky, do níž dnes přispějeme pohledem na čtyři vybrané tituly. Pátý ještě nevyšel, ovšem za pozornost stojí už nyní.

Nejprve tu máme dvě detektivky dvou slavných Američanů. Matt Witten, scénárista seriálu Dr. House a dalších, přináší Popravu. Druhým je proslulý John Grisham a jeho Vražda na ostrově Camino.

Začneme Popravou.

Dcera Susan Lentigové byla před dvaceti lety zavražděna. Nyní, po dlouhém čekání, se Susan konečně vydává přes půlku Spojených států na vrahovu popravu. Jenže během své cesty objeví nové šokující důkazy, že odsouzený muž nejspíš onen děsivý čin nespáchal. A skutečný vrah je stále na svobodě. Navíc člověk, kterého podezírá, má malou dcerku. Bez peněz a v časové tísni se Susan pokouší zjistit pravdu, avšak FBI odmítá případ znovu otevřít. A tak Susan s pomocí dvou nepravděpodobných spojenců, cynické, vzdorovité dospívající dívky a vysloužilého policisty, svádí boj, aby se skutečný vrah dostal za mříže dřív, než bude popraven nevinný a zabita další holčička. Knihu máme rozečtenou a působí velmi dobře.

Vražda na ostrově Camino? Horký písek, vychlazené drinky a mrazivá vražda! Na ostrově Camino se může stát cokoliv. Dokonce i vražda během řádění hurikánu. A nic nezničí stopy tak spolehlivě jako běsnění tropické bouře… Bruce Cable, majitel knihkupectví na floridském ostrově Camino, si je jistý, že jeho starý kamarád Nelson Kerr nezemřel kvůli hurikánu. Jenže kdo si mohl přát smrt oblíbeného autora thrillerů? Policie je zaneprázdněná řešením následků bouře, a tak se Bruce rozhodne pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Když v počítači mrtvého spisovatele objeví rukopis nového románu, vyjde najevo, že někdy je realita děsivější než jakákoliv zápletka...

Oba tituly vydává Kalibr.

Až nezapomenutelně působí literární debut Michala Viewegha. Velmi krásně zpracovaná kniha Názory na vraždu přitom vůbec nepatří mezi jeho nejznámější. Přitom se čte výborně, je vtipná, vynechává jakoukoli sebeironii známou z posledních děl v čele s Dulou. K tomu je chytrá a má pointu.

První vydané dílo Michala Viewegha se odehrává během dvou letních dnů v kulisách českého městečka. Na každoroční pouti, kterou navštěvují ctihodní občané a známé figurky, je zavražděna mladá tělocvikářka. O incidentu i zdejších poměrech čtenáři vypráví její kolega, učitel z dusného prostředí místního gymnázia. Dílo s detektivními prvky perfektně vykresluje atmosféru malého města i osmdesátých let a baví pro autora typickou ironií a sarkasmem. Vydává IKAR, ostatně jako předešlé autorovy texty v typické grafické úpravě Soni Šedivé.

Pak je tu jedna klasika. Svérázný, extrémně pracovitý, milovaný i odsuzovaný romanopisec Honoré de Balzac v souboru povídek Elixír života. V celkem deseti kratších útvarech z let 1830–1835 využívá témata typická pro tehdy oblíbenou literaturu: nesmrtelnost, smlouva s ďáblem, elixír mládí. Je ironický, vyzývavý, místy rouhačský, filozofuje nad unikajícím smyslem života, krutě se vysmívá poměrům panujícím ve 'slušné' společnosti, děsí svou schopností nahlédnout do temných stránek lidské duše... Většina z těchto povídek v překladu Dany Melanové vychází v češtině poprvé. Elixír života byl jedinou, kterou jsme znali. Vydal ODEON v edici Knihovna klasiků, kde jen pár týdnů nazpět vyšel taky Maupassantův Miláček (neboli Georges Duroy). Doporučujeme.

Poslední odstavec věnujeme velkolepé, snad desetileté práci Kateřiny Tučkové. Pokud neznáte její Žítkovské bohyně, nic se neděje. Dlouho očekávaný román o ženách, víře a zlu Bílá Voda vychází 20. dubna a bezesporu k němu přineseme samostatný text. Kdy, nevíme. Román má necelých 700 stran, což z něho dělá prakticky nejhutnější dílo novodobé české beletrie. Věnujte pár minut studiu osoby Josefa Plojhara a Akci Ř. Autorka si opravdu vybrala velice náročné téma... Těšíme se, jak v něm obstála.

Vložil: Zdeněk Svoboda