Bod varu. Podobenství z nóbl restaurace ukazuje rozpad Stephena Grahama. Filmová reflexe Viktora Horáka
09.02.2022
Foto: Aerofilms (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Stephen Graham jako šéfkuchař Andy
Film Bod varu soutěžil o Křišťálový glóbus na Karlovarském festivalu, kde způsobil patřičný rozruch. Měl našlápnuto na diváckou cenu a určitě obstojí i u kritiky. Snímek z prostředí luxusní britské restaurace je dokonalým podobenstvím o rozpadu lidské duše.
Vyhlášenému šéfkuchaři Andymu se rozpadá osobní život, otupuje se v alkoholovém a drogovém rauši, ale přesto se snaží pro svůj podnik získat pět hvězd a ztracené uznání. Rozpadá se mu manželství, ztrácí syna, čelí nevrlým zákazníkům a neschopnému personálu: to vše ve střízlivých 92 minutách.
Kuchyňský thriller
Film natočený na jeden záběr vypráví o jedné tragické noci ve vyhlášené restauraci, která je zrcadlem jedné zdrcené lidské duše. Stephen Graham v krásném, ale surovém debutu Philipa Barantiniho předvádí svůj životní výkon.
Režisér Philip Barantini při natáčení
Film na pomezí dramatu, kuchyňského thrilleru a komedie nás zavádí do luxusní restaurace, která ztratila pětihvězdičkové hodnocení. Šéfkuchař Andy trpí vlastními démony, nemá čas na syna, manželství má v troskách a jeho restaurace přichází o prestiž a přízeň kritiků.
Kuchaři vedou bitvu s číšníky, jejichž šéfkou je dcera majitele restaurace. Ta neustále hází špínu kolem sebe, ale všem je jasné, že hlavním problémem je ona. Už v úvodu se navnadíme na Andyho životní rozpoložení: řeší stěhování do nového bytu, následky rozvodu s exmanželkou, a to, že nestihl soutěž svého syna. Záběr plynule pokračuje do restaurace, která je chvíli před otvíračkou: potom se Andy dozvídá, že jeho restaurace přišla o pět hvězd od nerudného hygienika. A začínají se vršit další desítky problémů, které šéfkuchaři nikdo nezávidí - a to pouze na ploše jednoho večera.
Satira na současnost
Jednozáběrovka ukazuje tragickou noc v jednom vyhlášeném britském podniku, kde šéfkuchař Andy řeší kromě požadavků hostů, také svoje vlastní démony. Na pozadí krušné a náročné šichty v nóbl restauraci se odvíjí tragický a chaotický příběh o rozpadu lidské osobnosti a kolektivu, který se snaží držet při sobě, ale vše má svojí hranici. Bod varu je dramaticky silný, napínavý film, který zároveň slouží jako dokonalá satira a podobenství o dnešní pomíjivé společnosti, která vyhledává zážitky bez ohledu na pozadí, které jim předchází. Stephen Graham předvádí jeden ze svých životních výkonů.
Andy se svou zástupkyní Carly v podání herečky Vinette Robinson
Jeden záběr, jedna noc a tolik neštěstí
Jediným ostrovem klidu a naděje je Andyho zástupkyně z kuchyně, která se snaží v chaotickém restauračním zařízení udržet trochu klidu a životaschopnosti. Bod varu má pouhých 92 minut a uteče - vzhledem k názvu - jak se tak říká ‚jako voda‘. Je zábavný, napínavý a postavy skýtají mnoho překvapení a tajemství. Celý snímek je hereckým koncertem Stephena Grahama: předvádí svůj životní výkon, skoro nesleze z plátna a jeho mimika a ztrhání ve tváři je působivé. Z uznávaného mistra kulinářského umění, vyhlášeného kuchaře, se Andy mění v tragikomickou postavu alkoholika, drogově závislého a zadluženého muže, kterému se rozpadá rodina, ztrácí manželku, syna i své nejbližší kamarády. Na jednu stranu připravuje vyhlášené luxusní pokrmy, ale je to pouze pozlátko dnešní doby. Šéfkuchař je v realitě životní troskou: je na světě úplně sám, ztracený a zdrcený tíhou vlastního života. Zároveň je tu vidět, že svět není černobílý - příkoří a strasti, problémy, které se dějí v restauraci, se Andy snaží ‚házet‘ na lidi kolem, ale ve skrytu duše ví, že odpovědnost nese on. Přesto, že je ve své vyhlášené restauraci obklopen přátelsky vypadajícími spolupracovníky, tak pravda je někde jinde.
Současná etnicky pomíchaná Anglie
Složení obsluhy restaurace a kuchyně je přehlídkou roztodivných charakterů, tolik typických jak pro restauraci, tak pro reálný svět. Pro Británii a Londýn obzvlášť. Ukrajinská myčka nádobí, černošský přistěhovalec jako výpomoc v kuchyni, Arab starající se o maso, Francouzka v zaučení nebo servírka, která před šichtou chodí na herecké castingy, homosexuální šéf číšníků a mladá černošská číšnice, která to má u některých zákazníků opravdu těžké. I složení kolem zákaznických stolů funguje jako průřez moderním světem: dvojice těsně před zásnubami, jedna alergička, konzervativní boháčská rodina s odporem k menšinám, vyhlášený televizní kuchař s foodkritičkou, influenceři a internetové hvězdy nebo partička Američanek ve středním věku, které si vyrazily za zábavou.
Ray Panthaki jako Freeman, Arab, který má na starosti maso
Kakofonie předražených pochoutek a obyčejnosti
Mezi tím vším se Andy a jeho tým snaží dostát vyhlášenému jménu, které jeho podnik nese. Mezi párou z hrnců a kouřem z pečeného masa se střídají chody a lidské emoce. Humři, pečené husy, lanýžové omáčky a citrónové laskonky se mihotají mezi odtrženými dětmi, odcházejícími partnery, rozpadajícími se vztahy s rodiči nebo starými dluhy a přetvářkou. Je to kakafonie honosných a luxusních jídel, drahých vín a výběrových pochoutek, které kontrastně reflektují lidskou pomíjivost a ukazují zákulisí a obyčejné lidi, kteří stojí za předraženými pokrmy. Jsou to obyčejní a zaměnitelní lidé, kteří se snaží odvést co nejlepší práci jenom kvůli tomu, aby si zbohatlíci mohli pochutnat a říct, že byli v onom ‚vyhlášeném‘ podniku. Je to žaloba na pozlátko dnešní společnosti, která se více zajímá o to, jak vypadá, než jaká je ve skutečnosti. Za všemi těmi ořechovými zálivkami a růžovým jehněčím se skrývají skutečné lidské strasti jako je nedostatečný plat, sebetrýznění nebo snaha vyrovnat se svým rodičům.
Film očividně nepřispěje k vaší dobré náladě, hroutí se stejně jako Andyho život
Dojde k otravě z jídla, pokusu o odkup restaurace a nakonec i k devastaci jak podniku a renomé restaurace, tak Andyho dobrého jména. Kuchař čelí naštvaným servírkám, překvapeným hostům, nespokojenému personálu, ale především: vlastnímu pochybení, čehož si navíc je vědom, ale není schopen se mu postavit. Debutující režisér Philip Barantini se uvedl nezvykle suverénním dramatem, které reflektuje moderní pomíjivou společnost velmi drsně a zároveň realisticky. Bod varu je osobité a nadčasové téma o rozpolcenosti člověka a společnosti, originální kulinářské prostředí a umně skloubená jednozáběrovka, jedna noc a jeden hlavní hrdina tvoří jeden z nejlepších filmů roku 2021.

Vložil: Viktor Horák