Ani detektivka, ani duchařina, ani komedie, ani horor... Hoďte to do mixéru a je z toho nový seriál. TV glosář Ely Novákové
07.02.2022
Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku, není-li uveden jiný zdroj)
Popisek: Štěpán Benoni a Predrag Bjelac jako Randall a Hopkirk po česku v novém seriálu Duch. Uvidíme, zda dokážou stejně skvěle bavit diváky jako kdysi jejich britští předchůdci.
Možná to bylo tak, že scenáristé už byli unaveni vymýšlením vážně myšlených případů vražd, loupeží, korupce a špionážních afér, které televizní divák stále ochotně sleduje a žádá si. Možná si vzpomněli na starý anglický seriál Randall a Hopkirk, kde poněkud potrhlý duch pomáhá bývalému parťákovi s policejní prací. V každém případě je Duch originální pokus českých autorů o trochu jinou kriminálku.
Prima má s kriminálkou, u které se úlevně zasmějete špičkování mezi povahově rozdílnými parťáky, několikaletou velmi úspěšnou zkušenost. Seriál Polda nabídl výborné herecké příležitosti nejen Davidu Matáskovi a Igoru Orozovičovi a později Vladimíru Polívkovi, ale skvěle je doplňují i Ondřej Pavelka jako jejich unavený šéf, Jitka Sedláčková v roli chápavé barmanky nebo snaživá policejní psycholožka v podání Jany Kolesárové. Dokonale obsazené postavy s uvěřitelnými charaktery, využívajícími humor jako obranu proti ne vždy vlídnému životu a špinavé každodenní práci, dávají Poldovi ryze českou atmosféru, přestože seriál je natočený podle německého vzoru.
Nesourodou pánskou dvojici doplňuje v Duchovi Marta Dancingerová jako nekompromisní tvrďačka Radka. Snad i z její postavy nakonec scenáristé vykřešou alespoň špetku smyslu pro humor. Pokud možno toho černého, který má český divák obzvlášť rád.
Zkušený tým
Tentokrát se do žánrového mixu pustila česká produkce DNA a scénáře použila původní. Jejich autorů je několik, spojuje je to, že mají s žánrem kriminálních seriálů zkušenosti. Přidejme režiséra Petera Bebjaka, u něhož počet dílů seriálů o zločinu včetně v současné době tolik oslavovaných Devadesátek ani nespočítáme. Do vínku tedy seriál Duch dostal partu profesionálů a nelehký úkol napsat a natočit něco, co diváky přitáhne, protože to bude jiné. Nasadili těžký kalibr, elitní jednotku, vyšetřující případy organizovaného zločinu. V centru pozornosti ale tentokrát nebudou ani drsní policejní muži ani jejich neméně nebojácná kolegyně, dokonce ani uznalý a zkušený velitel.
Aniž by po tom nějak toužil, roli hlavního hrdiny si hned v první epizodě vyslouží bojácný jelimánek, který se kdoví jakým hnutím osudu stal anylytikem právě v tom nejžhavějším kriminalistickém týmu. Kolegové ho nesnášejí, ale šéf v něm vidí potenciál. Hned první akce, do níž je nucen jít, se zvrtne a on je zraněn. Sotva se probere z mrákot, čeká ho překvapení. U jeho postele stojí mafián, kterého postřelil. Jenže ho vidí jenom on. Mafián je totiž mrtvý a jeho duch se přilepil na nanicovatého policajtíka. Záhy oba zjistí, že mafiána zabili nejspíš jeho kumpáni. A protože nikoho jiného nemá, pravdu o své smrti chce zjistit právě prostřednictvím upoceného analytika. Dvojice je to podivná. Mafián nesnáší policisty, ale rozhodne se z mladíka udělat pořádného chlapa, aby dosáhl pomsty na svých vrazích. Policista nesnáší nebezpečné situace, jenže vlivem ducha je jim neustále vystavován. Základ pro pár akčních příběhů, kde je prostor i pro humor založený nejen na tom, že ducha vidí jen jeden člověk.
Tvrdý mafián a začátečník, který se bude muset v terénu teprve otrkat
V prvním dílu seriálu se to celé jen rozjíždělo, na ty správné akce nesourodého páru si musíme teprve počkat. Potenciál pobavit tu jistě je. Navíc zkušenost realizačního týmu v čele s režisérem se projevila již na začátku, kdy nám byl předveden dobře natočený ostrý policejní zásah proti mafiánům v obrovské prázdné tovární hale. Projevilo se, že Duch se nebojí parafrázovat scény z jiných seriálů, zároveň se ale nebere tak vážně, jako jeho předobrazy. Všechno je tu jaksi přímočařejší, každé okoukané klišé je tak zřetelné, že za ním lze vyčíst kus satirického přístupu. Režisér zjevně ví, jak si se scénami poradit, je spíš na divákovi, aby jeho hru přijal a nechal se jím touhle šarádou vést.
První a poslední akční scéna Predraga Bjelace jako Darka Besarabiče takzvaně naživo, pak už se změnil v českého Hopkirka. Bude stejně vtipný a roztomilý jako jeho britský předchůdce, kterého koncem šedesátých let ztvárnil v seriálu Randall a Hopkirk jedinečným způsobem Kenneth Cope? Díky jeho bílému obleku tenkrát Češi coby ,národ smějících se bestií' začali přezdívat Hopkirk soše Klementa Gottwalda, která stávala před budovou ÚV KSČ na nábřeží Ludvíka Svobody. Byla totiž z bílého kamene.
Emil a detektivové
Ne, s touhle klasickou dětskou knížkou nemá seriál nic společného, jen to tak člověka napadne, když vidí klukovského Štěpána Benoniho v hlavní roli Emila, obklopeného tvrdými členy elitní jednotky. Petr a Pavel Batěkovi, které jste už v neprůstřelné vestě v nějakém seriálu určitě viděli, k tomu jedna neokoukaná, velmi půvabná a velmi chladně jednající policistka v podání Marty Dancingerové a mírumilovně, nicméně autoritativně působící šéf útvaru v podání Pavla Nečase, to je skupina, v níž Štěpán Benoni má za úkol působit jako ušlápnutý trouba. Shodou okolností tohoto herce nyní vídáme i v seriálu ZOO, kde rovněž hraje laskavého dobráka. Jako hodného policistu jsme ho vídali i v Modrém kódu. Má na tyhle typy prostě štěstí. V Duchovi má ale mnohem větší prostor pro rozehrání různých poloh své postavy a zdá se, že se s tím zdatně vypořádá. Možná z něj na konci bude opravdu zralý chlap.
Štěpána Benoniho budeme vídat souběžně i v seriálu ZOO, v němž hraje Marka Rokla, jednoho ze synů ředitelky v podání Veroniky Freimanové. Na pravidelné ,přeskakování' herců z jednoho projektu do druhého téměř ze dne na den si už diváci Primy zvykají a prozatím se nezdá, že by jim vadilo.
Neodolatelný Duch
Srbského herce Predraga Beljace si pamatuji ještě jako mladého šviháka, kterého v Praze potkal každý, kdo se motal kolem filmu, byl tak nějak všude. Nebo byl tak nápadný svým balkánským šarmem, sarkastickým úsměvem a jiskrou v oku, že si ho prostě každý musel všimnout. Od devadesátých let žije v Praze a osudem se mu staly role mafiánů, záporáků a exotických zjevů v bezpočtu českých filmů i zahraničních produkcí, natáčených v Čechách. Možná si vzpomenete na kouzelnou postavu cirkusáka v Cirkusu Bukowski. Velkou slávu (tedy v Čechách) mu pak vynesla role Igora Karkaroffa ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár.
Predrag Bjelac jako Igor Karkarov v nestárnoucí dobrodružné sci-fi z roku 2005 Harry Potter a Ohnivý pohár. Šediny, které mu od doby natáčení přibyly, jen umocnily jeho charisma; foto se svolením Warner Brothers
Duch je postava ušitá Predragu Beljacovi na míru, dostává v ní pro něj mimořádně velký prostor. Nejvíc si ovšem zahrál v urputném dialogu s Martou Dancingerovou, která od něj v přestrojení nakupuje zbraně. Dál už jsme viděli jen ducha zlostně se ohánějícícho pěstí, která nemá šanci do něčeho se trefit. Doufejme, že se dočkáme zábavnějších kreací, než je časté opakování vulgární srbské nadávky a proklínání policajtů.
Akční scéna s Evou Burešovou v seriálu Slunečná. I v něm si zahrál ostrého mafiána, a dokonce mu scenáristé ponechali jeho vlastní jméno.
Zatím po prvním dílu víme o Duchovi málo, ale rozhodně neodradil od sledování dalšího pokračování. Tam teprve uvidíme, jak autoři a herci dokážou potenciál originálního nápadu využít.
Vložil: Ela Nováková