Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Úzkosti a jejich lidé: Tohle se povedlo. Netflix v nové minisérii svižně převyprávěl román švédského humoristy. TV reflexe Andrey Musilové

20.01.2022
Úzkosti a jejich lidé: Tohle se povedlo. Netflix v nové minisérii svižně převyprávěl román švédského humoristy. TV reflexe Andrey Musilové

Foto: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Snímek z velmi povedené šestidílné švédské minisérie napovídá, že půjde o drsný skandinávský humor.

Filmové adaptace známých bestselerů jsou vždycky tak trochu o ústa. Poměrně často skončí zklamáním jak na straně filmových kritiků, tak diváků, kteří si své oblíbené hrdiny prostě představovali úplně jinak. V nové minisérii režírované Felixem Herngrenem se to vzácně povedlo: poutavý příběh plyne okolo hranic krimi, komedie a psychologického dramatu, přitom ale respektuje všechna zmíněná žánrová specifika.

Fredrik Backman je švédský humorista, autor celosvětově známých titulů jako je Muž jménem Ove, Babička pozdravuje a omlouvá se, Co by měl můj syn vědět o světě a Medvědín. Posledně jmenovaná kniha se stejně jako Úzkosti a jejich lidé dočkala vlastní filmové adaptace. Styl Backmanova vyprávění si můžete představit jako bublající vypravěčský kotlík, ze kterého se vynořují a zase mizí vzpomínky hlavního hrdiny, pocity jeho nejbližších nebo příběhy, které zdánlivě nesouvisí s žádnou postavou. Je to zábavné, je to dojímavé a na konci vždycky zjistíte, že měla každá vypravěčská odbočka svůj smysl.

 

Režisér Felix Herngren při natáčení

Režisérovi Felixu Herngrenovi se podařilo Backmanovy příběhy zachytit ve stejném kouzlu a prchavosti okamžiku: Maloměstský policista na stopě svého prvního velkého případu s kadeřnickou sponkou v napůl ostříhaných vlasech, kterého pronásleduje místní kadeřnice – považte, má přijet i speciálka ze Stockholmu a co si takhle pomyslí o její práci? Nebo propuštění rukojmích podmíněné ohňostrojem, jemuž zajatí lidé přihlíží z balkonu s dětskou radostí v očích.

Loupež v bezhotovostní bance je v městečku akcí století. Pachatel poručí pizzu a ohňostroj pro všechny své rukojmí

O čem to je? Mladý policista s dětsky nevinnou tváří Jack Johansson (Alfred Svensson) zažil jako malé dítě traumatizující zkušenost: nedokázal zabránit sebevraždě neznámého muže na mostě, který mu před svou smrtí předal vzkazy pro své blízké.

O pár let později Jack žije stále se svým otcem Jimem (Dan Ekborg). Nepotkávají se jen doma, oba pracují pro místní policii. V místních poklidných vodách nejde o žádné velké dobrodružství. Jejich dosavadní případy se tak točí víc kolem neuklizených psích exkrementů než brutálních vražd.

 

Otec a syn policisté

Mezitím v městečku probíhá prohlídka bytu, na kterou se dostaví různorodá partička možných budoucích nájemníků: těhotná žena Julia, starší úzkostný pár Anna-Lena s Rogerem nebo ulítlý Lenart, který si na prohlídku vyšel v BDSM kostýmu zajíčka. Do domu ale vnikne bankovní lupič, který předtím bezúspěšně přepadl bezhotovostní banku, a zajme všechny jako své rukojmí.

O pohotovosti místní policie svědčí fakt, že na loupež musí Jima a Jacka upozornit kadeřnice. Zatímco Jim chce všechno vyřešit sám, Jack si zavolá o pomoc speciální tým až ze Stockholmu. Násilník má překvapivé požadavky: je ochoten propustit rukojmí na svobodu výměnou za pizzu a ohňostroj pro všechny. Jakmile mu policie tyto požadavky splní a protiteroristické komando vtrhne do bytu, nastává další překvapení. V bytě nikdo není, pachatelem je někdo z rukojmích.

 

'Obvyklí podezřelí' sledují ohňostroj

Kdo je tady zločinec? Další epizody jsou sondou do jednotlivých postav rukojmích

Zdánlivě prosté vyšetřování nikam nevede. Nikdo z rukojmích totiž není schopen viníka přesvědčivě popsat. První díl klouže spíše po povrchu a jen pootvírá vztah otce a syna, který je sám o sobě otvírákem světa strachu a úzkostí. Proč Jackova sestra Jill odmítá přijet do rodného města a jaký sled událostí ji dohnal do pozice černé ovce rodiny? Další díly jsou potom dílky do skládačky, vycházející z jednotlivých obětí, které spolu osud uvěznil v nesprávný čas na nesprávném místě. Některé postavy jsou opravdu výživné a nasáklé pověstným severským humorem, u jiných možná budete hledat kapesník pro slzy dojetí. Celkem šest dílů ve zkrácené stopáži 23–34 min zvládnete za jeden večer, nebo si je naporcujte jako seriálovou jednohubku před spaním.

 

Vložil: Andrea Musilová