Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Donutilovo setkání po letech. Od nenáročné letní zábavy pro mrazivé dny zázraky nečekejte. TV glosář Ely Novákové

17.01.2022
Donutilovo setkání po letech. Od nenáročné letní zábavy pro mrazivé dny zázraky nečekejte. TV glosář Ely Novákové

Foto: Se svolením Česká televize - Marek Novotný a Mikuláš Křepelka (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Hlavním tahákem seriálu Špunti na cestě je Miroslav Donutil v půvabném ošoupaném vydání starého rockera

Před pěti lety sklidil film Špunti na vodě zdrcující kritiky a velkou přízeň diváků. Scenárista Marcel Bystroň a režisér Jiří Chlumský tedy posbírali starou partu a dali jí prostor hned v třinácti dílech seriálu Špunti na cestě. Trochu se pozměnilo obsazení, trochu se pozměnily i příběhy jednotlivých rodin, takže to je i není pokračování filmu.

To je ale celkem jedno, protože divák se v profilech postav nejspíš nijak šťourat nebude. Pokud se v kině pobavil u Špuntů na vodě, čeká rodinnou komedii, plnou eskapád rodin dvou bratrů s kopou dětí a věčně svobodným strýčkem Ondrou. Lákadlem na seriál pak je postava Ondrova otce Karla, obsazená Miroslavem Donutilem v nečekaně půvabném ošoupaném vydání starého rockera.

 

Špunti na cestě

Bláznivá rodina se spoustou dětí je osvědčené filmařské téma. Hlubokomyslné zápletky nečekejte, děj spíš připomíná sitcom.

Donutil a Goldflam po letech

Pro zasvěcené je určitě zajímavější, že na place se Donutil po letech setkává s Arnoštem Goldflamem, s nímž za svých mladých brněnských let často hrával v divadle Husa na provázku. S napětím jsem očekávala, jak se Donutil, z něhož se stal představitel stárnoucích elegánů, a hlavně neúnavný vypravěč únavných historek, dokáže sžít s jedinečným zástupcem křehkého intelektuálního humoru v našem filmu, okouzlujícím figurkářem bez nároku na velké role. Po dvou dílech nutno říct, že chemie mezi těmito dvěma komiky podivuhodně funguje, ač si oba hrají dál to své. Dalo by se možná říct, že tady platí, že ve dvou se to lépe táhne a kontrast mezi nafučeným Donutilem a vždy usměvavým Goldflamem z nich dělá přesně ten půvabný dědkovský pár, jaký si nijak náročný scénář žádá. Lze se jen těšit na pokračování příhody, kdy se rozhodnou místo na pánský výlet vyrazit na rockový festival, když na silnici nečekaně narazí na Arnoštovu vnučku Báru, prchající z nudy rodinného chalupaření za puberťáckým dobrodružstvím.

 

Seriáloví bratři Arnošt (Arnošt Goldflam) a Karel (Miroslav Donutil)

Arnošt Goldflam a Miroslav Donutil v dědkovském vydání. Tihle dva spolu kdysi často hrávali v brněnském divadle Husa na provázku.

Komedie s dětmi jako ohraná, ale pořád milá písnička

Celý seriál byl představován jako prázdninová jízda starým autobusem po vlastech českých i slovenských. Zatím se ale všechno pořád jen chystá. Napřed jsme museli vidět, jak bratři Igor i David přišli o auta, která je měla dovézt na dovolenou do Chorvatska, jaké to je, muset se po letech potkávat se stále stejně otravnou učitelkou matematiky, která teď učí novou generaci Veselých, jak se zamilovaná Bára poprvé opije a jak se obě rodiny po fiasku s dovolenou elegantně zbaví většiny dětí, když je odloží na ,indiánský' tábor. Situace s dětmi jsou prostě situace s dětmi a rozhodně nečekejme, že se tady budeme zabývat nějakými zásadními výchovnými problémy. Vše se nese na vlně dětských a teenagerovských hlášek, v laskavém duchu rodin, kde to  občas zaskřípe, ale jinak se všichni prostě tak nějak řítí životem.

 

Špunti na cestě

Tři generace rodiny Veselých vyrážejí na cesty v stařičkém obytném Roburu, který názorně připomíná, že rockeři prostě nestárnou

Igor je správňák a poctivec, což moc nejde dohromady s jeho profesí advokáta, David je opravář aut a milovník veteránů, který se upřímně raduje, že jeho syn má v deváté třídě úplně stejné vysvědčení plné čtyřek, jako měl kdysi on sám. Autoři se nijak netrápí s originalitou, mnoho podobných situací jsme už někdy viděli a dětských hlášek slyšeli. Když bratránek Ondra dorazí z dalekých cest s novou známostí, také to nikoho nepřekvapí. Spíš je s podivem, že to vypadá, že tentokrát si krasavici ze Slovenska chce opravdu vzít, a celou rodinu na svatbu do Nízkých Tater pozve. A tak je tu pánská jízda na lodičce na Sázavě, končící utopením na jezu, ale také setkáním Ondry s tátou a jejich vzájemným oťukáváním po letech.

 

Špunti na cestě

Arnošt Goldflam si natáčení užíval, až na to polévání studenou vodou ze Sázavy

Do toho je tu těhotná manželka Igora, zničená z toho, že manžel už poněkolikáté propadl u řidičských zkoušek a ona se nejspíš bude muset odvézt do porodnice sama. Neméně zoufalá je i manželka Davida, který si nejen pořídil dalšího veterána, a prošustroval tak úspory, ale vůbec nic si nedělá z toho, že rodinné setkání provázejí jedna za druhou katastrofy, způsobené nešikovným bráchou. Je léto, malá Kačenka hraje na zahradě hokej se strýčkem Ondrou a dědečkem Arnoštem, Bára teskní po lásce, i když tuší, že její milovaný Kendy ji rychle vyměnil za jinou letní známost. Kuba se na táboře na první pohled zamiluje do dcery vedoucího Medvídka Terezky, jenže cestu mu zkříží přiblblý sok i další půvabná dívka. Je jasné, že Ondra si krasavici Zlaticu nevezme a že bude o svou svobodu muset svést pořádný boj. Jinak bychom přece nedojeli starým Roburem až na Slovensko, že...

 

Špunti na cestě

I na tu temperamentní slovenskou svatbu nakonec přece jen dojde

Je zvláštní, že jak tak epizody plynou, nic nás nepřekvapí, ale nic nás také neurazí. Snad je to tím, že venku je leden, sychravý a nevlídný, otravný virus nám komplikuje život a do jara je daleko. A tak si celkem rádi natáhneme nohy u televize a sledujeme nenáročné veselí, v němž si Jiří Langmajer, David Novotný, Pavel Liška, Taťána Dyková a Anna Polívková rutinně (což neznamená špatně) odehrávají své obvyklé komediální šarže a dětští herci nevázaně řádí. Nic nezapomenutelného se nám na obrazovce neodehrává, ale nic nás také neuráží a netrápí. Ostatně kreativní producent Josef Viewegh se většími ambicemi ani nezabývá, prostě přiznává: „Všechno napovídá tomu, že nás letos nečeká žádná ‚ladovská zima‘, naopak bude pěkně hnusně. Tak doufám, že alespoň v pátek večer bude u televize letní pohoda a že si seriál užijí dospělí spolu s dětmi, protože Špunti na cestě jsou seriál opravdu rodinný a každý si tam najde svoje. Příběh zaujal a bavil plejádu českých herců v čele s Miroslavem Donutilem. Věřím, že si ho oblíbí i diváci.“

 

Špunti na cestě

Chybět nesmí ani prázdninová láska

Nejednoznačnost scénáře vítězí

David Novotný se o scénáři Špuntů na cestě vyjádřil v obecné rovině, která ale říká vše: „Mám rád scénáře, které jde hníst a rýpat se v nich. Mám rád autory, kteří nejsou příliš ješitní a nechávají se inspirovat nápady. Mám rád, když postava, kterou bych měl hrát, na mě ze scénáře nekřičí tím, jak je propracovaná, a hlavně jednoznačná. Jo, nejednoznačnost, nezodpovězenost – to je dobrý materiál pro další práci.“ Ano, ze seriálu celkem čiší, že herci si tu letní práci od Sázavy až po Tatry užili, tak si to užívejme také a nic za tím nehledejme.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková