Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ochránce, Případ Roubal, Boží mlýny. Best of 2021. Žebříček nejlepších seriálů, viděli jste? TV reflexe Viktora Horáka

14.01.2022
Ochránce, Případ Roubal, Boží mlýny. Best of 2021. Žebříček nejlepších seriálů, viděli jste? TV reflexe Viktora Horáka

Foto: Se svolením Česká televize

Popisek: V sérii Ochránce dokázal Lukáš Vaculík (na snímku s Martinem Řezníčkem), že je výborný charakterní herec.

Kromě žebříčku doporučujícího pozoruhodné filmy z minulého roku také přinášíme výběr toho nejlepšího, co se událo v seriálovém světě. Níže je několik tipů na zahraniční seriály a minisérie, včetně několika tipů na seriály z českých luhů a hájů. Redakce Krajských listů.cz pro vás vybrala trojici zahraničních a trojici tuzemských seriálů.

Rok se s rokem sešel a opět tu je bilancování o tom, co se stalo v minulém roce. A zde vám přinášíme doporučení několika televizních děl, které běžely na obrazovkách vašich televizí, tabletů nebo počítačů. To nejlepší z českých TV stanic, ale také ze světových videoték a streamovacích společností. HBO, Netflix, Amazon nebo Česká televize a Nova nás opět obraly o desítky produktivních hodin, které jsme strávili na gauči před obrazovkami. Ostatně koronavirová pandemie nám také dala dost času na to, abychom místo v hospodě seděli doma v obýváku se záplavou televizních seriálů. Přejeme příjemné počtení.

Zahraniční tipy

Nejdříve vám přinášíme několik tipů na seriály ze zahraničí, které můžete shlédnout např. na Netflixu nebo HBO. I v druhém pandemickém roce nás televize a internetové videotéky patřičně zásobovaly závalem seriálového obsahu. Minisérie a nové seriály střídaly další a nové řady úspěšných titulů. Rok 2021 byl nabitý celou řadou pokračování úspěšných seriálů, jako byl např. závěrečná 5. řada netflixovského lupičského hitu Papírový dům, 2. řada fantasy Zaklínač nebo 3. řada komediálního seriálu Sexuální výchova. Došlo ale i na několik původních seriálů jako je např. kriminální série Had nebo historické drama Severní vody. V této rubrice se nebudeme věnovat navazujícím sériím, ale pokusíme se doporučit několik zbrusu nových a originálních seriálů, které stojí za to.

Mare z Easttownu (HBO)

Temná a tísnivá detektivní sonda do zločinem a toxickými vztahy prolezlém zapadákově v americké Pensylvánii. Kate Winslet hraje strhující postavu detektivky a matky, která se stará o všechny kolem sebe, i když sama nese těžký splín na duši. HBO natočilo suverénní detektivku, která zároveň funguje jako reflexe lidských selhání a neustále přítomné naději. Recenzi sedmidílné detektivní série si můžete přečíst níže.

Bílý Lotos (HBO)

Výbornou satirickou dramedy si opět můžeme pustit na HBO. Šestidílná minisérie trefně kritizuje soudobou kapitalistickou společnost a reflektuje ‚problémy prvního světa‘. Seriál vypráví o havajském plážovém hotelu, kam přijíždí na týden skupina roztodivných hostů, a každý z nich má svá tajemství a problémy. Je to humorné, místy třeskutě vtipné, ale zároveň nesmírně až krutě realistické. Bílý lotos ukazuje mizivé a nepodstatné problémy bohatých Američanů. Toto moderní podobenství si budete pamatovat ještě dlouho po závěrečných titulcích, protože hledání bájného ‚ananasového‘ apartmá nikdy nekončí.

 

Jennifer Coolidge jako Tanya McQuoid. Foto se svolením HBO

Hra na oliheň (Netflix)

Jihokorejská seriálová satira a kritika kapitalismu je dokonalou otázkou moderního, popkulturního díla, které by bez kapitalistické společnosti nemohlo vzniknout. Pastelové barvy, dětské hry, brutální zabíjení a krvavá zábava je hlavní náplní korejského hitu. Nečekejte nic závratně objevného, ale zábavnou a divácky vděčnou podívanou plnou cliffhangerů a napětí. Minisérii, která kombinuje Battle Royale a Hunger Games obohacené o korejský styl, shlédnete na jeden zátah. O seriálu jsme již psali.

Tuzemské tipy

A dále je několik tipů z českých televizních obrazovek, kterým vévodí veřejnoprávní Česká televize a konkurenční Nova se svojí streamovací platformou Voyo. Tento rok byl nabitý desítkami nových televizních sérií. Došlo na originální projekty jako komediální Osada, kriminální Dvojka na zabití nebo dramedy Mužketýři. Na obrazovkách jsme také mohli shlédnout pokračování divácky úspěšných seriálů jako jsou Specialisté nebo Polda.

Případ Roubal (Voyo)

Řemeslně dobře odvedený tuzemský pokus o příspěvek do světově oblíbeného žánru ‚true crime‘ seriálů. Detektivka se věnuje pozoruhodnému případu Ivana Roubala, notoricky známého sériového vraha z 90. let. Ale jde na to trochu jinak než klasická kriminálka. Reflektuje nám pohled na případ optikou advokátů, soudců a státních zastupitelů - a ukazuje vnitřní rozkol mladé právničky, která bojuje s morálním přesvědčením obhajovat masového vraha s tváří Hynka Čermáka. O tom, jak se české videotéce Voyo podařilo zabodovat, si můžete více přečíst zde. 

Ochránce (ČT)

Vydařené kriminální drama z učitelského prostředí představila veřejnoprávní Česká televize. Lukáš Vaculík vévodí vrcholně dramatické sérii, která nám představuje množství případů, kde dochází k pochybení ať už ze stran učitelů, tak dětí nebo jejich rodičů. O seriálu jsme psali zde.

Boží mlýny (ČT)

Překvapivě svěží, nenucenou a svižně ubíhající epizodickou kriminálku odvysílal ČT1. Každý díl se řeší zločiny a krimi případy, které mají základ v reálných událostech. Investigativní novinář Janek Kroupa s režijním veteránem Janem Hřebejkem nám přináší zábavnou detektivní podívanou, která nám hravě ukazuje boj samozvaných strážců zákona s kriminálníky, na které je policie a justice krátká. Umně se tu nahradila klasická práce detektivů tím, že sledujeme partu lidí, kteří připravují jakési pasti na zločince, na které je zákon krátký. Jak praví název seriálu, tak na ‚každou svini se voda vaří‘ a ‚boží mlýny melou pomalu, ale jistě‘. Více si přečtěte v naší recenzi. 

 

Vložil: Viktor Horák