Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Harry Potter po 20 letech; BEZ Rowlingové, BEZ odporu herců. Vzpomínání na kouzelnickou ságu je sladkobolné. TV reflexe Viktora Horáka

12.01.2022
Harry Potter po 20 letech; BEZ Rowlingové, BEZ odporu herců. Vzpomínání na kouzelnickou ságu je sladkobolné. TV reflexe Viktora Horáka

Foto: HBO (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Na snímku s Harrym (Daniel Radcliffe) jediný pozvaný režisér, Chris Columbus. Ten ale natočil jen první dva díly. Následoval Alfonso Cuarón, Ohnivý pohár a Fénixův řád pak Mike Newell, a zbylé čtyři díly (Relikvie smrti byla rozdělena do dvou částí) David Yates.

Ve filmovém speciálu ‚Harry Potter po 20 letech: Návrat do Bradavic‘, se sešli herci a tvůrci kultovní magické podívané, aby zavzpomínali na čarodějnickou sérii. Producenti z Warner Bros. a HBO se rozhodli připomenout nestárnoucí tetralogii, která tu je už přes dvě desítky let a vychovala hned několik generací. Celá show je jakýmsi ‚poplácáváním se po ramenou‘ a vzpomínáním na to, jak byli všichni na natáčení ‚jedna velká rodina‘. Až na jednoho zásadního člena - jednou z rodiny nejspíš není spisovatelka a samotná autorka J.K. Rowlingová, která ve speciálu nevystupuje.

Hvězdně nabitý filmový speciál měl premiéru 1. ledna 2022 na videotéce HBO GO a kvidění je zde až do konce ledna. Na vzpomínkovou show o čarodějnickém světě podle knížek J.K. Rowling ale mimo herce a režiséry tvůrci nepřizvali autorku knih! Ústřední herecká trojice - Daniel Radcliffe, Rupert Grint a Emma Watson - vděčí autorce za hereckou kariéru a celosvětovou popularitu od útlého dětství. Studio Warner Bros. spisovatelce vděčí za miliony dolarů. Ať už z výnosů filmového Harryho Pottera, tak i z pokračování s názvem Fantastická zvířata. Tento trestuhodný akt, který nejspíš vyvolaly Rowlingové názory na ‚translidi‘, je nepochopitelný a opravdu směšný.

 

Bolestně chyběla autorka knižní série, kterou nepozvali, a hovořila tak jen z dva roky starého videozáznamu. Smutné je, že nikdo z herců se proti kontroverznímu rozhodnutí studia nepostavil. Alespoň ne veřejně.

Z některých amerických médií se ale také ozývá, že autorka sama odmítla účast. Kde je ale pravda, je snad otázkou budoucích dní. Každopádně ve speciálu je Rowlingová přítomna pouze starými videorozhovory z roku 2019, což soudě dle mého názoru, není adekvátní řešení.

Nicméně zpět ke speciálu - jedná se o dokumentární show, kde se sejdou herci a tvůrci potterovského univerza a vzpomínají na natáčení. Je zajímavé dozvědět se, jak moc herce, kteří s filmy vyrůstali přes 20 let, natáčení vlastně vychovalo. Úsměvné momenty vyvolávají záběry z filmů o filmech, které dokumentují natáčení. Režiséři mluví o svých vizích, které se snažili přenést do kouzelnických blockbusterů, zatímco herci glosují, jak se během natáčení zamilovávali, prožívali první vztahy nebo si mezi pauzami společně hráli. Během natáčení jedné z nejznámějších filmových sérií herci vyrůstali, dospívali a uvědomovali si, čeho jsou vlastně svědky. Během natáčení prvních dvou dílů - Harry Potter a kámen mudrců a Harry Potter a tajemná komnata - si dětští herci neuvědomovali, že pracují s těmi největšími hereckými esy té doby. A že točí blockbuster za desítky milionů dolarů a za chvíli se stanou globálně proslulými osobnostmi. Zatímco režisér Chris Columbus připravoval scénu na natáčení famfrpálu, kde měli herci létat na košťatech, tak si představitelé Harryho, Rona a Hermiony zabavovali tím, že hráli ‚kloubkovanou‘.

 

Harry, Ron a Hermiona po dvaceti letech. Lze snad říci, že nejúspěšnější v herecké branži je z nich Emma Watson, i když ani Daniel Radcliffe a Rupert Grint si nevedou úplně špatně.

Jedna velká rodina

Na jednu stranu je speciál plný nostalgických momentů, které mile pohladí po duši. Dojde na slzy, objímání a přeslazené momenty jako z telenovely. Herci vzpomínají, jak si vůbec neuvědomovali, že jsou obklopení tehdejší hereckou elitou - Richard Harris, Gary Oldman, Alan Rickman, atd. Vzpomínají na náročné castingy a na to, jak si ústřední herecká trojice sedla hned při prvních zkouškách s kamerou.

Na stranu druhou vidíme, jak se tvůrci a herci plácají po ramenou a vzpomínají na to, jak byli ‚jedna velká rodina‘. Tvůrci se neubrání slzám a místy tlačí na pilu. Stříhají scény z filmu, kde se Hagrid stará o Hermionu a uklidňuje jí, když jí Malfoy nazval mudlovskou šmejdkou (rasistická nadávka v kouzelnickém světě proti čaroději, bez kouzelnických rodičů) - a následně tvůrci střihnou na to, jak představitel Hagrida, Robbie Coltrane, v slzách vzpomíná s Emmou Watson na to, jak se cítili jako rodina. Divákům to ale nevadí a speciál rychle uteče. Je to zábavné, správně letargické, a tak nějak hezky nostalgické.

 

Hagrid s Hermionou. Kdo ale další bolestně chyběl, byl učitel lektvarů Snape Alan Rickman, který již bohužel není mezi námi.

Připomeneme si celou ságu, kam se herci a tvůrci během let dostali a také vděčné momenty: jak se vyráběly šaty pro Hermionu na ples, taneční ve filmu a v osobním životě herců, nebo že představitel Hagrida s trojicí mladých herců ztrávil skoro více času, než s vlastními dětmi.

Dojde i na zákulisí natáčení: uvidíme, jak se točily scény s famfrpálem, nebo že Alan Rickman byl jediný, který od Rowlingové věděl, jak celý příběh skončí ještě před dopsáním poslední knížky. Čehož využíval během natáčení a nevědoucím režisérům oponoval, že určitá herecká kreace dá svůj smysl, až zjistí, jak potterovská sága skončí.

Nechybí ani bulvár a láska na natáčení

Nechybí ani troška bulváru, když se Daniel Radcliffe, představitel Harryho, rozpovídá o své naivní lásce k Heleně Bonham Carter, která ztvárnila Belatrix Lestrangeovou. Také Emma Watson přiznala svoji slabost pro Toma Feltona, jenž hrál Draca Malfoye. Radcliff také promluvil o tom, jak si sedli s Garym Oldmanem, kterého bral ‚jako svého otce‘. Zatímco Rupert Grint, představitel Rona, byl podle mnohých sám Ronem, aniž by musel hrát. Vrcholem jeho historek byl úkol od režiséra čtvrtého dílu, aby napsal jakousi esej o své postavě. Grint říká, že úkol nesplnil protože ‚Ron by to taky neudělal‘.

 

Zde se Danielovi vůbec nedívíme, i my jsme do Heleny Bohnam Carter tak trochu zamilovaní - kdo by nebyl?

Je to vtipná a zábavná show, která uspokojí všechny filmové fanoušky a je vyrobena pouze kvůli tomu, abychom zavzpomínali na kultovní ságu. Nic nového a převratného, ale solidní a zábavná show.

Skvrny na pěkném koberci

Jenom ta absence Rowlingové je opravdu neprominutelná, neomluvitelná a zkrátka odporná! Vrcholem pak je nedávná vlna kritiky, že skřeti z podzemní Gringottovy banky mají být předobrazem židovských finančníků a bankéřů. Chudák Rowlingová se stává jakousi obětí neopodstatněných fám novodobého kultu ‚politické korektnosti‘.

 

Hermiona s Malfoyem. Mimochodem, Tom Felton si herecky vede též velmi dobře.

Celkově je speciál fajn dílko, které si užijí všichni fanoušci čarodějné ságy. Divákům, kteří neznají filmy, nic neřekne, ale fanoušci HP si ho náležitě užijí při čekání na další Fantastická zvířata. Podíváme se do kulis Bradavického hradu nebo do Gringottovy banky, Ron se s Hermionou objímají v slzách, ale jenom ‚jako přátelé‘, dodává Rupert. Harry přečte milostnou SMS pro Belatrix a po letech se sejde se svým někdejším ‚otcem‘, bělovlasým Siriusem. Je to fajn, ale trochu na sílu. Ale s klidem v srdci se dá doporučit, ztraceným časem to určitě nebude a po závěrečných titulcích, budete mít neodkladnou potřebu pustit si čarodějnou ságu znovu.

 

Vložil: Viktor Horák