Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejúspěšnější americký stand-up komik Kevin Hart hraje sám sebe v roli, ze které vám zamrzne úsměv na rtech. TV reflexe Andrey Musilové

06.01.2022
Nejúspěšnější americký stand-up komik Kevin Hart hraje sám sebe v roli, ze které vám zamrzne úsměv na rtech. TV reflexe Andrey Musilové

Foto: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Kevin Hart hraje sám sebe

‚True story‘ (k vidění na Netflixu) je víc než jen kriminální drama. Je to nablýskaná limuzína, která vás vezme do světa stand-up comedy byznysu. Oproti křečovitým českým pokusům Na stojáka se v něm ve Státech točí desítky milióny dolarů a lajků na sociálních sítích. Být úspěšným komikem je vstupenkou do velkého světa, v němž můžete do konce života snídat šampaňské. Jen pro představu: Na Hartově turné ‚Let Me Explain‘ (Dovolte, abych vám vysvětlil) se prodalo víc než 600 000 lístků za téměř 35 miliónů dolarů.

Má to ale samozřejmě i své stinné stránky. Vtip rychle přestane být improvizovaným kouzlem okamžiku, stane se těžce vydřenou komoditou. Na dobré vtipy přitom máte svůj vlastní produkční tým, přesto na vás po vystoupení nenechá kritika jednu nit suchou. Začínáte se opakovat? Nudíte? Potopí vás ti samí diváci, kteří ještě před týdnem slzeli smíchem. Konkurence narůstá každým dnem, kdy se v každém druhém americkém baru pokouší amatérští i profi komici dostat do elitního stand-up klubu.

 

Kevin Hart a Wesley Snipes

Kevin Hart se vypracoval od nuly jako typický americký selfmademan. Narodil se v roce 1979 ve Filadelfii, kde prožil celé své dětství. Vyrůstal pouze se svou matkou a bratrem, otec byl závislý na kokainu. Kevin tak později sám přiznal, že humor používá jako masku a zároveň terapii, jak se vypořádat s problémy své rodiny. Po střední škole se přestěhoval do New Yorku a později do Brocktonu v Massachusetts, kde pracoval jako prodavač obuvi. Na výsluní se dostal pod přezdívkou Lil Kev díky jeho stand-up vystoupením. Později si se stoupající slávou přičetl také role v blockblasterech Scary Movie 3 a 4 nebo Jumanji: Vítejte v džungli! a Další level.

Do seriálu se promítá skutečný život Kevina Harta, včetně osobních problémů s vlastním bratrem

Tvůrcem seriálu je Eric Newman, který se scenáristicky podílel i na veleúspěšném trháku Narcos (2015 – 2017), na režii se podíleli Stephen Williams (Watchman, Dva světy) a Hanelle M. Culpepper (Big Sky, Startrek: Picard). Kevin Hart hraje sám sebe v roli Kida, jeho (i v životě) problematického bratra Carltona famózně ztvárnil Wesley Snipes (Blade, Demolition Man, Zóna úniku).

Začátek seriálu nás zavede do Kidovy rodné ‚Philly‘ (Filadelfie), kam se vrací v rámci svého turné. Potkává se tady se svým bratrem Carltonem, odjakživa spojeným s menšími či většími problémy. Moc dobře o tom ví i Kidův produkční tým, snažící se držet Kida od Carltona co možná nejdál. Ale podle všeho není nic, co by velkorysý Kid svému staršímu bráchovi neodpustil. Zvlášť když jde o sentimentální setkání v rodném městě, kde spolu prožívali klukoviny, první lásky i průšvihy.

 

V hlavní roli stand-up komik? To by člověk čekal nějakou řachandu. Nic nemůže být vzdálenější skutečnosti.

Očekávatelný průšvih na sebe ostatně nenechá dlouho čekat už během první noci, co spolu Kid a Carlton vyrazí na spanilou jízdu po barech. Z tohoto večírku Kid svůj pracovní tým nekompromisně vyloučí i přes všechna vážná varování jeho managera. Divoká pařba skončí na luxusním hotelu, kde se Kid probudí vedle předávkované polonahé ženy v posteli. Kdyby se tenhle skandál dostal na veřejnost, je to Kidův profesní konec. Nabízí se mrazivá otázka, jak navždy uklidit mrtvé tělo. Carlton otevírá možné řešení ve svých tajných kontaktech na řeckou mafii. Na hotel tak v noci zamíří profesionální zabiják Ari (Billy Zane) perfektně rozehrávající tuto scénu jako šťavnatou černou komedii.

Vše o stinné stránce slávy: od šílených fanoušků po pozérství na sociálních sítích

Od tohoto momentu se začíná celý původní problém nabalovat jako obrovská sněhová koule. Vedle doutnajícího skandálu seriál rozehrává ještě další dějové linky, zápletky a reálie – například rasismus a filadelfské no-go zóny. Z příběhu také silně vystupuje Kidův šílený fanoušek Gene jako zástupce skalních fandů, kteří Harta doprovází na turné a jejichž přízeň hraničí se stalkingem. Díky Genovi ale můžeme také vidět celou navoněnou bídu a neupřímnost Kidovy popularity. Když ho jednou Kid v evidentně špatném rozpoložení arogantně odkopne před pozornými zraky kamer a influencerů, dají mu to média okamžitě sežrat. Jen o den později se tak otravný Gene stává Kidovým novým ‚bráchou‘ a součástí VIP štábu. Ze společných akcí samozřejmě Kid neustále zveřejňuje posty a online streamingy, aby bylo všem jasné, jak si svých fanoušků váží.

 

Skalního fanouška hraje Theo Rossi. Pokud je vám jeho obličej povědomý, máte pravdu. Hrál ve slavném kultovním seriálu Sons of Anarchy Juana Carlose Ortize zvaného Juice.

I díky tomu jako divák neustále bojujete s otázkou, komu v tomto zašmodrchaném příběhu vlastně fandit, a jestli si vaši přízeň opravdu zaslouží. Je to neupřímný a vzteklý Kid, kterému jde v první řadě o svou vlastní kariéru a všechno přepočítává na lajky a peníze? Na druhou stranu dorovnává body svou touhou mít na pár měsíců klid od záře reflektorů, slepit rozpadající se manželství a nepropásnout rychle ubíhající dětství svého syna. Čisté sympatie nezískává ani Carlton, u kterého nikdo nikdy pořádně neví, jestli nemá v záloze další temná tajemství. A nezískají je pochopitelně ani psychopati z řecké mafie, ačkoliv jsou strůjci nezapomenutelně bláznivých scén. Přesto, anebo právě proto, tento mnohoznačný seriál za shlédnutí stojí. Jednotlivé hutné epizody bez zbytečných obsahových vycpávek zaberou jen půlhodinky vašeho času a je jich jen sedm, což je oproti klasickým netflixovským ságám příjemné osvěžení. Možná tak slupnete celý seriál na posezení za jediné pošmourné odpoledne.

 

Vložil: Andrea Musilová