Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

K zemi hleď! Nabroušená satira je jako vzteklá čivava, která kouše do všech okolo. Nakonec i do svého ocasu. TV reflexe Andrey Musilové

05.01.2022
K zemi hleď! Nabroušená satira je jako vzteklá čivava, která kouše do všech okolo. Nakonec i do svého ocasu. TV reflexe Andrey Musilové

Foto: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Hlavní role dvou astronomů hrají oscarový herci Leonardo DiCaprio a Jennifer Lawrence

Jak by to s námi asi dopadlo, kdybychom místo statistik nakažených a antivaxerů řešili střet se smrtonosnou kometou? Pokud je vám bližší sžíravé satirické pojetí než klasické katastrofické blockbustery s Brucem Willisem, určitě si nenechte ujít poslední počin režiséra a scénáristy Adama McKaye. Film ‚Don't Look Up‘ (u nás ‚K zemi hleď!‘) bruslí na hraně komedie, sci-fi a thrilleru, ale ze všeho nejvíc těží z karikatur současné společnosti – ať už je to politika, technologické inovace nebo sociální sítě. Film je ke shlédnutí na Netflixu.

McKay svůj smysl pro absurdní humor a satiru potvrdil už v roce 2015, kdy jako spolutvůrce režíroval Sázku na nejistotu aneb příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky na pozadí hypotéční krize. Následoval Vice (2018) o Dickovi Cheney, jednom z nejvlivnějších viceprezidentů USA.

 

Režisér Adam McKay při natáčení s Jennifer Lawrence

„K zemi hleď!“ zatahá za oči už svým hereckým obsazením. Hlavní roli nervního doktora Mindyho zahrál oscarový Leonardo DiCaprio, který naposled zazářil v tarantinovce Tenkrát v Hollywoodu (2019). Druhou půlku vědeckého týmu doplňuje Jennifer Lawrence (Terapie láskou, Hunger Games, Pasažéři). Zatímco DiCaprio se po mnoha letech nominací svého prvního Oscara dočkal až v roce 2016 za nejlepší mužský výkon ve filmu Revenant, Jennifer Lawrence se stala ve 22 letech druhou nejmladší držitelkou Oscara, a to za svou hlavní roli ve snímku Terapie láskou (2012).

Do země narazí kometa, která vyhubí lidstvo. No a? Pro sociální sítě je rozchod influencerky větší sousto

Kdesi ve výzkumném centru doktorandka astronomie Kate Dibiasky (Jennifer Lawrence) dojde k šokujícímu výpočtu. Přesně za šest měsíců a čtrnáct dnů dojde k fatální srážce naší planety s kometou. Spolu s doktorem Randallem Mindym (Leonardo DiCaprio) se vydávají na mediální turné a návštěvu prezidentky USA. Společně hledají podporu pro způsob, jakým by kometa změnila svou předpokládanou trajektorii.

 

Adam McKay původně chtěl, aby postava Meryl Streep vypadala spíše jako Suze Orman (americká finanční poradkyně, která nosí zesvětlené krátké vlasy), ale Meryl zaujalo, že skoro každá žena v Republikánské straně má blonďaté lokny a chtěla vypadat jako pravá republikánka. 

Už návštěva v Bílém domě ale zapříčiní, že spolu s vystresovanou dvojkou vědců všichni tušíme, že Země skončí v nejlepším případě jako rozšlápnutý pomeranč. McKay jako odpůrce Donalda Trumpa pečlivě okrájel to nejhorší z jeho vlády a vložil to do Meryl Streep, která roli prezidentky hraje s dokonalou neupřímností a špatně skrývaným výsměchem.

Způsob, jakým dvojice vědců nepochodí u prezidentky Spojených Států je sám o sobě strašlivý, ještě mnohem absurdnější je ale jejich zpráva světu skrz média a sociální sítě. Doktor Mindy je díky svému vzhledu považován aspoň za sexy profesora zkázy. Jeho kolegyně ale vtipkování moderátorů (Cate Blanchett, Tyler Perry) večerní show psychicky nevydrží, takže se na sociálních sítích ujme jen jako meme a symbol nesympatické hysterky. Statistice sledovanosti ale vévodí Ariana Grande, která do show přišla rozebrat detaily svého partnerského života. Stejně jako na sociálních sítích – forma je důležitější než obsah a nejúspěšnější obsah je ten, u kterého nemusíte přemýšlet.

 

Dva astronomové vyrážejí na mediální turné, aby varovali lidstvo před smrtící kometou, která se řítí přímo na planetu Zemi. Zdá se ale, že to nikoho nezajímá.

Elon Musk, nebo Steve Jobs? Do postavy technologického vizionáře si dosaďte svého oblíbence

Spolu s tím, jak se znepokojivé proroctví stává skutečností, přibývají na scéně další postavy s vlastní motivací, jak se s koncem světa poprat. Jedním z nich je autisticky působící vizionář Peter Isherwell (Mark Rylance), který navrhuje riskantní řešení v rozdrobení dopadajícího tělesa na mnoho částí. Sice možná pár lidí zemře, zato můžeme využít všechny vzácné nerosty pro výrobu dalších mobilů a elektronických zařízení, na kterých jsou lidi závislí. A navíc jsou to otevřené dveře k titulu nejbohatší země světa, takže se této možnosti ráda chytne i vláda. Samozřejmě pod zástěrkou absolutní bezpečnosti a toho nejlepšího řešení pro své občany.

Satirické kousání do sociálních sítí, zkorumpovaných politiků, podnikatelů, bulvárních hvězd a hvězdiček je sice zábavné, ale ne úplně ohromující. Nejspíš se nedočkáte žádného velkého aha momentu, co vše v současném světě nefunguje. Další slabinou jsou prázdné charaktery hlavních postav, které tady fungují spíš jako zrcadlo pro zobrazení nedokonalostí těch ostatních. Ačkoliv na ně scenárista narouboval i jejich osobní život a pár charakteristik, pořád jsou načrtnuté příliš vágně. Postavy vycpané vatou mohou děj komentovat a postrkovat, bohužel ho ale nemohou přesvědčivě táhnout. Spolu s plejádou povrchnosti a osobních zájmů je tak ‚K zemi hleď!‘ jako vzteklá čivava, která se zakusuje i do svého vlastního ocasu.

 

Vložil: Andrea Musilová