Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Armáda lupičů a trezory místo nemrtvých. Zběsilý lupičský film ocení Pražané a fanoušci Richarda Wagnera. Filmová reflexe Viktora Horáka

30.12.2021
Armáda lupičů a trezory místo nemrtvých. Zběsilý lupičský film ocení Pražané a fanoušci Richarda Wagnera. Filmová reflexe Viktora Horáka

Foto: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Jedná se o prequel filmu Armáda mrtvých (2021) a zároveň o druhý film, ve kterém herec Matthias Schweighöfer ztvárnil roli Ludwiga Dietera. Zajímavostí je, že zmíněný herec se ujal i režie.

Prequel Snyderova zombie eposu Armády mrtvých s názvem Armáda lupičů je komorní, zábavná a snadno zapamatovatelná lupičská kriminálka. Na filmu tuzemští diváci ocení pražská zákoutí nebo několik českých tváří. Akční střih, nabušená akce a sympatické herecké obsazení naštěstí zastíní mdlý scénář. Podíváme se do Paříže, Prahy i zasněženého švýcarského Svatého Mořice. Kvůli legendárním německým trezorům podle Wagnerových oper procestujeme celou Evropu. Připravte se na rutinní, ale akcí nabitou lupičskou podívanou, ideální pro dlouhé zimní večery.

Na jaře měl premiéru na Netflixu epický zombie horor Armáda mrtvých od Zacka Snydera. Po téměř půl roce nám streamovací gigant servíruje pokračování v kriminálním hávu. Režie se zhostil i představitel hlavní role Matthias Schweighöfer. Zack Snyder zastal pozici producenta a autora námětu. Scénář napsal Shay Hatten, který napsal i Armádu mrtvých. Pro tuzemské diváky bude vděčné hledat a poznávat pražská zákoutí. Celý film se natáčel v Praze a okolí během druhé vlny covidové pandemie. Česko ale neslouží pouze jako náhrada za Paříž nebo Svatý Mořic, ale hraje i samotná metropole. Scénář zavádí mezinárodně hledané zloděje do stověžaté matky Prahy, kde se Rudolfinum promění v impozantní bankovní dům.

 

Bankovní úředník Dieter (Matthias Schweighöfer, na snímku), který je znuděný svým stereotypem, má zvláštního koníčka. Odmala ho zajímají trezory a to, jak je překonat. Dokonce o tom natáčí na YouTube videa, ale sledovanost není moc valná. Až se jednou ozve žena, která má pro něj neodolatelnou nabídku. Otevřít doposud nepřekonatelné trezory, který vyrobil jeho krajan a oblíbenec.

Příjemná popcornovka

Samotný film rozhodně není žádný filmový klenot - je to jednoduchá, účelová a zábavná ‚popcornovka‘ k rychlému diváckému nasycení. Sebastian je německý úředník, který si své dlouhé dny zkracuje zálibou v trezorech. Souhrou náhod se ocitne ve zločinecké skupině, kterou vede krásná zlodějka hledaná Interpolem Nathalie Emmanuel. Čtveřici zlodějů: šéfku, hackerku, řidiče a ‚vojáka‘ doplní ještě kasař, odborník a otevírač trezorů. Plánem skromné zločinecké partičky je vykrást nejbezpečnější evropské trezory, které pochází od slavného německého tvůrce trezorů. Sejfy mají impozantní historii, jelikož vycházejí z oper Richarda Wagnera Prsten Nibelungův, podle čehož se odvíjí i princip otevření jednotlivých trezorů. Následně se parta zlodějů vydává na cestu napříč Evropou, kde minou Německo, Francii nebo Švýcarsko včetně České republiky.

Armáda lupičů sází hlavně na hezky natočené a zábavné lupičské momenty. Partička zlodějů má vše, co má mít lupičský tým. Je tu řidič, hacker, voják, mozek operace a především onen kasař. Celý příběh je ale značně je přizpůsobený pro účely zábavného a jednoduchého filmu. Rozhodně nečekejte propracované lupičské plány, jaké můžeme vidět ve španělském seriálu Papírový dům.

Wagner je bonus navíc

Mytologie a historické pozadí kolem slavných evropských trezorů, které mají zajímavé příběhy, jsou ve filmu dobře prodané. Pozadí strůjce nedobytných sejfů a jeho záliba v německých operách Richarda Wagnera je příjemným rozptýlením jinak tuctového zlodějského filmu.

 

V prvních minutách může pozorný divák zaslechnout v originálním znění i češtinu (v kombinaci s němčinou), a to od ženy křičící na hlavního hrdinu (Matthias Schweighöfer), který se zatím z televize dozvídá o zombie apokalypse v Las Vegas, přestože se celá situace odehrává kdesi v Německu. Češtinu pak v hojném množství můžeme správně slyšet i během loupeže v Praze. 

V lecčems ale tato komorní kriminálka může překonat svého velkolepějšího bratříčka od Snydera. Je to úplně jiný žánr: zombie a nemrtví se v Armádě lupičů mihnou pouze v několika televizních zprávách nebo v Sebastianových představách. Ale z hlediska lupičských akcí, svižných montáží, jak se zloději dostanou do bank a dolují se do trezorů, je mnohem sofistikovanější nežli scéna otevření trezoru v Armádě mrtvých.

Za zmínku také stojí zvláštně nevyrovnaný vyšetřovatelský tým Interpolu, který vede neurotický antihrdina, který trpí zraněním od jednoho z členů zlodějského gangu. Žene se za gangem jako smyslů zbavený - bez jakýchkoliv ohledů, zaslepen pomstou je hnán kupředu, přesto že je vždy o krok pozadu. V policejním týmu je klasická sebranka policistů: kromě maniackého šéfa tu je jeho vyrovnaná pravá ruka, ale také česká ozvěna v podobě Lukáše Trana, který tu hraje IT odborníka a hackera. Kromě čím dál více obsazovaného Trana (Na střeše, Zrádci, Třídní schůzka) tu najdeme i další české stopy. Například hlídače české banky ztvárnil Miloslav Pecháček, vycházející mladá česká hvězda (Zrádci, Krajina ve stínu).

Děravý příběh

Samotný příběh je poměrně triviální a plný děr - rozhodně by se pouhé pětici zlodějů nemohlo podařit vyloupit tři nejhlídanější evropské trezory. Samotné loupeže jsou stylově natočené, ale šustí papírem. Vloupání se do trezorů a oklamání stráží je plytké a dosti naivní - strážníků je málo, nedívají se na kamery a zlodějská hackerka se umí nabourat do jakéhokoliv systému. Pro zločince není nic problém a faktu, že krásná, ale křehká Nathalie Emmanuel zkope pětici strážných hromotluků, tak nad tím jsem se pouze ironicky pousmál. Na filmu jde najít mnoho výtek, ale v celku je to zábavná podívaná. A tuzemské našince potěší především české lokality a několik známých tváří.

 

Film se natáčel v následujících lokacích: Česká republika (Praha, Mariánské lázně, Slapy, Hýskov, Stará Huť, Vinařice, Vrané nad Vltavou, Velká Amerika), Rakousko (Hallstatt), Německo (Obersalzberg) a Francie (Paříž). Mezi pražské lokace patřily Rudolfinum, Železniční most, chrám Svatého Víta, Václava a Vojtěcha nebo budova České spořitelny v Rytířské ulici. 

Snímek se bezproblémově vyrovná Zackově originálu především díky tomu, že se odklonil od zombie tematiky. Což nejspíš dost diváků bude vetovat a stěžovat si. Já osobně jsem příklon k lupičským motivům ocenil a snímek mě v lecčems pobavil více než velkolepý horor Armáda mrtvých. Závěr filmu už pouze dokládá, že si Netflix slibuje od Snyderova ‚zombie univerza‘ velké věci. Jelikož zde dochází k propojení s prvním dílem, bezostyšně to dokládá, že má streamovací gigant svůj další hit. Což potvrzuje i fakt, že se Armáda zlodějů držela přes měsíc mezi TOP 5 nejsledovanějšími pořady Netflixu. Žádné artové drama nečekejte, ani si nemyslete na hororový krvák. Připravte se na popcornovou zlodějnu bez velkolepých scén, ale se svižnou akcí a vtipným příběhem. Tento film vám zaručeně zlepší dlouhé zimní večery.

 

Vložil: Viktor Horák