Staroměstská exekuce. Osudy 27 obětí v hutné knize Jana Kiliána
09.12.2021
Foto: Se svolením Západočeská univerzita / ČT
Popisek: Český historik Jan Kilián
UKÁZKA V ČLÁNKU Kniha Povstalci a odsouzenci čtenáři vůbec poprvé - přehledně, formou biogramů, nabízí seznámení se životními osudy sedmadvaceti ´českých pánů´, kteří ztratili život před čtyřmi sty lety při staroměstské exekuci 21. června 1621 za účast na protihabsburském povstání.
Pány byli ve skutečnosti jen tři z nich a dalších sedm rytíři, hned sedmnáct odsouzenců pocházelo z měšťanského stavu, ponejvíce z pražského souměstí. O většině bylo dosud známo velmi málo, naproti tomu o nejproslulejších, jakými je například cestovatel Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, politik Václav Budovec z Budova, lékař Jan Jessenius, se popsaly stovky stran.
Autor v knize po zasazení událostí do zemského a evropského kontextu encyklopedicky představuje rod, kariéru, rodinu, majetkové poměry, politické angažmá před povstáním i během něj, průběh soudního procesu a poslední chvilky před smrtí, nakonec též pobělohorské osudy rodinných příslušníků každého z nich.

Jan Kilián vystudoval Pedagogickou fakultu v oboru dějepis - německý jazyk. Starším českým dějinám se začal věnovat v rámci externího doktorského studia v Ústavu českých dějin při Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Svou disertační práci zaměřil na Mělník během třicetileté války. Foto se svolením NLN - Nakladatelství Lidové noviny
Ukázka z knihy
„V době, kdy se narodila nejstarší z obětí staroměstské exekuce, Kašpar Kaplíř ze Sulevic, vládl v českých zemích již několikátým rokem a pevnou rukou král Ferdinand I. Habsburský. Dostal se na trůn po nešťastné smrti mladého jagellonského panovníka Ludvíka v bitvě u Moháče roku 1526. Jen o tři roky později musel agresi zmohutnělé Osmanské říše čelit ostatně i nový český a uherský vládce Ferdinand přímo před branami své sídelní Vídně. Po téměř měsíčním obléhání Turci vídeňské okolí opustili, ale během pár let se stali trvalými habsburskými sousedy v nebezpečné blízkosti hranic rakouských zemí poté, co z větší části Uher vytvořili svůj budínský pašalík (1541).“
Historik z Plzně
Jan Kylián je historikem zaměřujícím se na starší české dějiny, zejména 17. století a socio-kulturní problematiku v období třicetileté války. V současnosti je docentem katedry historie FPE Západočeské univerzity v Plzni a vědeckým pracovníkem katedry pomocných věd historických a archivnictví FF Univerzity Hradec Králové.
Je autorem několika desítek knih a odborných článků, publikovaných doma i v zahraničí. Jde například o titul Filip Fabricius z Rosenfeldu a Hohenfallu; Město ve válce, válka ve městě. Mělník 1618–1648, Martin Maxmilián z Golče či Niklasberg 1618–1648 anebo Život a lidé v krušnohorském městě za třicetileté války.
Kylián je také editorem pamětí krupského měšťana Michela Stüelera.
Povstalce a odsouzence čítající na 500 stran vydalo Nakladatelství Lidové noviny.
Vložil: Zdeněk Svoboda