Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

R jako rodina je animák pro dospělé plný sarkasmu a popkulturních odkazů na sedmdesátky. TV reflexe Andrey Musilové

02.12.2021
R jako rodina je animák pro dospělé plný sarkasmu a popkulturních odkazů na sedmdesátky. TV reflexe Andrey Musilové

Foto: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: R jako rodina

Netflix otevírá pátou řadu animovaného seriálu pro dospělé ´F is for Family´. Oficiální teaser láká na „návrat do 70. let, kdy byly děti divočejší, pivo teklo volnějším proudem a nic se za boha nemohlo dostat mezi chlapa a jeho televizi.“ Mimochodem český překlad ´R jako rodina´ úplně nevyzní. ´F´ v původním názvu totiž odkazuje na anglický vulgarismus začínající stejným písmenem.

Děj nás provádí trampotami rodiny Murphyových, kteří doma se svými třemi dětmi nadčasově zažívají možná stejné peklíčko, jako mnoho z nás. Čím zrovna tento seriál z roku 2015 dobývá čestná místa v žebříčku sledovanosti?

Hlavním tvůrcem seriálu je herec a komik Bill Burr, který si zároveň vystřihl dabing hlavní postavy, otce Franka X. Murphyho. Z jeho výrazných rolí za poslední dobu můžeme vypíchnout třeba Migse Mayfielda ze sci-fi Mandalorian, z jeho komediálních výstupů si nenechte ujít třeba „I'm Sorry You Feel That Way“ nebo „You People Are All the Same“, kde je za svůj nesmlouvavý sarkasmus daleko přes čáru srovnáván s podobně divokým komikem C. K. Louisem. Celý seriál je inspirovaný Billovými vzpomínkami na jeho vlastní dětství a dospívání v Massachusetts.

 

Netflix uspořádal speciální promítání seriálu F is for Family. Mezi hosty byli herec Vince Vaughn, který namlouval postavu Cheta Stevensona, tvůrci seriálu Bill Burr a Michael Price, Justin Long (hlas Kevina), producenti Peter Billingsley a Kristen Zolner.

Druhým tvůrcem je potom Michael Price, jeden z mnoha scenáristů kultovního seriálu Simpsonovi. Dá se vůbec po této legendě vybudovat další úspěšný animák čerpající z nedokonalostí a skřípajících vztahů dokonalé americké rodiny? R jako rodina dokazuje, že ano: Stačí změnit kulisy, přibrousit drápky hlavním postavám a vznikne něco, proti čemu Simpsonovi vypadají jako nevinná legrácka, kterou můžete bez obav naservírovat i dětem. To prosím v případě R jako rodina nedělejte, aspoň pokud jim vyloženě nechcete obohatit slovník o hrubozrnné urážky a vulgarismy nejtěžšího kalibru.

Veterán z korejské války bez iluzí, deprimovaná matka v domácnosti a děti, které většinu svých aktivit před rodiči přísně tají

Pojďme se podívat na mix šílených charakteristik, díky nimž to v rodině neustále bublá.

Táta Frank X. Murphy je přisprostlý a snadno vznětlivý veterán z korejské války, který byl povýšen z manipulátora se zavazadly na manažera na místním letišti.

Jeho žena Sue je atraktivní blondýna, bojující s depresemi ženy v domácnosti a neustálou snahou o seberealizaci. Když už nic, aspoň jako domácí prodejkyně plastových krabiček. Sue dabuje Laura Dern, dcera hollywoodských herců Bruce Derna a Diane Ladd, která zazářila například ve Scorseseho dramatu Alice už tu nebydlí. Z komerčně nejúspěšnějších snímků si ji možná pamatujete jako paleobotaničku Ellie Sattler z Jurského parku 3. Právě díky přirozené chemii mezi Laurou Dern a Billem Burrem je dabing animovaných manželů natolik věrohodný, že jsou vztahy a emoční výbuchy postav snadno uvěřitelné.

 

Mezi hlasy manželského páru Franka a Sue (Bill Burr a Laura Dern) funguje naprosto přirozená chemie.

Patnáctiletý Kevin je zapeklitý puberťák a strašák všech rodičů tvrdících, že z jejich roztomilých chlapečků takové individuum rozhodně nevyroste. Kevin je tak trochu delikvent, tak trochu hudebník a ze všeho nejvíc flákač. Tvůrci jeho postavu navíc vyšperkovali chorobným strachem z vody, protože se jako malý málem utopil v bazénu.

Dvanáctiletého Williama ´Billa´ Murphyho si můžete představit jako křížence legendárního Charlie Browna z komediálních stripů Peanuts a Barta Simpsona.

Nejmladší dcerou je desetiletá Maureen, posedlá vědou, robotikou a vesmírnými lety. Přestože o ní táta Frank mluví vždy jako o princezně a má jako nejroztomilejší člen rodiny jasnou protekci, dovede Maureen zadělat minimálně na stejně velké průšvihy jako její bratři.

V úvodních titulcích Frank prolétá časem. Od nadějného mladíka po promoci po zaprděného fotříka bez iluzí

Vraťme se spolu do Ameriky roku 1973. Na ulicích burácejí auta polykající hříšné množství benzínu, život střední třídy se točí kolem zajištěné kariéry, pěkného domku na předměstí a vždy usměvavé a upravené ženy. Ať všichni závidí – co na tom, že děláte příšernou práci, za kterou vás zákazníci každodenně peskují a pro vaše podřízené jste přestali být oblíbeným kolegou v okamžiku povýšení. Frank je z války zvyklý na ledacos, přesto po návratu domů zahučí do svého oblíbeného křesla, otevře si lahváč a pustí telku. Jeho nejoblíbenější seriál je Colt Luger, násilné drama o pouličním policistovi, jehož hrdina neustále opakuje jednu a tu samou hlášku: „Člověk musí někdy dělat to, co dělá muž.“ Tu si ostatně zvolil jako své životní moudro i sám Frank, jen ji parafrázuje v těch nejméně vhodných situacích. Frank nenávidí svou práci a ztratil iluze o budoucnosti svých dětí. Jeho největším nepřítelem je kníratý soused Vico, který je svobodný a oplývá vším, co Frank nenávratně ztratil: nespoutanými večírky, známostmi na jednu noc a žádnými starostmi se složenkami za americký sen.

 

Na konci čtvrté série se rodina Murphyových rozroste.

Ačkoliv na sebe postava Franka neustále strhává pozornost v obnažování jeho stinných povahových stránek a maloměstské trapnosti, syrovost tohoto pohledu vidíme hlavně díky postřehům mladšího syna Williama. Jako typický malý kluk ze sedmdesátek má obrovskou míru svobody v potulování se po ulici, zkoušení zakázaných a absolutně nevhodných věcí pro děti. A přesně o tom tenhle seriál právě je. Možná v něm i přes vzdálené reálie najdete také kousek údivu a vděčnosti, že jsme podobně nespoutané dětství mohli zažít (a že se nám ho podařilo přežít). 

 

Vložil: Andrea Musilová