Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tiger King není pohádka o králi šelem, ale bizár, ze kterého vám vstanou vlasy na hlavě. TV reflexe Andrey Musilové

01.12.2021
Tiger King není pohádka o králi šelem, ale bizár, ze kterého vám vstanou vlasy na hlavě. TV reflexe Andrey Musilové

Foto: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Bizarní král tygrů Joe Exotic

Netflix v listopadu otevřel druhou sérii seriálu Král tygrů, který se stal v roce 2020 jedním z jeho nejsledovanějších dokumentů. Než se mrkneme na pokračování tohoto bizarního dokumentu, nezaškodí si trochu připomenout hlavního záporáka jménem Joe Exotic a jeho zábavního parku, v němž dobách jeho největší slávy žilo v klecích 187 velkých šelem.

Z texaského šéfa policie králem tygrů, mulletů a gay milenců z okraje společnosti

Joe Exotic, svým vlastním jménem Joseph Allen Maldonado-Passage Schreibvogel, je americký miláček médií, podnikatel a odsouzený zločinec, který v letech 1998 až 2008 v městečku Wynnewood v Oklahomě provozoval Greater Wynnewood Exotic Animal Park, známý také jako G. W. ZOO. Odbarvený mullet, knírek, košile posetá flitry a kovbojská bunda – kdyby v tomto dokumentu nevystupoval skutečný Joe, nechápali byste, odkud produkce tohoto herce vyhrabala a kdo z oscarových kostýmních výtvarníků proboha navrhoval jeho outfit. Je to dokonale vystřižený stereotyp všech texaských rednecků se zálibou ve zbraních. Ale zbyde i prostor na překvapivé detaily - třeba o dekádu mladší partner s prořídlým chrupem. Podivně však vypadají všichni zaměstnanci G. W. ZOO, nejen co se týká zjevné epidemie parandontózy na celém ranči. Joe Exotic o nich tvrdí, že jim pomohl vstát ze dna a dal jim druhou šanci na život, za což ho místní ošetřovatelé uctívají jako svého boha.

V pozdějším kontextu celkem vtipně vyznívá fakt, že si Joe Exotic během své kariéry vyzkoušel i pozici šéfa policie v texaském Eastvale. Poté už jeho působení pomalu, ale jistě míří ke samozvanému králi tygrů. Se svým bratrem nejdříve otevírá zverimex, po jeho předčasné smrti zakládá G. W. ZOO a začíná svůj pozemek plnit prvními výběhy pro tygry.

Špinavý obchod se zvířaty nekvete jen v G. W. ZOO. V zajetí žije ve Státech víc tygrů než ve volné přírodě celého světa

K tomu se hodí dodat, že rozhodně není první a bohužel ani poslední, kdo v Americe rozjel byznys s divokými zvířaty ve velkém. Jak je zmíněno i v samotném dokumentu, ve Státech žije v zajetí více tygrů, než kolik byste jich napočítali ve volné přírodě celého zbytku světa. Je to zhruba 10 tisíc vězněných zvířat oproti třem tisícovkám tygrů na svobodě. Za tento neutěšený stav může především nedostatečná legislativní úprava. Je libo dvouměsíční kotě tygříka? Jeho pořízení není zas tak o moc složitější než sehnat perskou kočku s rodokmenem v našich končinách. Podmínky domácích chovů jsou přitom eufemisticky řečeno velmi pestré. Roztomilý tygří ´plyšák´ do náručí, s nímž můžete sdílet postel, má životnost maximálně 20 týdnů. Po této době už máte doma nebezpečného tygřího puberťáka, který vám během nevinného kočkování prokousne ruku skrz naskrz. Nejčastějším řešením nežádoucího dospívání mláďat je tak doživotní vězení v těsné kleci s nedostatečným výběhem. Tou horší variantou je utracení nebo nezodpovědné vypuštění do volné přírody. Pokud namítáte, že existují určitě i ´hodní´ chovatelé, nabízející zvířatům víc než jen pár metrů omezeného pohybu, máte samozřejmě pravdu. Ale vzhledem k tomu, že přirozené území jednoho tygra zahrnuje přibližně 68 km², je opravdu složité nabídnout zvířeti v zajetí aspoň zlomek jeho přirozené svobody.

 

Tygře, tygře, ohnivou... Už William Blake ve své slavné básni psal o nádherné smrtící šelmě. Tygr zkrátka není žádný mazlíček

Tak to aspoň tvrdí Carol Baskin z iniciativy Big Cat Rescue, která se snaží otevřít oči všem lidem považujícím šelmy za domácí mazlíčky. A zároveň i rodinám vydávajícím tučné vstupné do kontaktních ZOO, aby si jejich děti mohly udělat selfie s tygřím miminkem. Taky už cítíte, jak Joe Exotic nespokojeně zatíná čelisti? Třecí plocha je nastavená jasně. Postupně narůstá s každým Caroliným úspěchem. Jedním z jejich trumfů je například zastavení turné po oklahomských obchodních domech, kdy Joe ráno naložil do dodávky stresovaná tygří mláďata a nechával je za ´pár drobných´ pomazlit a vyfotit stovkami lidí v hale hypermarketů. Jedna štace mu vydělala i desetitisíce dolarů. Co se stalo s tygříky, kteří rychle vyrostli, už víme. Šup s nimi do výběhu, který fungoval i jako velká množírna produkující další a další mláďata vydělávající balík.

Tou dobou už měl Joe Exotic i vlastní streaming, kde v každodenním večerním vstupu zval do své tygří Zoo. Hned druhou položkou jeho online agendy bylo pomlouvání Carol Baskin. Nešlo ale jen o hrubozrnné urážky, Joe se nestyděl zajít mnohem dál. Diváci tak mohou s úžasem sledovat, jak Joe odpálil granát pod figurínou oblečenou do trička se jménem Carol Baskin, nebo ji vyhrožuje s hadem v ruce. Klubko živých hadů se mimochodem v její poštovní schránce objeví nedlouho poté.

Stupňující se výhružky a útoky ukončilo až zatčení Joe Exotica v roce 2018, a to za podezření z plánované nájemné vraždy Carol Baskin. V roce 2019 byl pravomocně odsouzen k 22 letům vězení za 17 federálních zločinů. Kromě pokusu o vraždu se Joe uvařil ve svém vlastním byznysu, konkrétně mu bylo prokázáno týrání zvířat a porušení zákonu o ohrožených druzích. Následovala obrovská mediální agitka jeho přívrženců včetně žádosti o milost u tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa, jehož Joe Exotic bezmezně podporoval. Donald Trump mu skutečně přes média vzkázal, že se na jeho případ podívá, což jen dokládá jeho popularitu. A ano, nabízí se i laciné vtipy o jeho typickém voliči, ale ty necháme stranou. 21. července 2021 federální odvolací soud nařídil, aby byl Joe Exotic znovu souzen, protože jeho původní trest 22 let byl shledán vzhledem k okolnostem za nepřiměřený.

 

Carol Baskin z iniciativy Big Cat Rescue

Mrkněte se na pár dílů i před návštěvou kontaktních Zoo u nás, nejspíš pak uvidíte mazlení divokých zvířat z jiné perspektivy

Přestože je osobní život Joe Exotica a jeho crew bezpochyby bulvárně vděčné téma, alespoň v první sérii chybí důraz na bezútěšné podmínky vězněných divokých zvířat, kterým by veškerá mediální pozornost kolem Joea Exotica mohla pomoci v rámci celých Států. Samozřejmě nejen tam – možná jste měli tu ´čest´ navštívit jednu z kontaktních Zoo, které se začínají rozrůstat i u nás. Zjednodušeně řečeno, Joe je sám o sobě tak velký úlet, že vám vedle něj pohled na farmu přetékající tygry a opicemi připadá vlastně ještě celkem normální.

Naděje, že dokument zachrání vězněné tygry, v druhé sérii spíše pohasíná. Děj se totiž soustředí hlavně na oportunisty, kteří se z bývalého impéria Joea Exotica snaží vytřískat své vlastní peníze. Co se týká enviromentálních ambicí, dvojka první sérii spíš vykrádá didaktickým opakováním, že zneužívat zvířata ke svému vlastnímu prospěchu je špatné. Zásadní nové podněty chybí. Přesto nefunguje sama o sobě, ke sledování potřebujete znát aspoň základní dění z první části. Pokud ale fenomén Joe Exotic strhnul vaši pozornost už v první sérii, provede vás stejně absurdním stylem i v jeho pokračování.

 

Vložil: Andrea Musilová