Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zdeněk Svěrák dojatý k slzám. Aby ne, pro Paraple padlo skoro pětadvacet mega. Na charitu jsme my Češi borci. TV glosář Ely Novákové

29.11.2021
Zdeněk Svěrák dojatý k slzám. Aby ne, pro Paraple padlo skoro pětadvacet mega. Na charitu jsme my Češi borci. TV glosář Ely Novákové

Foto: Se svolením Česká televize

Popisek: Zdeněk Svěrák s moderátory Terezou Kostkovou a Markem Ebenem během charitativního večera pro Centrum Paraple

VIDEO StarDance má charitativní večer v přísně sledovaných licenčních pravidlech a spolupráci s Parapletem si vybralo už před lety. Tanec s vozíčkáři je dojemný i efektní a poslat esemeskou pár korun z pohodlí ušáku nikoho nezabije. Tož, sáhněme si do kapsy pro ty drobné a mějme pocit, že jsme spasili svět.

Charitativní večer vynesl obecně prospěšné společnosti Centrum Paraple letos rekordní částku – skoro 25 milionů korun. Zdeněk Svěrák, který před sedmadvaceti lety Paraple spoluzakládal, měl v očích slzy, když lidem a firmám za příspěvky děkoval. Je skutečně až s podivem, že v době, kdy se na domácnosti valí ekonomické problémy, jsou lidé stále ochotni na charitu alespoň pár korun dát. To je určitě v pořádku – bez organizací, které nad rámec zdravotnických služeb pomáhají lidem s nejrůznějším postižením, v tomto případě s postižením míchy, se naše společnost prostě neobejde. Naše zdravotnictví je sice na vysoké úrovni, jenže lidé s postižením potřebují v podstatě celoživotní podporu, kterou jim rodina nedokáže poskytnout v celém komplexu problémů. Paraple pomáhá nejen s fyzioterapií, ale – a možná především – s podporou psychiky, v pravém slova smyslu učí lidi na vozíku hledat nový smysl života.

 

Předtančení - Peter Vidašič a Helena Kašická na píseň Milim:

 

Jen si člověk někdy říká, jak podivné jsou cesty těch peněz – ne těch vašich esemeskových, ale těch velkorysých darů firem. Tyto dary jsou přece odepisovány ze zisku, to znamená, že jsou generovány z ceny toho, co firma prodává, ať už jsou to auta, nebo služby. Takže přátelé, pokud máte hluboko do kapsy a poslat tu třicetikorunovou smsku je vám zatěžko, vězte, že i vy jste dávno přispěli, protože jste svůj příspěvek zaplatili v ceně produktu některé z těch ušlechtilých bohatých firem. Poděkování Zdeňka Svěráka České televizi a jejím divákům je rozhodně na místě, celá ta show totiž také něco stojí a zaplatili jste ji vy, diváci, prostřednictvím televizních poplatků. Takový je svět našich financí, hledat v něm selský rozum je často velmi obtížné. Peníze se pohybují zcela nelogickými cestami a nám tedy nezbývá, než posílat drobné příspěvky tu vozíčkářům, tu psím a kočičím útulkům a děkovat lidem, kteří s těmito prostředky nakládají poctivě a ve prospěch potřebných. Inu, vraťme se raději k tancování.

 

Společné vystoupení handicapovaných a soutěžících na píseň Fly Me to the Moon:

Covid stále řádí, ale bolí i záda

Je to podivný ročník StarDance. Epidemie si vybírá tu mezi soutěžícími, tu mezi jejich tanečními partnery, tu v porotě. Ani tuto sobotu jsme tak neviděli mezi porotci populárního Zdeňka Chlopčíka, který měl stále pozitivní PCR test na covid. Nahradil ho tedy opět Václav Kuneš, tentokrát mnohem krotší než v minulém kole. Buď se mu všichni tanečníci opravdu tak líbili, nebo mu kolegové řekli, že čeho je moc, toho je příliš, a tak byl mnohem přívětivější. Dokonce i netanečnice Martina Viktorie Kopecká od něj dostala celých šest bodů, i když se při obracení téhle bodové placky trochu ušklíbl.

 

Tereza Černochová a Dominik Vodička - rumba:

Jako by nestačilo, jak kartami míchá infekce, přidala se i bolavá záda. Lenku Noru Návorkovou tak nahonem musela vystřídat Tereza Prucková, původně partnerka Zdeňka Godly. Ten z publika držel palce jí i Mirai Navrátilovi, a dokonce trochu zalitoval, že si nemůže zatančit sám. Vypadá to ale tak, že Lenku Noru neuvidíme ani příští týden, protože k hnutým zádům se přidaly i další potíže a nakonec i pozitivní PCR test na Covid. „Začalo to jako fyzický problém, bolavá hnutá záda. Na to jsem zvyklá, nebylo to poprvé. Dnes se ale situace zhoršila a k bolesti zad se přidaly další potíže. Proto jsem se rozhodla jít preventivně na test. Bohužel mi vyšel pozitivní. Ta zpráva ke mně dorazila paradoxně při sledování a fandění při benefici,“ uvedla tanečnice v sobotu na Instagramu s tím, že ani další sobotu si tedy nezatančí. Zbude vůbec nějaký původní pár?

 

Mirai Navrátil a Tereza Prucková - rumba:

Cina je zpátky ve formě

Jan Cina se dvě kola poměrně trápil, na tango tentokrát ale nastoupil v plné parádě. Možná ho povzbudila právě spolupráce s hancicapovaným patronem, takže začal vše vidět zase radostněji. Cina se aktivně podílí na choreografii a celkové image vystoupení, což může být pro jeho partnerku Adrianu Maškovou někdy nečekaný záběr, ale tentokrát se ukázalo, že je to přínosné. Ti dva působili jako dokonale stančený pár. Jejich tango bylo sice díky ulízanému účesu a blýskavému kostýmu trochu tangem sňatkového podvodníka, ale vystoupení to bylo skvělé. Hravě strčili do kapsy i Terezu Černochovou s Dominikem Vodičkou, jejichž rumba na mě mezi ostatními rozjásanými páry působila jaksi příliš civilně. Co naplat, že tančili výborně, i když to celé bylo trochu nudné.

 

Jan Cina a Adriana Mašková - tango:

Hrbatá záda se narovnala, poskakování neskončilo

Dva outsideři, kteří se protančili až do charitativního kola, Mirai Navrátil a Martina Viktorie Kopecká. Je zvláštní, jak se oba na parketu zabydleli, jak si tancování užívají, když jim evidentně moc nejde. Pravdou je, že Mirai tentokrát při rumbě udržel pevná záda, ale co naplat, ono by těch vydařených kroků nebylo víc, ani kdyby tančil s původní partnerkou. A o tanečních krocích Martiny Viktorie se nahlas vyjádřila i porota. Všechno, co nebylo o rumbě, bylo báječné představení, ale kroky rumby se prostě nepodařily. Ale bylo to zábavné, kostým vtipný, nápad s dělnickou svačinou na lešení mrakodrapu na Manhattanu výborný, takže vše odpuštěno a uvidíme, jak to s rozesmátou farářkou bude dál.

 

Martina Viktorie Kopecká a Marek Dědík - quickstep:

Královská rumba večera

Musím se omluvit, písnička Hotel California patří k těm, které mě dokonale rozeberou, sotva zazní první tóny. Mám to tak už pěknou řádku let, těžko říct proč. A tak mě trochu nabudilo už to, že Tomáš Verner a Kristýna Coufalová nastoupili na parket s touto písní. Jenže ono se to sladilo s jejich tancem a zasáhlo mě to tak moc, že můj obdiv nemůže působit nestranně. V té rumbě bylo všechno – ztacená noc na dálnici, motel plný lesku a tance, ze kterého se můžeš odhlásit, kdy chceš, ale nikdy nemůžeš odejít. Ostatně, odpouštím si, podlehla i porota a pár dostal tři desítky. Elegance a emoce se prostě Tomáši Vernerovi daří.

 

Tomáš Verner a Kristýna Coufalová - rumba:

Tanec na kolech neměl konce

Skupinové vystoupení si na parketu užili i patroni jednotlivých párů z Paraplete. Jejich příběhy jsme se dověděli už v medailonech u vystoupení jednotlivých párů. Jak může vteřina nehody změnit život, jak dokáže žít na vozíku mladá žena, která je invalidní od narození. Život se s někým mazlí, někomu klade mimořádně obtížné překážky. Ale pořád je to život, ze kterého se může každý radovat, pokud má to štěstí, že najde motivaci v sobě a pomocnou ruku k tomu. Tanec s vozíčkáři, kteří si slavnostní atmosféru, krásné šaty a pocit výjimečnosti nesmírně užívali, pokračoval i po skončení oficiální části večera. Přejme nejen jim, abychom se dokázali protančit všemi úskalími s noblesou a hlavou hrdě vztyčenou.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková