Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Eškol Nevo, Čtyři domovy a stesk. Hvězda izraelské prózy znovu česky

30.11.2021
RECENZE Eškol Nevo, Čtyři domovy a stesk. Hvězda izraelské prózy znovu česky

Foto: Se svolením RaiNews24

Popisek: Eškol Nevo v roce 2019

Eškol Nevo není pro české čtenáře ničím neznámým. Samozřejmě to nemohu srovnávat s Izraelem, kde je jeruzalémský rodák (*1971) významnou celebritou se silnou rodinnou tradicí, ale i tak je dobré, že se můžeme seznámit už se třemi jeho romány. Dva vydal Pistorius, jeden Garamond. Konkrétně jde o Poslední interview, Tři patra a aktuální Čtyři domovy a stesk.

Eškol Nevo je v Izraeli známý, populární, stejně jako jeho dědeček. Jím byl v pořadí třetí premiér zmíněného státu, který krom jiného založil tamní stranu práce (Izraelská strana práce). Dodnes má desítky tisíc členů, ač ji v Knesetu hájí jen šest poslanců. Nejmíň v historii.

Eškol Nevo píše povídky a romány pro dospělé, nevynechává ani děti. S jeho díly se setkáte v mnoha překladech, češtinu nevyjímaje. Abych tu práci, kterou znám, zhodnotil, musím se trochu rozmáchnout. Izraelská literatura není to, čemu se u nás říká židovská literatura. V tom druhém případě se totiž především na středních školách míní tématika holokaustu. Pestrou a dosud nevyčerpanou paletu autorů, jelikož spisovatel není ten správný termín, hájí deníky, noticky, novely i romány. Lustigem počínaje, Shlomem (V pekle plynových komor) konče.

Nevo se soustředí na současnost. V jeho textech narazíte na mikrosvět osudů a postav, zprvu ohromně těžko uchopitelných.

Tři patra. Zmínil jsem je v anotaci. Jeden dům na poklidném předměstí, tři nájemníci, tři zpovědi, které se čtou se zatajeným dechem. Příběhy, jež se vzájemně proplétají a odhalují tajemství a lži, bez nichž by rodiny snad ani nemohly existovat. Tři patra, to jsou i tři freudovská patra lidské duše, id, ego a superego, na jejichž základě je román vystavěn.

 

Nevo je autorem jedné povídkové sbírky a sedmi románů, z nichž česky doposud vyšel pouze román Tři patra (Šaloš komot, 2015, česky 2019). Poslední inteview (Ha-Reajon ha-acharon, 2018) je zatím posledním autorovým románem. Nevovy knihy se staly v Izraeli bestsellery, jsou překládány do mnoha jazyků a autor za ně obdržel řadu ocenění v nejrůznějších zemích. Nevo, který vystudoval literaturu a psychologii, dnes vlastní největší školu kreativního psaní v Izraeli, na níž také sám vyučuje. Foto: Z. Svoboda, Krajské listy

Čtyři domovy a stesk? Detailní obraz izraelské společnosti, již rozdělují hluboké trhliny mezi Izraelci a Araby, ortodoxními a sekulárními Židy, Sefardy a Aškenázy. Příběh se odehrává na pozadí mírových jednání v Norsku v roce 1995, zavraždění předsedy vlády Jicchaka Rabina a následných teroristických útoků. Vystupují v něm tři různorodé dvojice, které spojuje místo, v němž bydlí – osada Kastel, původně arabská, avšak opuštěná během Války za nezávislost svými arabskými obyvateli. Studenti Amir a Noa zde hledají svůj první domov v podnájmu u manželů Zakianových, imigrantů pocházejících z Iránu, jež rozděluje vztah k religiozitě a způsobu života podřízenému náboženským pravidlům.

Do osady přichází za prací také starý palestinský dělník Sádik, narozený v domě Zakianových, ze kterého utekl se svými rodiči, když byl ještě malý chlapec. Všichni tito hrdinové se vypořádávají se svými traumaty a snaží se znovu vybudovat či nalézt svůj domov.

Překrásná, byť mohutně konstruovaná próza, rozhodně není pro začínající čtenáře. Je těžká, plná detailů i (pro mnohé) neznámých slov. Intifádou počínaje, Davidem Ben-Gurionem (byť nepřímo) konče. Na straně druhé je tu pel současnosti. Nemyslím pouze kurzívou zdůrazněnou fuck you nebo návrat k Nirvaně. Jsou tu bombové útoky, po nichž se v Izraeli mlčí. Je tu věčný spor obou národů, bravurně, ale opravdu bravurně vtažený do postavy dělníka Sádika. Jeho mysl a uvažování mě nadchlo. Zejména on je klíčem k tématu, k hledání a nacházení domova, nikoli domu.

Eškol Nevo znovu připravil rozsáhlý a barvitý text, byť se čte ztěžka a pomalu.

Z hebrejštiny přeložila Sára Foitová a k vydání přispělo rovněž ministerstvo kultury.

Nakladatelství Pistorius & Olšanská děkuji za recenzní výtisk.

86 procent.

Vložil: Zdeněk Svoboda