Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vánoční tipy u knihkupců

25.11.2021
Vánoční tipy u knihkupců

Foto: Zdeněk Svoboda, Krajské listy

Popisek: Tipy na dárek pod stromeček

S blížícími se vánočními svátky, kdy všichni přemýšlíme o dárcích pro své blízké, bychom rádi upozornili na knižní novinky, které by mohly zaujmout. Nekonečný zázrak od Irene Vallejo, příběh toho, jak člověk stvořil knihy a jak knihy utvářejí člověka. Dílo Nick od Michaela Farrise Smitha, které předcházelo slavnému Velkému Gatsbymu, sarkastická kniha Mravenci od Charlieho Kaufmana nebo publikace zcela odlišného tématu, a to Vánoce našich babiček Aleny Scheinostové a Aleny A. Gajduškové.

Začněme od první zmíněné. Život bez knihy si už neumíme představit, kniha byla vynalezena, aby slova mohla volně působit v prostoru a čase. Knihy pomáhají lidem přežít velké historické katastrofy i osobní tragédie.

Když porovnáme něco starého s něčím novým – například knihu s tabletem, zdá se, že to nové má větší budoucnost. Ve skutečnosti je to naopak. Čím déle je určitý předmět či nějaká zvyklost mezi námi, tím větší má budoucnost. To nejnovější většinou zanikne nejdřív. I za mnoho let tady budou židle a stoly, lžíce i nůžky, možná však už nebudou tablety a mobilní telefony. A právě o knihách vypráví Nekonečný zázrak. 

Nick je z jiného ranku. Nick je předchůdce slavného románu Francise Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby, který se stal mezníkem v dějinách světové literatury. Ústředním hrdinou je zde vypravěč Gatsbyho Nick Carraway – román sleduje jeho osudy předtím, než se přistěhoval na Long Island.

Autor vdechl nový, plný život postavě, kterou mnozí znají, ale málokdo se nad ní zamyslí hlouběji. Michael Farris Smith skládá osobní, upřímný hold F. S. Fitzgeraldovi a zároveň odhaluje, jaký člověk se skrývá za nenápadným zjevem vypravěče jednoho z největších světových děl.

Mravenci jsou románový debut Charlieho Kaufmana, oscarového scenáristy filmových děl V kůži Johna Malkoviche, Adaptace, Věčný svit neposkvrněné mysli či Synekdocha, New York.

Sarkastická meditace o významu umění, čase, paměti, identitě, možnostech komedie, ale i o podstatě existence přináší střípky pravdy na místech, kde je nikdo nečeká.

B. Rosenbergovi, neurotikovi a nedoceněnému filmovému kritikovi, se připlete do cesty výjimečný film natočený záhadným outsiderem – film, díky němuž se jeho kariéra určitě dotkne hvězd a který otřese celým světem kinematografie. Vždyť se vyznačuje naprosto výjimečnou stopáží v délce tří měsíců a jeho samotářský autor na něm pracoval celých devadesát let! Situaci ovšem trochu komplikuje fakt, že film byl zničen a B. je teď jediným svědkem jeho geniálních kvalit. Z celého filmového pásu se dochovalo jedno okénko, na něž je B. odkázán, když chce lidstvo přivést k filmu, který podle něj přináší naší civilizaci poslední naději. 

Všechny tři zmíněné novinky vydává LEDA. 

Vánoce našich babiček navnadí na přicházející svátky. Titul připomene staletí udržované obyčeje, tradice i nenapodobitelné sváteční pokrmy. Advent a Vánoce byly pro naše předky důležitým obdobím ztišení, ale i bujarých oslav. Křesťanské učení a tradice se v nich prolínaly s mnohem staršími zvyklostmi a vytvářely jedinečnou podobu tohoto temného období roku. Neodmyslitelně sem patřily i typické pokrmy, leckdy chápané jako posvátné. Nad stránkami této knihy si můžeme uvědomit, v kolika ohledech jsme stále propojení s těmi, kteří tu žili a slavili na staletí před námi, a v kolika věcech se z jejich zkušenosti můžeme přiučit i dnes.

Aleny Scheinostová a Gajdušková představují sváteční dny konce roku, ve kterých se jedinečným způsobem mísí lidová křesťanská tradice s tou mnohem starší předkřesťanskou, prosycenou znalostí přírodních zákonitostí i touhou naklonit si osud třeba za pomoci magie. Vše je doplněno recepty na tradiční slavnostní pokrmy. K Mikuláši například neodmyslitelně patří kořeněné perníčky, k vánočním svátkům cukroví, vánočka či kapr na černo.

Knihu vydává nakladatelství Dauphin.

Vložil: Zdeněk Svoboda