Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Blbá hudba, trapný Janeček. Jinak cajk. Český slavík 21 se zlomeným křídlem. Zápisníček A.V.

22.11.2021
Blbá hudba, trapný Janeček. Jinak cajk. Český slavík 21 se zlomeným křídlem. Zápisníček A.V.

Foto: Fotomontáž Ondřej Vanča; foto se svolením Ewa Farna

Popisek: Zápisníček A.V. Na snímku vlevo slavice Farna s manželem Chobotem

FOTO, VIDEO Událost to byla zdaleka nejen kulturní, také se o ní mohutně píše. Protože jsem byla zvědavá na Janečka, který již předtím vypustil do světa mimořádně nemístný, až trapný antivaxerský klip, pustila jsem si záznam Českého slavíka 21 na Voyo. Byla to fucked ´romance za korunu´, jak se jmenoval český hudební film z roku 1975. (Na Voyo jsem se za korunu přihlásila, zkoukla a zas odhlásila.) U dříve populárního krasobruslení se dávala kromě technických známka za ´celkový umělecký dojem´. Ten je, za mne, smutný. Velcí odešli a ti, co je mají nahradit, jsou prostě… malí. Bronzová slavice zazpívala jako poctu Haně Hegerové její píseň ´Lásko má´. A dokázala jediné: Burešová není Hegerová. Tenhle level je zcela nad její možnosti. Jako by první liga sestoupila ´do pralesa´. Což neznamená, že na slavíkovi nebylo nic dobře, to by byl velmi nespravedlivý odsudek. Postupně to proberu, s vaším laskavým dovolením, i zvířátko nakonec bude. Co ale musím říci hned na začátku, je, že Janeček vyhodil miliony do… Jo, do hajzlu. A zcela na závěr své nové hračce, slavíkovi, ukroutil brutálně jedno křidýlko.

Začala bych tím, co bylo dobré, dokonce bych řekla vynikající. Scénář – vtipný, opravdu. Moderátoři Aleš Háma a Ondřej Sokol – špica. Scéna a režie dvorního tvůrce zábavných pořadů TV Nova Pepe Majeského – excelentní. Nápady – dobré: připomenout Mekyho Žbirku i Karla Gotta, zařadit čardáš Kapitána Dema s Romy, hercem Zdeňkem Godlou a zpěvákem Janem Bendigem… To byla mimochodem takřka jediná slušná muzika, kterou jsem tam slyšela. Zato směs Gottových písní na závěr opět dokázala, že Karel nemá náhradu. S výjimkou Bendiga, ten fakt dobře zpívá a má ´to´ v sobě, jen škoda, že zas nemá repertoár. Kolář Lady Carneval prostě nedal, nevyzpíval to, stejně jako Konvičková; druhá liga, marná sláva. Pepe Majeský a scenáristé prostě nemohou za to, že ´ti malí´, co nahradili ´velké´, a teď mluvím výhradně o popovém mainstreamu, jsou, aniž by si to moc uvědomovali, jak myšky oproti slonům.

 

Tak nějak z(Z)tracený večer, foto se svolením Marek Ztracený

Zpěváci bez charismatu a hitů

To je většina slavíků, které národ zvolil. Vybavíte si jedinou píseň od letošních českých slavíků a slavic? Já ne. Samozřejmě, je tu výjimka – Lucie Bílá. Ta první ligu popu léta vede a dokázala to i vkusným outfitem a pěknou přebírací řečí. Plus Kabáti – škoda, že nezahráli. Ewa Farna? Eva Burešová? Marek Ztracený? Pokáč? Michal Horák? Mirai? Já vám tedy nevím…

 

Burešová prostě není Hegerová, marná sláva. Foto FTV Prima

Rapper Řezník pronesl očekávaný projev o tom, že slavík je na houby, slušně řečeno. „Měl jsem radost, když tahle anketa kdysi skončila. Česká pop music je na úplným dnu, nedá se to poslouchat,“ řekl Řezník. „Příště už mi ty hlasy neposílejte, dnes jsem tu jen proto, abych si vyřídil účty se starým slavíkem,“ dodal. Koho překvapil a urazil, ten asi nemá ánung, jaké image si Řezník léta pěstuje. Rapper mi nevadil ani v nejmenším a musím pochválit pořádající agenturu, že mu dala oněch sto tisíc, čili „kilo,“ jak řekl, které mu předchozí slavičí organizátoři dlužili… Ukončila bych to s tím, že tenhle slavík mě hudebně opravdu nenadchl, a to, jak řekl jmenovaný ´pan Řezník´, jsem přesně ta, pro níž byl natočen – šedesátiletá bába.   

 

  Řezník si přišel pro kilo. A také si ho odnesl

Nikdo nemůže za to, že současný pop je nuda a šeď, že muzika, která v šedesátých, sedmdesátých i devadesátých letech hýbala národem a šlágr stíhal šlágr, se zdá být dead. Tohle tvrzení píšu s tím, že někde, v garáži či sklepě, se dost možná ´něco´ rodí. To by musel ale říci odborník, Ondřej Bezr, Honza Průša, prostě hudební redaktor. (Ano, ten hudební redaktor, který již moc nemá kam psát.) Já už asi zůstanu u svých oldies, poslouchat otřesné texty Farne a průměrné písničkářství Ztraceného, na to je mi škoda času. Mrzí mne to za ty mladé, ale kdo ví, co bude, ono se třeba zas urodí.

Skandálky větší i menší

O Řezníkovi již byla řeč, tomu odpověděla Monika Bagárová, že je „shnilý,“ pokud si dobře vzpomínám. Na první dobrou si ještě vybavím prsa těhotné Ewy Farne, která opět dokázala, že jí chybí byť i jen špetička vkusu. Svoje těhotné tělo a obří ňadra doslova narvala do koženkového rezavého jumpsuitu (to je něco jako overal). Vypadala děsivě. A já se celý přenos obávala, že jí ty prsa odpochodují z výstřihu a my budeme mít tu čest se s nimi seznámit osobně. Též Lucka Borhyová je krev a mlíko, ta předvedla ňadra jen o něco menší, zato delší nahou nožku až k rozkroku. Monika Absolonová si pro změnu vzala jakýsi průsvitný model (od pasu dolů), takže jsme shlédli její kalhotky. A bývalá první dáma Dáša Havlová předvedla precizní práci svého plastického chirurga, tak vyhlazený čenich nemá ani dvacítka. To jsou vše ale maličkosti, drobné pihy na kráse. Když si prohlížím fotky z amerických prestižních cen, třeba Grammy, jsou tam k vidění ještě daleko větší ujetosti... 

 

Letošní slavice. Foto se svolením TV Nova

Marku Ztracenému při jednom z jeho tří ocenění (je i absolutní slavík, to jsem teda čuměla na drát, to vám povím) zahráli jeho píseň, která je o… znásilnění. Je fakt, že text písně ´Stává se to i v lepších rodinách´ balancuje na hraně. Podle Ztraceného šlo o nadsázku. „Nepopisoval jsem znásilnění, ale naopak jsem zesměšňoval muže, který se vrátil domu, myslel, že bude velký milenec, ale usnul. Slova a rýmy jsem zvolil nevhodně a zpětně mi to vtipné nepřijde. A vytrženo z kontextu a veselé muziky dvojnásob,“ napsal zpěvák s tím, že píseň stahuje. No, good. Ona je hlavně dost hloupá, upřímně řečeno.

 

 

Jak Karel Janeček urval slavíkovi křídlo   

Napřed pochválím, s dovolením. Čísla jsou velmi, velmi dobrá. Hlasovalo cca 220 tisíc lidí, přišlo 7 a půl milionu hlasů. Díky Janečkově volební metodě D21. Kdyby si ji sám ale nepochválil jako „geniální algoritmus“, respektive „klíč k prosperitě, klíč budoucnosti, klíč k sjednocení společnosti“, rozhodně by to působilo lépe, mám na mysli to o sebechvále, která smrdí. Dle mého skromného názoru jde opravdu o přelomový způsob hlasování, který by stálo za to vyzkoušet při volbách. Jak nám ale ukázal slavík, když není koho, ani čert nebere, což platí o politice dvojnásob. Teď k tomu polochcíplému slavíku. Konec konců, posuďte sami. Začneme novým Janečkovým klipem, který TV Nova pouštěla o všech reklamních přestávkách, následuje jeho řeč v karlínském divadle.

 

 

Vezmu to krátce. Žádný Orwell ani fašismus nám nehrozí, lidičky, to jen si vláda neumí poradit s pandemií covidu. (Jako s dalšími trably, třeba s dopravou.) K níž pořád nemáme dost tvrdých dat, ať si kdo chce, co chce říká. Co ale již víme, je, že očkování velmi výrazně statisticky snižuje pravděpodobnost, že se ocitnete s covidem na plicní ventilaci na áru. To je dosud jediná jistota. (Plus nošení respirátorů, na tom se všechny kapacity shodují, že opravdu pomáhá.)

 

Ilustrační foto, se svolením Marek Dobeš

Což mně například stačí k tomu, abych se nechala naočkovat, poměr cena - výkon, znáte to. A že nemáme kloudné informace a i experti se rozcházejí v názorech? No, tak to prostě je. Dělat z těchto zmatků hned fašismus a nosit žlutou hvězdu? To je velmi, velmi nemístné. Stejně jako je nemístný a trapný Janečkův klip, ať už chce kandidovat na Hrad, nebo do vedení sokola. A jeho řeč na závěr slavíků byla, dle mého skromného názoru, už úplně zcela mimo mísu. Chci-li sjednocovat, nevyberu si téma, které společnost aktuálně rozděluje na dvě zuřivé bojující části (plus mlčící většinu, jak předpokládám) a na které není dosud k mání rozumná, vědecky podložená teorie, jsou jen hypotézy. Teorie, to je totiž něco jiného, tam již musí být důkazy. Dočkáme se jich, jen to potrvá. Zatím bych s vaším laskavým dovolením radila klid a nohy v suchu, něco na čumák a očkování.     

Karlův projev mohl být kratší…?!

Dosud jsem měla marketéra Jakuba Horáka za fakt chytrého chlapa. Mno… Ale chápu, že názory mohou být různé, tak ještě dodám jeho příspěvek na Facebooku, který sdílel PO slavících.

 

Jakub Horák za pravým ramenem Ewy Farne. Foto se svolením TV Nova

Je mimořádně spokojený: „Se včerejškem jsem spokojenej, byl to nejsledovanější pořad pátečního večera, díky všem, kdo v anketě hlasovali! Řezník dostal svý nespravedlivě upřený kilo, moderátoři mi přišli velmi vtipný a jsem rád, že do divadla přišlo tolik skvělých muzikantů, zajímavých lidí i krásně oblečených celebrit. Chápu, že spousta lidí zábavný pořady typu anketa populární hudby na Nově nemusí - je to prostě specifickej žánr, to je v pohodě, klidně si pusťte příště Řezníka a nekoukejte na telku. Karlův projev při předávání mohl být kratší, ale myslím, že to večer unesl. Co se jeho obsahu týče - jsou to jeho dlouhodobý názory, můj názor na epidemiologická opatření je jiný, každý má právo myslet si, co chce. V první půlce večera jsem si zapomněl nasadit respirátor, nějak mi přišlo, že to je zbytečný, když mám dokončený očkování, jsem po covidu a měl jsem hodinu starej test, ale chápu tu symbolickou rovinu, ve druhé půlce už jsem si ho vzal a omlouvám se za to. Gratuluji všem, kdo vyhráli ceny a těším se na příští rok, kdy bude mít Český slavík 21 šedesáté výročí od chvíle, kdy ho tehdejší redaktor Mladého světa v roce 1962 Ladislav Smoljak vymyslel! Vezmu si teď kratší dovolenou - zrealizovat živej přenos, kde se vystřídá na pódiu 70 účinkujících, byla jedna z nejnáročnějších akcí, které jsem měl možnost dělat a jsem rád že mám tu pracovní zkušenost. Díky režisérovi Pepe Majeskému za perfektní zvládnutí přenosu a díky všem kolegům a kolegyním, kteří to dali dohromady.“ 

Srandovní pták s nakadeřeným hřebínkem z pražské Zoo

Jmenuje se hoko červeno laločnatý a patří mezi hokovité, což je čeleď středních i velkých ptáků z řádu hrabavých, kteří ve volné přírodě žijí výhradně v oblastech Nového světa. Jsou to stromoví ptáci, nejsou dobří letci. Na stromech hřadují, hledají tam obživu i stavějí hnízda. Chodí lehce a bezpečně i po tenkých větvích v korunách stromů, kde tráví převážnou část života. Pro překonání mýtin si vyskáčou po větvích na nejvyšší strom a odtud plachtěním dlouhým i 100 m se pokoušejí dosáhnout dalšího stromu; nestačí-li to, letí za pomoci prudkého mávání křídel. Jsou to ptáci plaší se skrytým způsobem života. Jejich hlasové projevy se popisují jako hlasité a chraptivé houkání, pískání a vrkání, nejčastěji se ozývají za soumraku a úsvitu. Hokovití jsou všežravci, kteří se živí plody, semeny, květy i čerstvými výhonky rostlin. Malé plody polykají celé, do velkých plodů klovají. Pouze doplňkovou stravou jsou živočichové, např. červi, plži, pavouci, brouci…

 

Samici hoka červenolaločnatého poznáte od samce snadno – nemá červeně zbarvený zobák, zato má výraznou barvu oka a rezavo-hnědé peří na spodní části těla.

 

Vložil: Anička Vančová