Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šoposká ´pyšně´ zklamala, Cina exceloval. Tančilo se vášnivě i skvěle, před řadou maskovaných lupičů. TV glosář Ely Novákové

08.11.2021
Šoposká ´pyšně´ zklamala, Cina exceloval. Tančilo se vášnivě i skvěle, před řadou maskovaných lupičů. TV glosář Ely Novákové

Foto: Česká televize (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: 4. večer StarDance: Jan Cina a Adriana Mašková

VIDEO Po týdnu, kdy diváky i štábem zmítaly obavy, zda se kvůli karanténě nebude muset Star Dance odtančit v nějakém zkráceném provizoriu, si všichni vydechli. Čtvrté pokračování mělo všechno, co má pořad mít. Jen to trochu vypadalo, že se tančí pod dohledem bandy maskovaných lupičů, neboť publikum v prvních řadách nasadilo černé respirátory.

Tereza Kostková po týdenní karanténní pauze zářila zdravím a dobrou náladou, ale pohled do publika ji v prvním okamžiku lehce vyvedl z míry. Z maskovaných lupičů autentických zážitků totiž nebyla schopna skoro nikoho na první pohled identifikovat. Marek Eben to raději ani nezkoušel. Snad to mělo být takové smuteční oznámení za to, že do soutěže ze zdravotních důvodů už nenastoupí Simona Babčáková a Martin Prágr, působilo to ale poněkud hrůzostrašně. Naštěstí publikum je v tomhle případě málo důležité, a tak ten první černý pohled byl brzy zažehnán. Tančilo se tango, paso doble a rumba, hezká sbírka vášnivé klasiky a latiny. A že to bude vášnivý večer, poznali jsme hned od prvního tanečního páru, který to rozjel ve velkém stylu.

Konec čtyřek, první desítky

Jan Cina s Adrianou Maškovou působili v nesoutěžním třetím večeru nezvykle rozpačitě, tentokrát ovšem předvedli parádní paso doble na hudbu z baletu Romeo a Julie. Souboj Monteků a Kapuletů proměnili v souboj rozhádaných milenců a vystřihli taneční etudu tak plnou emocí, že se nejen mě zastavoval dech. Jan Cina je herec schopný neuvěřitelných proměn. Když může na parketu hrát a k tomu trochu tančit, má k tomu dramatickou hudbu a dokonalý kostým, čiší z něj, že mu to takhle přesně dává smysl. Možná v jeho tanci nachází porota chybičky proti přísným pravidlům společenských tanců, dívat se na to očima laika je ovšem obrovský zážitek.

 

Jan Cina je výjimečný zjev na naší scéně. Neuvěřitelně talentovaný zpěvák (Tvoje tvář), tanečník (StarDance), ale i herec (seriál Svět pod hlavou, minisérie Herec...). Takový soubor talentů se objeví jednou za půl století. A proč jsme zde dali foto, nikoliv video? Inu, internetový šotek...

Po vysokém nasazení prvního páru působili Marika Šoposká a Robin Ondráček se svým tangem jako druhá kategorie. Marika sice pokaždé nastupuje na parket s velkým sebevědomím, pak je ale hodně vidět, že tanec není její doména a to, že se hrdě nese, prostě nestačí.

 

Naštěstí pro nás diváky jsme se nestačili začít nudit, protože po Marice se na parket vnesla první dáma večera, Tereza Černochová. Před soutěží se svěřila, že jejím snem bylo tančit s Dominikem Vodičkou. Sen se splnil, ale určitě nejen díky tomu je Tereza večer od večera lepší. Tentokrát bylo jejich tango mistrovským kouskem dobře postavené choreografie a jistého, přesného provedení. Tereza se i při svých kilech a vášni pro dobré jídlo (den před soutěží vařila pro celý tým velmi chválené kari) nese parketem jako velká dáma. Není divu, že i porota to ocenila – a padly první desítky!

 

Neméně krásné tango předvedl i krasobruslař Tomáš Verner s partnerkou Kristýnou Coufalovou. Byla bych se na ty dva koukala dál a dál, bylo to tango klasické, ofrakované, plné vášně a romantiky, ale také nádherně provedených krokových variací, elegantní. Tomáš Verner na rozdíl od jiných tanečníků v soutěži umí partnerku vést, což se u tanga projevilo tím, že působili jako dokonalý pár. A že se porotě nelíbila Tomášova málo předsazená pánev, mi bylo úplně jedno. Zachtělo se mi vyjít si na ples s dobrým tanečníkem a jen si tak lehce plout v jeho náruči parketem. Tenhle pár nepředváděl žádné divadlo, prostě jen tančil. A bylo to krásné.

 

Dřina pro každého, pro někoho větší

Tréninky na soutěžní večery jsou náročné. Je až neuvěřitelné, co ze sebe dokážou soutěžící vydolovat, i když se musí pohybovat tak, jak to ještě nikdy v životě ani nezkusili. Martina Viktorie Kopecká je zvyklá před svými farníky pevně držet tělo s hlavou vztyčenou, jistě jim ale nepředvádí nohy. Že je má štíhlé, dlouhé a krásně tvarované, jsme si zatím neměli moc možnost užít, tentokrát jim ale dala pod vedením choreografie Marka Dědíka dokonale zaznít. Jediná rumba večera měla v jejich podání švih a temperament, a když Martina zdánlivě lehce vyhodila nožku partnerovi na rameno a jako by nic tančila dál, publikum jásalo. Mně tedy z toho trochu luplo v kříži a třísla volala o pomoc. Klobouk dolů. Martina okouzluje svou nenápadnou elegancí a vypadá to, že se na parketě cítí večer od večera jistěji.

 

Jistě působil i Zdeněk Godla. To je ovšem jiný případ. Ve třetím večeru dojal porotkyni Tatianu Drexler téměř k slzám svým waltzem. A stejně dojemné bylo pozorovat tohohle nekomplikovaného a trochu neomaleného chlapíka, jak nechává na parketu duši při paso doble. Jistě, tančit neumí, ale v těchto dvou tancích předvedl, kolik dřiny umí obětovat vystoupení, aby to alespoň jako tanec vypadalo. Že tančí srdcem, a to srdce má velké, plné romantiky, utajované za vtipkováním. Pro mě byla proměna Zdeňka Godly z hrubozrnného chlapáka v okouzlujícího něžného muže neuvěřitelný zážitek. Škoda, že už ho neuvidíme. Diváci mu ukázali červenou kartu a on jen skromně poděkoval své partnerce za to, co mu umožnila se naučit. Myslím, že v sobě díky tanci objevil mnoho, co si ani neuvědomoval, že v sobě má. Nebo mu to alespoň umožnilo to předvést divákům, aby si ho pro příště už neškatulkovali pouze do kategorie herec – neherec s drsným humorem a třesoucím se bříškem.

 

Jiný kus oddanosti tréninkům předvádí Mirai Navrátil. Vstává uprostřed noci a vydává se na nácviky ještě za tmy. Jeho partnerka Lenka Nora Návorková je z toho mírně řečeno vyřízená, ale rozhodla se to vydržet. Volnomyšlenkářský Mirai, který se zpočátku doznával, že nikam (a tedy ani na trénink) není schopen dorazit včas, se zřejmě projevil jako pilná včelka, která ovšem létá hlavně v noci. Jeho tanec působí trošku neohrabaně, jako by se pořád nedokázal správně nadechnout a zpevnit tělo, projevit trochu mužné hrdosti a radosti z toho, že má v náruči krásnou partnerku. Porota oceňuje jeho smysl pro rytmus, přesnost – ale to držení těla! Uvidíme, jestli Mirai tohle zvládne, je to hezký mladý muž a jistě by mu to víc na parketu slušelo.

 

Zbývá nám Andrea Sestini Hlaváčková. Tady ty tréninky znamenají spíš krocení živlu. Andrea se pořád směje, láme se v pase a Michal Necpál ji musí zklidňovat a ukázňovat. Jejich paso doble mělo ovšem obrovskou dynamiku a náročnou choreografii, v níž se Andrein temperament mohl naplno projevit. Možná to na ni bylo až moc obtížně postavené vystoupení, takže v závěru jí trochu docházel dech, ale tahle ženská má prostě ďáblíka v těle, takže se na ni moc hezky dívá.

 

Už se těším na příští týden. Letošní sestava soutěžících Star Dance mě prostě baví a věřím, že nejen mě. Nečekaně mnoho parádního tancování a křehká atmosféra večerů na nablýskaném parketu je prostě televizní pohlazení.

 

Vložil: Ela Nováková