RECENZE Kdo byli čestní vězni SS? Jak se žilo Evropanům za nacistů? Dvě knihy, dva pohledy, milion ran
08.11.2021
Foto: Se svolením Bundesarchiv
Popisek: Adolf Hitler při podpisu Mnichovské dohody
Nakladatelství Universum nás ve dvou aktuálních titulech přenáší do nehezkého období druhé světové války. Takováto překladová literatura je přitom v českém prostředí výjimečná. Když už se k ní sahá, jde především o beletrii, nikoli o literaturu faktu. Snad s výjimkou Academie a GRADY.
Universum se tentokrát postaralo o Život za nacistické okupace: Zápas o přežití za druhé světové války. Dílo Paula Rolanda vychází v překladu Lubomíra Košnara. Když nacisté vtrhli do cizí země, neměli v úmyslu nastolit spravedlivou vládu. Ba naopak. Rozkrádali historické poklady, průmysl i přírodní zdroje poražených národů s cílem prosadit německou nadvládu a nastolit v Evropě Hitlerův nový řád.
Historik Roland vypráví o každodenním životě pod německou nadvládou ve Francii, Belgii, Nizozemsku, Polsku, Itálii, Československu, Rakousku, Dánsku, Norsku, Guernsey a na ostrovech v Lamanšském průlivu, kterou Němci vykonávali pomocí úplatků i brutality, znásilňování a mučení, navádění a zastrašování. Dozvíme se zde o kverulantech i o kolaborantech, kteří se spolčili se svými vězniteli, o ´nepřátelích říše´ včetně židovských občanů, kteří byli zatýkáni a vyhlazováni, ale uslyšíme i příběhy neuvěřitelné odvahy lidí, kteří se německému führerovi postavili. Tato strhující kniha, kterou provázejí mnohdy mrazivé fotografie lidí a okupovaných míst, nás přivádí do reality nacistické nadvlády. Do režimu, který by v případě vítězství Německa ve válce zachvátil celou Evropu.

Repro obálky se svolením Universum
Československo se samozřejmě v titulu objevuje také. Obecný pohled na protektorátní časy obohatil autor o krásný medailon Tří králů včetně notoricky známých vzpomínek. Není to sice nic nového, je však nutné uvědomit si, že Roland není z Československa a pro popis evropského dění musel vstřebat stovky historických pramenů.
Mimochodem nesmím zapomenout, že mu u nás v roce 2014 vyšly Norimberské procesy. Za pozornost stojí také jeho Nacisté a okultismus (2021).
Od beletrizované literatury faktu k vědě
Druhá kniha je o poznání jiná. Jde o vědeckou či vědecko-studijní práci s názvem V Hitlerově moci. Autorem je Volker Koop, autor rozsáhlého Bormannova životopisu (2017).
Organizace SS po celá léta držela v koncentračních táborech Sachsenhausen, Buchenwald a Dachau zvláštní a čestné vězně z Německa i ze zahraničí. Pro ten účel se konfiskovaly zámečky, zámky i hotely, jež měly sloužit jako příbytky pro vysoce postavené státní vězně. Tito vězni, držení obvykle v přísné izolaci od okolního světa, měli v rámci nacistického represivního systému zvláštní postavení. Často měli k dispozici vlastní personál. Mezi rukojmími byli politici, vojáci, průmyslníci, duchovní i příslušníci.

Repro obálky se svolením Universum
Našli se mezi nimi rovněž odpůrci režimu, například pastor Martin Niemöller, neúspěšný atentátník na Hitlera Georg Elser nebo bývalý rakouský kancléř Kurt Schuschnigg. A patřil k nim též Stalinův syn Jakov Džugašvili, jehož jeho otec odmítl vyměnit za německé rukojmí. Čestnými vězni byli nizozemský ministerský předseda Hendrik Coljins, regent Maďarského království Miklós Horthy, italská princezna Mafalda, belgický král Leopold III. i francouzský premiér Léon Blum.
Kniha, rovněž v překladu Lubomíra Košnara, přináší řadu nových poznatků o nacionálně-socialistické represivní politice, bohatý rejstřík jmen i vybrané literatury pro samostudium.
Vložil: Zdeněk Svoboda