RECENZE Legenda je zpět. Důvěrná zpráva o Karlu Hynku Máchovi v čerstvém vydání
07.11.2021
Foto: Se svolením: Universum (stejně jako repro obálky - z níž pochází tento výřez - v článku)
Popisek: Dobová podobizna K. H. Máchy na obálce knihy
Snad každý ví, že Karel Hynek Mácha napsal Máj. Někteří si určitě vybaví jeho smrt ve velice mladém věku. Pakliže znalosti čtenáře těmito fakty končí, působivá kniha Miroslava Ivanova, původně vydaná v roce 1977, nebude pro ně. Jde o nadmíru těžké dílo plné faktů, objevných informací a konfrontací s dalšími prameny. Pro fajnšmekry, kteří se zabývají Máchovým vztahem k rodině, prostředí, společnosti, Lori nebo Karlu Sabinovi, titul poslouží jako nedocenitelná studnice zdrojů.
Miroslav Ivanov (1929 - 1999) byl spisovatel a publicista zabývající se především historií a literaturou faktu. Jeho úsilím vznikla nejen Důvěrná zpráva o Karlu Hynku Máchovi, ale rovněž Záhada Rukopisu královédvorského (1970), Vražda Václava, knížete českého, k níž údajně došlo na dvoře bratra jeho Boleslava v pondělí po svátku svatého Kosmy a Damiána (1975) či Požár Národního divadla aneb Příliš mnoho náhod (1981). Jeho práce byla pozoruhodná nejen hloubkou autorovy znalosti, ale především pílí. Pro jeden odstavec musel Ivanov obvykle trávit hodiny v archivu, komparovat a ověřovat.
Otevřete si ´Máchu´ na straně 72 a věnujte pozornost dešifrování dopisu profesorem Králíkem. Neskutečně působí rovněž epilog, kde dochází k porovnání biorytmů.
Kniha o Máchovi je vskutku nedocenitelná, byť doceněná. Předešlá vydání (XYZ, Indeart, ČS, Vydavatelství 999 s Bornovými ilustracemi) jsou totiž rozebrána a seženete je leda v antikvariátech. K mé velké radosti se na pultech objevila reedice (Universum) s krásnou grafickou úpravou. Když si najdete vizuál prvního vydání za normalizace, dáte mi za pravdu.

Otec české literatury faktu, jak se Ivanovovi přezdívá, svým typickým poutavým způsobem popisuje největšího českého básníka Karla Hynka Máchu. Jaký byl Máchův život, jaký byl jako student, jako milenec i jaké byly jeho poslední dny. Kromě svého vyčerpávajícího bádání nahlíží Ivanov i do básníkových dopisů a deníků. To všechno složil do celkem třinácti kapitol. Vyprávění začíná 24. říjnem 1836 v Litoměřicích, končí 5. listopadem tamtéž. K příznačnému podtitulu závěrečné části netřeba nic dodávat; nemoc - návštěva lékaře - umírání.
Nadto Ivanov v autorské poznámce vyzdvihuje badatelskou činnost přehlíženého Josefa Panáčka a dokládá penzum práce nad právě dočtenou knihou.
O K. H. Máchovi toho sice bylo popsáno mnoho, Ivanov je přesto jiný. Je faktický a naprosto se vyhýbá bulvárnosti (Šifrovaný deník Karla Hynka Máchy) nebo příliš obecnému pohledu (Je Máj básní o lásce?, Cesta Karla Hynka Máchy, Tajemná tvář: Záhady a tajemství v životě a díle Karla Hynka Máchy). Na straně druhé musím vyzdvihnout ryze studijní tón knihy Sám v davu s Máchou (2011). V tomto případě se jedná o hodnotné literárně historické studie.
Důvěrná zpráva o Karlu Hynku Máchovi rozšiřuje pohled na vrcholného zástupce romantismu, avšak počítá s jeho důvěrnou znalostí.
Vložil: Zdeněk Svoboda