Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Od rekonstrukce skutečného zločinu po Guinnessovku. Knižní novinky, jedna lepší než druhá

27.10.2021
Od rekonstrukce skutečného zločinu po Guinnessovku. Knižní novinky, jedna lepší než druhá

Foto: Se svolením: Slovart (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Guinness World Records 2022

Taky protentokrát jsem se ve výběru zaměřil na lahůdky; grafické i obsahové. Snažil jsem se vynechat klasickou beletrii, jíž se věnuji pravidelně v recenzích, a sáhl po zdánlivě oddychových knížkách. Odpočinout si můžete u Guinnessovy knihy rekordů nebo u francouzského receptáře, ale co se dalších dvou titulů týká, tam o pohodu nepůjde.

Guinness World Records 2022

Už od mládí mě tahle kniha fascinovala. Dodnes si pamatuji, jak často jsem se k ní vracel, jak často jsem jí listoval, jak pravidelně jsem se snažil zapamatovat jednotlivé údaje, jména, kategorie. Nešlo to. Pokud přeskočím zhruba 25 let, tak se prakticky nic nezměnilo. Překrásná grafika, úžasně zaplněný každý kousek stránky a nepřeberné množství skutečností, nad nimiž zůstává rozum stát.

V nejnovějším vydání Guinness World Records opět přinášíme nejednu kuriozitu. Seznamte se s nejtalentovanějšími domácími mazlíčky, žasněte nad dechberoucí krásou dinosaurů, obdivujte umělou inteligenci a virtuální realitu, omrkněte to ve vesmíru, prokoukněte sdělovací média... ale pozor na chycení se do sociálních sítí! Čekají vás nejnadanější rekordmani ze všech koutů světa. A víc než tisícovka rekordů ze všech oborů lidské činnosti!

Budu konkrétní. Guinness World Records 2022 si to zaslouží. Od obnovitelných zdrojů (nejvýkonnější přečerpávající vodní elektrárna) přes ekoinženýry (nejvýznamnější geomorfický činitel) až po nejvyššího hasiče nebo nejvyššího muže (251 centimetrů).

 

A to jsem teprve na začátku: Nejmenší dvojčata, nejrychlejší motocyklové wheelie na jeden kilometr, maraton v nejvyšší nadmořské výšce, nejvyšší stavba z lega, nejstarší vládnoucí rodina, nejdéle vládnoucí panovník (jistě, Spojené království), nejtěžší rajče (4,896 kilogramu), nejvíce sourozenců, kteří dosáhli devadesáti let.

Slova jsou pro mě až na druhém místě. Obrázky, fakta, dokumentace, tabulky, fascinující svět rekordů, neskutečných výkonů lidí, zvířat i strojů. To vše v jednotlivých a náramně přehledných kapitolách (příroda, věda a technika, společnost, dobrodružství). Chválu zaslouží taky trojice překladatelů Jan Koubek, Zuzana Pavlová a Runka Žaludová, jelikož vůbec nejde o jednoduchý text.

A to celé vydává Slovart. Překrásná knížka pro malé i velké.

Provence. Škola provensálské kuchyně

Jen málokdo odolá kouzlu slunné Provence a jídlům, která jsou příkladem nejlepší venkovské kuchyně. Kniha koncipovaná jako týdenní škola vaření nám umožní vychutnat si nádhernou autentickou chuť Středomoří. Autor se v tomto koutě světa narodil a vyrostl zde, je považován za guru provensálského stravování. Zavede nás na rybí trh, do tradičního pekařství, k výrobcům sýrů, dozvíme se od něj, jak místní získávají ze surovin nejlepší chutě a vůně, umožní nám prostě poznat provensálské jídlo z první ruky… Můžeme si vybrat z více než stovky receptů a ochutnat třeba tapenádu neboli kaparovou pastu, cuketové smaženky, jehněčí kýtu s bylinkami nebo jahodový coulis. Jak uvařit dobré a tradiční provensálské jídlo v pohodlí vlastní kuchyně.

V překladu Dagmar Eisenmannové vydal Slovart. Z dalších knih tohoto ranku připomínám rovněž Dokonalý steak (Marcus Polman) nebo téměř kompletní výčet Gordona Ramsayho. Pro fajnšmekry, kam se v tomto případě neřadím, zmíním Veggie burgery a Domácí polévkárnu Amber Locke.

 

 

A teď zvážním.

Případ Toman; záhada jedné vraždy, která měla zastřít pojišťovací podvod

Aneb zákulisí vyšetřování hrůzného zločinu na Moravě, jak zní podtitul úžasně zpracované knihy Milana Krčmáře (CPRESS).

Četníci před více než sto lety našli na Moravě mužské tělo s odseknutou bradou, nosem i přirozením. To, co zprvu vypadá jako čin psychopata, se záhy ukáže být pokusem o rafinovaný pojišťovací podvod. O zločinu píšou české i německé noviny po celém Rakousku-Uhersku, v Lidových novinách čtenáře o průběhu vyšetřování informuje Rudolf Těsnohlídek. Ten postupně zjišťuje, že už tak podivný případ má velmi tajemné pozadí. Román inspirovaný skutečným příběhem je doplněn dobovými novinovými články, fotografiemi a ilustracemi.

 

Kameloti měli v říjnu 1911 žně. Jakmile lidé slyšeli tyto výkřiky, doslova jim rvali noviny z rukou. Jedním z těch, kdo o bestiální vraždě na Hodonínsku informoval, byl i redaktor Rudolf Těsnohlídek z Lidových novin, známý také jako spisovatel a básník. Mord na Hodonínsku vzrušil nejen celé tehdejší Rakousko-Uhersko, ale i okolní státy. Opravdu se ale vše odehrálo tak, jak zjistily tehdejší úřady? Foto obálky se svolením CPRESS

V tomto ohledu mám jen jednu srovnatelnou knihu: Vražedné povídky Jana Žáčka mapující mordy od monarchie po první republiku.

Jako poslední tip mám prózu Hany Raduličové Esterčini otcové.

Charlotte vyrůstá v rodině nacistického soudce Wilhelma Lange. Život jí připadá naprosto idylický – až do chvíle, kdy po válce zjistí, že jejím skutečným otcem je muž jménem Josef Goldenberg. Opravdu ji jako malou s falešnými doklady ukryl u cizí rodiny v Lidicích? Jak je ale možné, že ji vychovali němečtí rodiče? Jak Charlotte zjišťuje fakta o svém původu, její svět se otřásá v základech. A dívku zasáhne morální dilema, které si nikdy nedokázala představit. Osvojila by si ji její rodina, kdyby znala její původ? Dokáže Wilhelm cítit lítost nad lidmi, které odsoudil k smrti, když teď ví, že jednou z nich mohla být i jeho dcera, již miluje nadevše na světě?

Kniha se snaží prostřednictvím příběhu židovské holčičky umístěného do kontextu lidické tragédie připomenout osudy dětí, které během druhé světové války zůstaly bez rodičů a až do konce života se musely vyrovnávat s válečnými traumaty, jež jim tím či oním způsobem poznamenala a předurčila další život.

V překladu Jaroslava Otčenáška vydává XYZ.

 

Pod čarou.

Audioknihami se totiž vůbec nezabýváme. Ale jelikož jde o hodně široký trh, nabídneme jednu novinku.

Tramvajky. Pohádkový příběh o mluvících tramvajích

Jan Žáček ve vydavatelství RIAFILM přináší novinku v podobě audioknihy Tramvajky. Pohádkový příběh o mluvících tramvajích v pražských ulicích vypráví Lucie Vondráčková.

A co o knize říká anotace? „Pohádkový příběh o mluvících tramvajkách v pražských ulicích, které společně s tramvajáčkem Lůďou bojují za spravedlnost a o to, aby místo nich nejezdily v Praze nové nekvalitní tramvajky. Je to i o zlém a všeho schopném řediteli Zálešákovi, který pořád něco proti starým tramvajkám vymýšlí proto, aby z toho sám měl prospěch.

Jak mu několikrát tramvajky a tramvajáček naletí, ale nakonec nad ním zvítězí a z tramvajkového depa ho vyženou. A poctivý a hodný tramvajáček se stane novým ředitelem, protože ho tramvajky ve svém čele chtějí.“

Autor audioknihy Jan Žáček v současné době žije v Brandýse nad Labem a věnuje se psaní knih, režii, scénářům a režii dabingu. Je také nositelem Pamětní medaile (75 let policejní pyrotechniky), udělené policejním prezidentem Tomášem Tuhým, za významný a dlouhodobý přínos pro výkon policejních pyrotechnických činností.

Foto obálek se souhlasem nakladatelů a vydavatelů

Vložil: Zdeněk Svoboda