Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když se nám ti tlustí kluci berou v pořadu MasterChef, pochutnají si svatebčané, ale polovina diváků se bouří. TV glosář Ely Novákové

15.10.2021
Když se nám ti tlustí kluci berou v pořadu MasterChef, pochutnají si svatebčané, ale polovina diváků se bouří. TV glosář Ely Novákové

Foto: TV Nova (stejně jako ostatní fota v článku)

Popisek: Svatba, respektive tedy uzavření registrovaného partnerství v MasterChefovi

Letošní MasterChef jede na plný plyn. Začal sice sychravý podzim, na obrazovkách ale září slunce a nastal týden plný lásky. Jak se divákům líbila svatební hostina Pavla Berkyho a Matěje Parduse? Je možné, že některým soutěžícím nejde o výhru, ale o zábavu?

Po prvních vyřazovacích kolech nabral MasterChef rychlé obrátky. Ostatně, po loňské hodně upovídané a zdlouhavé sezóně, kdy se hodně diskutovalo o tom, že v soutěži jsou karty předem rozdané, mají letos jednotlivé díly mnohem větší spád a jsou víc o vaření, než o podporování rivality mezi soutěžícími. My diváci si tak můžeme poznamenat i nějakou tu inspiraci do vlastní domácí kuchařky a nějaký ten trik, jak něčemu přidat na chuti a nezkazit třeba majonézu. Právě ty pokusy a omyly, lehce korigované mazáckou porotou, přidávají pořadu na napětí a udrží vás těch padesát minut u televize, aniž byste měli pocit promrhaného času. Tedy pokud jste milovníky kuchařských show. 

Svatební hostina rozbouřila divácké vody

Třináctka je magické číslo a zásadní se stala i pro pořad MasterChef 2021. Byl to díl, kdy si soutěžící měli vyzkoušet týmovou práci, a to hned na velké události. Na zámku Loučeň si své životní ano řekli loňský finalista Pavel Berky a jeho přítel hudebník Matěj Pardus. Všechno bylo noblesní, vařilo se hned dvojí nádherné menu, nechyběl ani luxusní dort. Jenže se brali dva kluci. Nebudu tady rozebírat, zda autoři pořadu najeli na módní vlnu hyperkorektnosti a tolerance, ono to možná opravdu vzniklo spontánně a po ruce prostě nebyla žádná heterosexuální dvojice, která by do MasterChefa tak dobře padla.

 

Loňský finalista Pavel Berky a jeho přítel, hudebník Matěj Pardus, si řekli své ano

Ve dnech, kdy média věnují pozornost povolební situaci a zdraví hlavy státu a polovina národa se radostně objímá, že se dokázal semknout v antibabišovském tažení, vypuklo na sociálních sítích mohutné homofobní tažení. Diváci se poctivě rozdělili na polovinu, z čehož ta hlučnější se opřela do toho, že si nepřeje vidět svatbu dvou mužů, z nichž jeden je ještě ke všemu Rom. Ne, nejsme zrovna příklad laskavě tolerantního národa, alespoň tady na sociálních sítíxh (a zde se naskýtá otázka, nakolik jsou vypovídající).

 

Svatba byla krásná, podzimní

Přitom módní návrhář Pavel Berky a muzikant, kdysi úspěšný soutěžící SuperStar, Matěj Pardus jsou párem tak říkajíc příkladným. Žijí spolu víc než osm let, nejsou to žádné laciné mediální hvězdy, ale oba ve svých oborech poctivě pracující muži. Mluví o sobě bez afektu a svého mnohaletého vztahu si očividně váží. Matěj Pardus s úsměvem komentuje vaření svého přítele, které mu způsobuje problémy s váhou – v SuperStar udělaný, ale stále ještě štíhlý mladík přibral díky domácí kuchyni 50 kilo a ušít na něj svatební oblek znamenalo pořádných pár metrů látky nad konfekční normu. No, po té nelaskavé smršti na sítích si oba nejspíš rozmyslí, jestli se ještě někdy dají všanc televizní obrazovce. Což nic nemění na tom, že si nechali od soutěžících MasterChefa uvařit svatební menu, které může být inspirací pro každou slavnostní hostinu. Na začátek jednohubky z kachních prsíček, balzamikového octa, tymiánu a šalotky. Takové si může vyzkoušet doma každý, další ingredience použít buď podle návodu soutěžících nebo podle vlastní chuti. Mně se nad nimi sbíhaly sliny, přesně jak to má u takového pořadu být. 

Lásky není nikdy dost

V dalším dílu pořadu už se naostro vylučovalo, i když se mělo vařit láskyplné jídlo pro milovanou osobu. Tuhle zkoušku neustál Tomáš, který ostatně značně chaoticky působil už nad vařením svatebního menu. Sportovec, jehož náplní života je ježdění na kole, se zachoval jako ryzí olympionik – prohlásil, že pro něj bylo zážitkem zúčastnit se. Sám se podivoval, že v soutěži došel tak daleko, protože ambice v kuchařském oboru zazářit vlastně ani neměl. Mnoho nového se naučil, a to mu dělá radost. Tenhle přístup ocenila i porota – ctižádost je pro mistra kuchaře jistě důležitá, ale nejdůležitější je radost z vaření a obecně radost ze života. A tu Tomáš jednoznačně prokázal, budiž nám všem pozitivním životním příkladem.

 

Maroš, na snímku druhý zprava

Druhý, kdo ve čtrnáctém kole ´vaření s láskou´ neuspěl, byl Maroš. Ten byl z toho výrazně smutnější než Tomáš, ale hlavně proto, že mu bude chybět atmosféra, jakou si všichni soutěžící během soutěže vytvořili, všechny ty debaty, které se dřív nebo později vždycky stočily k dobrému jídlu. Tajnou favoritkou je pro Maroše Sabina, která mu hodně připomíná jeho stejně starou dceru, je šikovná, radostná a umí se opřít do práce.

Marošovo prohlášení, že kuchařina je krásná dřina, budiž inspirací pro všechny, kdo si myslí, že v kuchyni se nechá všechno zvládnout raz dva. Dobře uvařené a servírované jídlo je totiž tak trochu obřad a pěkně prostřený stůl, kolem něhož se usadí celá rodina, to by měla být alespoň občas součást života nás všech. Maroš poděkoval porotě s tím, že pro něj byla čest pro tyhle skvělé kuchaře vařit. Zkuste si to – může pro vás být čest si sem tam zavařit pro pár přátel nebo pro rodinnou sešlost. Když budete vidět, že všem chutná a oni vám za to poděkují, budete se chvíli cítit jako MasterChef.   

 

Vložil: Ela Nováková