Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Smečka se nebojí tnout do živého. Ukazuje šikanu na ledové ploše, kde se kluci mlátí hokejkami a lámou srdce. TV reflexe Viktora Horáka

13.10.2021
Smečka se nebojí tnout do živého. Ukazuje šikanu na ledové ploše, kde se kluci mlátí hokejkami a lámou srdce. TV reflexe Viktora Horáka

Foto: Bontonfilm (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Smečka: Tomáš Dalecký, Tomáš Mrvík a Anastasia Chocholatá

Na HBO GO se před pár dny objevilo nové sportovní drama Smečka. Film zavede diváky do atraktivního prostředí hokejových zápasů, školních tříd, večírků a mezi osobní problémy dnešních mileniálů. Palčivé téma šikany za zdmi hokejové šatny je umně provázáno se strastmi středoškolských vztahů a otcovskými komplexy. Vypadá to, že se blýská na lepší časy mezi filmy pro mládež, které atraktivně a divácky vypovídají o osobních traumatech a boji jedince proti přesile. Kdyby měl snímek lepší marketingovou kampaň, tak by mohl konkurovat i zahraniční tvorbě. Škoda, že film v českých kinech propadl.

Režisér Tomáš Polenský natočil povedené a uvěřitelné drama s dobrými a málo známými herci, s přirozenými dialogy a svižnou režií. Komorní film má takřka světové parametry, ale českými kinosály prosvištěl bez většího zájmu. Břity bruslí krájí led a nenápadně varují před stupňující se brutalitou mezi mladými hokejisty. Klaustrofobické sprchy a šatny vybízí ke špinavě nasnímaným scénám plné mladického násilí, ale i trpící lásky. Tomáš Polenský společně se scenáristkou Irenou Kocí debutují na poli celovečerního filmu - a my jsme svědky ojediněle povedeného prvního filmu. Jak vypravěčsky a stylisticky, tak řemeslně je film na poměrně vysoké úrovni a leckoho překvapí, že vznikl v Česku.

 

Mladí hokejisté s trenérem, kterého hraje Patrik Děrgel, herec ND Praha

Kolotoč šikany a pomluv mezi hokejkami a bruslemi

Film vypráví o šestnáctiletém Davidovi, který má na první pohled úplně všechno - krásnou přítelkyni, slaví úspěchy v mládežnickém hokeji a na rodinné zázemí si nemůže stěžovat. Jedinou Achillovou patou je náběh na cukrovku a inzulínová pumpa. To vše ale netrvá příliš dlouho - David se právě přistěhoval a nastoupil do nového hokejového týmu Vlci, kde bojuje o post brankáře. Zde začíná hlavní dramatický konflikt, David se ocitá v neznámém prostředí, obklopen novými lidmi a velkými výzvami. Začíná spirála intrik, šikany a vztahových rozpadů. Davida mezi sebou Vlci nevezmou jen tak zadarmo, musí si projít povinným kolečkem bitek a naschválů. Roztáčí se kolotoč šikany, pomluv a fyzického i psychického nátlaku.

V hlavní roli Davida se představí herecký talent Tomáš Dalecký, který se mihl v několika epizodách Specialistů nebo v minisérii Ochránce. Jemu zdatně sekunduje vycházející hvězda Anastasia Chocholatá jako Davidova přítelkyně. Mohli jsme jí vidět v Troškově pohádce Zakleté pírko, Mádlově líbivém debutu Pojedeme k moři nebo v netflixovské slaďárně Srdce z ledu. Své místo tu má i Tomáš Mrvík, který se proslavil hlavní rolí Máry v Omerzuově road-movie Všechno bude. Ve Smečce ztvárnil Davidova úhlavního konkurenta a vůdce šikanátorsko-hokejového týmu. Dále casting doplnil výborný Jiří Vyorálek jako Davidův otec, který si skrze svého syna plní vlastní dětské sny.

 

Hlavní hrdina v podání Tomáše Daleckého se svým otcem, kterého hraje Jiří Vyorálek

Film sází na neokoukané a mladé herce, atraktivní prostředí hokejových stadionů a zákulisí školního života. Ale především cílí na aktuálně žhavé problémy dnešních dospívajících. Šikana a milostný život je podstatnou devízou celého snímku. Rozpad vztahů a první milostná dobrodružství jsou podávány velmi realisticky. Scéna prvního sexu mladé dvojice je ztížena Davidovou cukrovkou, což dává neumětelskému milování další nový rozměr. Podobnými scénami je film plný a ukazuje, že o problémy mileniálů a jejich životní strasti jsou studnicí důležitých témat.

Vyhrocené rvačky na ledu střídají zlomená srdce

Za zmínku také stojí audiovizuální zpracování - především kamera lotyšského kameramana Andrejse Rudzātse. Boj o puk a scény z hokejových tréninků jsou úchvatně nasnímány. Máte pocit, že jste na ledu také a až hmatatelně cítíte endorfiny a energii mladíků. Tomu výborně dopomáhá svižně energický střih, který rychlé tempo vzápětí naruší během poklidné rodinné večeře, kde je ale cítit rozpadající se rodina. Velmi fyzické potyčky a rvačky na ledu střídají osobní dramata. Povrchní láska a vztahy pouze na oko, kvůli prestiži jsou mnohdy ještě bolestivější než rvačka hokejistů ve sprchách. Jedno jde ale s tím druhým ruku v ruce - povrchní zahození rádoby silného vztahu vyvěrá v ostře tragický konflikt tělo na tělo. Dojde jak na slzy, tak krev a pěsti vystřídají rány hokejovými holemi. Tvůrci se nebojí vstoupit za hranu.

 

Mele se to na ledě i ve škole...

Školní prostředí nabobtnalé pošramocenými vztahy a rozpadajícím se přátelstvím dokonale ilustruje upadající Davidovu lásku. Tady se tvůrci dostávají na hranu klišé - nováček v hokejovém týmu, oběť šikany a kráska po jeho boku, která o něj ztrácí zájem. Vše spěje do zdrcujícího finále plné nepřátelství, rvaček a podvodů... z čehož pomalu vyjde nový člověk, takřka antický hrdina. Dopustí se tragédie, ale vyjde očištěný a silnější - ochrání slabé, najde tu pravou lásku, vymaní se z otcova sevření a nikdo si na něj už netroufne. Třešinkou na dortu je samotný název hokejového týmu - Vlci. Co víc si přát od vysoce konkurenčního prostředí, kde se objeví nový brankář s inzulínovou pumpou a dívkou, kterou chtějí všichni jeho spoluhráči? Tomu nepřidává ani bohatý tatínek podporující svého syna vším - zde vidíme klasický model otce, který si plní své klukovské sny. Díky konexím zařídí synovi nadstandartní tréninky, stoprocentní péči, a dokonce i vyhledávače talentů. Vše jde proti Davidovi, který se pomalu ale jistě řítí do propasti.

Smečka, vlci a záblesky naděje

Smečka působí jako svěží závan pro mladé diváky. Měli jsme tu desítky kýčovitých puberťáckých komedií využívajících nejrůznější sporty a koníčky. Hloupoučká komedie Bajkeři, kultovní Snowboarďáci nebo Rafťáci a podobné mainstreamové kousky, které divácky fungují. Ale filmů pro mladé, které jsou divácky úspěšné a zároveň se zabývají palčivými aktuálními tématy, není mnoho. Sportovní sociálně-kritické drama Smečka přesně tohle naplňuje - zavede nás do zajímavého prostředí, využívá neokoukaných a sympatických herců, solidního scénáře a kriticky současné problémy dnešních mileniálů.

 

Šatna mladých hokejistů jako kolbiště, plné brutality

Takže kde jsou oni Vlci - je ona titulní ´smečka´ partička šikanátorů, hokejistů a spolužáků? Kdo je tu vlk a kdo tvoří onu smečku? Je to parta agresorů, kteří se mezi sebou rdousí, mlátí, psychicky deptají a přebírají si své dívky? Nebo najdou sílu se semknout, postavit se nepříteli a vyhrát?

 

QRcode

Vložil: Viktor Horák