Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vnadné krásky a svalovci moc rozumu nepobrali. Novácká reality show Love Island je pitomoučká až bizarní. TV reflexe Viktora Horáka

08.10.2021
Vnadné krásky a svalovci moc rozumu nepobrali. Novácká reality show Love Island je pitomoučká až bizarní. TV reflexe Viktora Horáka

Foto: TV Nova (stejně jako ostatní fota v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Soutěžící Laura je influencerka a pochází z Košic

U této reality show reálně cítíte, jak hloupnete a odumírají vám ony ´malé šedé buňky mozkové´. Hercule Poirot by po shlédnutí této série nevyřešil už krádež banánů v supermarketu. Přehlídka instagramových krásek, modelek, tanečníků a dalších návštěvníků fitka je mixem opálených a vypracovaných těl, postpubertálních řečí o tom „kdo je víc hot” a snahou o co nejdelší pobyt v ráji. Nečekejte žádnou sofistikovanou zábavu, ale přímočarou televizní frašku sloužící pouze k vyplnění nudného večera. Show vás vezme do tropického ráje na Kanáry mezi pohlednou mládež, nad jejichž hloupostí a naivitou zůstává rozum stát. Minimálně se pobavíte, a především si oddechnete, že nejste na jejich místě.

Po fenomenálním světovém úspěchu reality show Too Hot To Handle nebo Láska je slepá od Netflixu se i čeští producenti hlásí o slovo. Prima přišla s virálně úspěšným Like Housem o partě youtuberů a influencerů, kteří řeší problémy soudobých mileniálů. A konkurenční televize Nova opětuje palbu a nebojí se šlápnout do formátu reality show. Vlažný zájem zaznamenal pořad Svatby na první pohled, který testuje novomanžele, jež se nikdy předtím neviděli a rovnou jsou posláni na svatební cestu. Nejnověji nasazuje bizarní TV show Love Island, která vychází ze stejnojmenného britského formátu. Je to kombinace Kdo přežije a VyVolených - parta mladých lidí je uzavřená v luxusní vile na Kanárských ostrovech. Zde hledají lásku, soutěží a rozvíjí své vztahy - pohádkové dva miliony korun vyhrává pár, který vydrží nejdéle spolu a jejich ´láska´ bude nejsilnější.

 

Hele, zahrajeme si takovou hru... Ale pozor, je jen pro chytrý

Klasická guilty pleasure 

Nova se celkově vytasila s úspěšným podzimním programem. Hlavní primetime ovládá Pan profesor, kterého Svatby na první pohled nebo Love Island nenechávají pozadu. Především druhá jmenovaná show zaznamenala nebývalý úspěch. Zaslouží si ale Love Island takovou diváckou popularitu, jakou má? Opravdu, přiznejme si to - u tohoto pořadu divák skoro cítí, jak hloupne. Je vám trapno a stydno za soutěžící. Přistihnete se, jak se smějete jejich hlouposti a naivitě, což je samo o sobě na pováženou. Ale je to klasický guilty pleasure seriál, u kterého vám bude vlastně strašně fajn. Víte, že to, co sledujete je nebetyčná blbost - jenže se od toho nemůžete odpojit. A vlastně ani nechcete. Svým zvráceným způsobem se nemůžete odtrhnout od obrazovky, i když moc dobře víte, že to žádnou hodnotu nemá.

 

Modelka Viktória ze Spišské Nové Vsi, typická Slovenka :-)

Vila, bazén, Nicol Moravcová a uměle vytvořená láska 

Devadesátkovou televizní rutinu, která je plná barevných prolínaček, chaotického střihu, nezakomponovaných a mnohdy nicneříkajících záběrů, mluvících hlav a hudebních remixů rádoby ´cool´ moderních písniček korunuje blogerka Nicol Moravcová v roli moderátorky. Nemám nic proti dokumentárnímu zpracování a chápu, že tvůrci reagují tady a teď, aby výpovědi a dění ve vile bylo co nejautentičtější. Ale nemohu se zbavit dojmu, že obrazová, zvuková a celkově technická kvalita záznamu působí jako z přelomu milénia - a to žijeme v 21. století. Nedoostřené záběry a časté používání sestřihů noční vily a ilustračních záběrů, podložené rozhovorem účastníků, je klišoidní berličkou tvůrců, kteří zkrátka neměli záběry, ale potřebovali divákům říct okolní dění bez obrazové složky.

 

Moderátorka Nicol Moravcová, zašlá hvězda šoubizu

Podbízení za hranou vkusu

V zásadě to je přehlídka odhalených hrudníků, protančených nocí a líbajících se párů v bazénu. Do toho je tu klasické kolečko intrik a tajných plánů, jak vydržet ve vile až do konce. Kromě nočních parties se obyvatelé vily nehnou od bazénu, kde vedou nekončící a sáhodlouhé hovory o tom, komu se kdo líbí a kdo si koho vybere za svůj protějšek. Což je neuvěřitelně banální a monotónní. Sem tam to tvůrci proloží soutěží ve stylu ´Kdo přežije´ říznutého s ´Too Hot To Handle´. Soutěže jsou ve znamení kovbojských striptýzů v upnutých slipech, vzájemného osahávání na intimních místech, anebo povinnosti dívek zatwerkovat (twerkování znamená velice provokativní až vulgární natřásání zadkem; samo slovo twerk vzniklo složením dvou anglických významů twist - kroucení a jerk, což znamená škubání či trhání – pozn. red.) svým chlapcům. Tvůrci se opravdu nebojí zajít za hranu dobrého vkusu a divákům nabízí tu nejpodbízivější formu zábavy. V kostce to není o ničem jiném, než o uměle budovaných a proměnlivých vztazích, které jsou prošpikované chlípnými soutěžemi, večírky a nebetyčnými hádkami o malichernosti. Vrcholem je možnost strávit večer v romantickém ´hnízdečku lásky´, které vybízí k první společné noci bez ostatních soutěžící.

 

Typický mladý Čech, pivovarník Jan z Chebu :-)

Vidíme i do koupelny

Celá ´vila v ráji´ je prošpikovaná 56 kamerami a 70 mikrofony a je vidět opravdu všude - včetně koupelny a především lákavé ložnice. Soutěžící prakticky nemají soukromí a ruku v ruce s tím odpadají jakékoliv zábrany. Upnuté, sporé bikiny ukazují hodně, skoro více než hovory soutěžících - například nestálý Petr, který jde vlastně po všem, co se hýbe, se nebojí bez obalu říct, že tady nelze balit holky ´na pětkového bavoráka´. Jde o neuvěřitelný vztahový mumraj, kde si dospělí lidé v rozmezí od dvaceti do třiceti let na povel televizních tvůrců tvoří zamilované dvojice. To je ta nejděsivější a nejbizarnější devíza celé show - účastníci si volí své polovičky a musí společně tvořit ´dokonale zamilované´ páry.

 

Romantika, nebo peep show?

To zní skoro jako z nějaké dystopické podívané, ale je to základní stavební kámen soutěže - účastníci spolu musí být, dokud si nenajdou někoho jiného, kterého vymění za dosavadního partnera, anebo dokud nedojde k vyhazovu. A klasicky tu přichází noví účastníci a odchází staří známí - vše pod dohledem znovu objevené Nicol Moravcové, která už má viditelně svá nejlepší léta za sebou. Ta přichází vždy v rádoby ´vypjatých´ situacích, kdy členové dle vzoru trosečnického ´Kdo přežije´ musí vyhodit jednu osobu z vlastních řad. Jinou moderátorskou funkci tu nemá - pouze se zeptá obyvatel vily, kdo dnes končí. Kdyby tam nebyla, tak se skoro nic nestane a především nezmění. 

Pokus o žhavou reality show slouží k proslavení nezajímavých dvacátníků 

Položme si ale otázku, proč vlastně takovéto pořady vůbec vznikají? Kdo z toho co má? To je vlastně trochu přízemní otázka - výherci z toho budou mít krásné dva miliony korun a  možná i nějakou tu ´lásku´. Jak moc reálný a silný vztah to bude, tak o tom se dá polemizovat - nicméně vsadil bych spíše na přetvářku a povrchnost, než opravdové milostné vzplanutí před světly reflektorů v kulisách kanárského pobřeží. Alespoň podle propagačních materiálů - realita může být někde jinde. To už ale diváky nezajímá, ti chtějí vidět pouze to, jak se mladí mileniálové ztrapní a kdo udělá větší hloupost. Jeden přebíhá od dívky k dívce a ve finále je mu jedno, s kým bude chodit - hlavně aby měl ke komu se přitulit. Na druhou stranu tu máme ale i jeden nepochopitelný pár, se kterým to vypadá, že to myslí vážně. I když je to vskutku bizarní dvojice: fotbalista z Afriky s blonďatými melíry a modelka / tanečnice, která hledá opravdovou lásku. Divák jim ale v hloubi duše opravdu fandí, protože jako jediní vypadají alespoň trochu normálně. Vedle nich je množství dalších neskutečně bizarních postaviček - budoucí právnička, která jakmile někoho uloví, tak se od něho nehne. Dále černošská Slovenka, která nevěří v lásku - ale přesto se přihlásí do soutěže s láskou v názvu. Ostrá Slovena, která umí štípat dříví a to je asi tak všechno, co nám řekne. Nebo vietnamsko-česká rapperka s hitem Toyboy, který se stane ústřední písničkou reality show. Musím říct, že producenti a dramaturgové vybírali opravdu dlouho a pečlivě - protože najít takovou škálu nudných a neuvěřitelně otravných postav by dalo zabrat i Tomáši Magnuskovi.

 

Nastupují do vily... jak jinak, než v plavkách a řádně vysolárkovaní

Hra o dva miliony, lásku nebo o sledující na Instagramu? 

Samostatnou otázkou je, o co vlastně účastníci Love Islandu soutěží? Je tu hned několik propriet, které soutěžící získají. Již zmiňované dva miliony korun ale nejsou vše, co si účastníci mohou odnést. Tím hlavním je přece ona ´láska´, o které celá show je - soutěžící by se měli naučit milovat, vytvořit smysluplný a silný vztah a poznat svojí ideální polovičku do budoucna. A vedle toho jde s pořadem ruku v ruce popularita - ona kýžená sláva televizních hvězdiček, po kterých za měsíc už pes neštěkne. Diváci Love Islandu si je ale ihned vygooglí a instagramovým profilům soutěžících tak přibydou stovky sledujících. Z diváků se tak stávají fanoušci a účastníkům přibývají sledující, lajky a skromná popularita. A jelikož většina soutěžících pochází z modelingového nebo tanečního prostředí, tak zájem na internetu potřebují. Proto také do pořadu šli - chtějí se proslavit, upozornit na sebe a do budoucna se stát mediálně známými osobnostmi. Tento čistý kalkul ale není nic nového - je jasné, že když se přihlásíte do podobné soutěže, tak chcete získat nějakou míru popularity a slávy. V Love Islandu se asi neproslavíte zrovna v dobrém světle, ale budete vidět. A to osazenstvu vily bude určitě stačit.

 

A krapátko té romantiky

Producenti trefili jackpot a diváci se baví hloupostí krásek ve vile 

Je pravda, že Nova nešla do žádného risku, ale přímo na jistotu. Nezkoušeli nic nového - Love Island je ozkoušený britský formát, který slaví úspěchy po celém světě. Vzniklo už několik předělávek a remaků. A byla pouze otázka času, kdy se něčeho podobného chopí některá z tuzemských televizí. A protože FTV Prima vyplýtvala náboje pro teenagery svojí influencerskou selankou Likehouse, tak prostor obsadila Nova. Ta přednostně premiéruje díly o týden dříve na Voyu, což jasně ukazuje nové směřování televize. Čím dál více cílí na mladou generaci diváků - což potvrzuje nedávné oznámení nového seriálu exkluzivně pro Voyo. Je jím kriminálka Případ Roubal, který vychází ze současných netflixovských trendů detektivek o sériových vrazích. Minisérie s Hynkem Čermákem v hlavní roli masového vraha Ivana Roubala vychází ze skutečných událostí z 90. let. Nova šlape do své videotéky ostošest. Hodlá konkurovat HBO GO, Netflixu a dalším videotékám, které zažívají zlaté časy. Jenže zatímco zmiňovaný Případ Roubal může být pokus o českou quality TV, tak Love Island je klasický spotřební produkt pro masovou zábavu bez jakékoliv hloubky a hodnoty. Vhodné k zabíjení nudných večerů, ale připravte se, že budete litovat vyhozeného času.

 

 

Vložil: Viktor Horák