Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jumper Vojta Dyk a sázka Novy na tvorbu pro mladé. Seriál Pan profesor má vše, jen ten scénář je úděsný. TV glosa Viktora Horáka

24.09.2021
Jumper Vojta Dyk a sázka Novy na tvorbu pro mladé. Seriál Pan profesor má vše, jen ten scénář je úděsný. TV glosa Viktora Horáka

Foto: TV Nova (stejně jako ostatní fota v článku)

Popisek: Pan profesor, fyzikář, kterého hraje Vojtěch Dyk, se hned v prvním dílu uvedl jako skokan - aby sám na sobě demonstroval fyzikální princip, vrhne se před zraky užaslých studentů z okna

Začátek nového školního roku se nese ve znamení nových televizních seriálů. Česká televize se vytasila s chatařskou satirou Osada nebo mrazivým dramatem Ochránce. Prima představila vesnickou selanku Hvězdy nad hlavou a tuctově naivní kriminálku Dvojka na zabití. Nyní přichází Nova s podzimním titulním seriálem, školní vztahovkou Pan profesor, který se snaží být českým netflixovským produktem. Svým předobrazům jako Sexuální výchova nebo Atypický ale nesahá ani po kotníky.

Nova se během prvního zářijového týdne představila novým seriálem Pan profesor. Před měsícem ale také uvedla svůj první webseriál Mužketýři na Voyu (recenzi přineseme co nejdříve). Oba seriály si jsou v lecčems podobné a skrývají hned několik styčných bodů, kteří ukazují novou koncepci televize Nova. Sází na internetovou tvorbu, cílí na mladé publikum a servíruje svým divákům líbivý a vyzkoušený popový materiál. Televize si bere za cíl pobavit, ale už neřeší, jestli chytře a sofistikovaně - stačí zábava, smích a vtip na první dobrou. Seriály neurazí, pobaví a rychle utečou - jako výplň nikdy nekončících reklamních bloků fungují dokonale.

 

Natáčení ´skoku´ pana profesora, který se trefil přímo na trampolínu

Pan profesor: Vojtěch Dyk jako fyzikář, superhrdina a lamač dívčích srdcí 

Nový seriál Pan profesor vychází z německé šablony, která se už úspěšně adaptovala na Slovensku. Seriálový formát šikovně využívá školního prostředí, aktuálních trendů ze života mladých lidí a klasických školních vztahů, které vypráví jak o soukromých životech pedagogů, tak o současných trablích puberťáků. Tvůrci zde kombinují témata ze školní půdy, která je plná šikany, mladých lásek, boje s učiteli a pubertálních hormonů teenagerů. Dojde na utajovanou adopci, nástup nové posily školního sboru nebo na parafrázi lásky ve stylu Romea a Julie.

 

Takového profesora by studenti žrali. Otázkou je, jak by obstál v reálném českém školství, které tak přesně (a mnohdy až děsivě) vykresluje Ochránce na ČT 1

Vedle toho se ale hlavní děj soustředí na ústředního profesora, který působí jako kouzelný učitel z amerického filmu. Je zábavný, přitažlivý, vtipný a všehoschopný. Je to vlastně bezchybný kantor, kamarád žáků a hvězda sborovny bez jediné chybičky. Za jeho povrchovým pozlátkem se ale skrývá smutné zákoutí osobního života - rozpadající se byt jako z ghetta, absence milostného života, náhodné známosti z baru a úpěnlivá snaha sbalit novou učitelku, která je na oko nedostupná. Postava profesora je tak ´cool´, že se divák ani nediví tomu, že učitel panákuje ve svém oblíbeném baru s jedním ze svých žáků. Bez jakýchkoliv zábran - člověk se nad tím ani nepozastaví. 

Ověřené postupy

Hlavní role učitelského superhrdiny, kterého by chtěla každá puberťačka za svého třídního, se zhostil Vojtěch Dyk. Proti němu stojí Beata Kaňoková jako odměřená, ale sympatická učitelka plná porozumění. Je snem každého puberťáka, když máte takovou češtinářku ve třídě. Postupně gradující příběh nesourodých učitelů je vystavěn dle prvoplánové metafory ´co se škádlívá, to se rádo mívá´. Sborovnu dále doplňuje sympaticky poťouchlý matikář Matouš Ruml nebo zapškle byrokratický ředitel školy s tváří Martina Pechláta.

 

Nova postavila casting na osvědčeném Dykovi a naopak neznámé Beatě Kaňokové

Producenti z Novy sází na ověřené komerční postupy, které jsou mezi tuzemskými diváky  osvědčené. Vděčné školní prostředí je stále atraktivní a neustále aktuální. Vztahové romance a cyklící se zašmodrchané vazby mezi mladými jsou nevyčerpatelným zdrojem inspirace a nových, neustále se rozvíjejících mikropříběhů. Jednotící lovestory mezi profesorem a nově příchozí kantorkou je postavena na klišoidním motivu dvou protikladů, které se osudově přitahují. Nová učitelka v průměrné škole působí jako zjevení. Stejně tak působí i nerealistická postava profesora. 

Slušné filmové zpracování

Podstatným prvkem, který stojí také za zmínění, je filmové zpracování. Seriál je řemeslně dobře natočen, ale nejedná se o nic převratného. Je to dobrá rutinní práce, která se vyrovná netflixovským komerčním produktům k dennímu užití. V záplavě nablýskaných, barevných a energických letních komediálních seriálů by Pan profesor klidně mohl zapadnout mezi komerční netflixovské hity Tenkrát poprvé nebo Hodný holky. Vizuál je plný barev a třpytivých kulis, které imitují západní seriálovou tvorbu pro teenagery. Učitelé jako vystřižení z módních časopisů, naleštěné školní lavice a atraktivní experimenty v chemické učebně se snaží navodit pocit jakési školní fata morgány. Neustále přítomná a nahlas znějící hudba slouží jako podklad k videoklipovitým montážím, které zrychlují děj. Písničky a soundtrack se nesou ve znamení soudobých amerických songů, které stylově pasují k životu mladých lidí. Moderně svěžím prvkem je také esemesková grafika, která jednoduše a přímočaře rozmělňuje klasicky pojaté vyprávění. Stylově je ze seriálu cítit jakýsi ´pokus o českou Ameriku´. Poctivě mainstreamově líbivé zpracování sráží na kolena nelogičnost a neuvěřitelnost scénáře.

 

Ředitele si zahrál Martin Pechlát

Zkušení televizní matadoři

Seriál Pan profesor sám o sobě funguje jako ideální večerní podívaná pro celou rodinu. Své si na tom najde jak mladá generace dnešních teenagerů, tak generace jejich rodičů. Svým způsobem je Pan profesor sázkou na jistotu - atraktivní a lákavé prostředí gymnázia, neustále oblíbené a zábavné vztahové drama napříč generacemi, zajímavé herecké tváře a úspěšný a funkční zahraniční formát. Není divu že fenomenální divácky úspěch a ohlasy z Německa a Slovenska také pomohly k tomu, aby se seriálu zhostila výrazná jména na poli české televizní a filmové tvorby. Režie se ujali zkušení televizní matadoři - divácký hitmaker Martin Kopp (Bajkeři, Vyšehrad, Vinaři, 3Bobule), protřelý televizní rutinér Petr Zahrádka (Dáma a král, Doktor Martin, Chlap na střídačku) a herec - režisér Braňo Holiček (Ordinace v růžové zahradě, pozoruhodný kraťas Na hory).

 

Se starším seriálem TV Nova Gympl s (r)učením omezeným spojuje Pana profesora postava Kristýny Leichtové

První díl Pana profesora vidělo v televizní premiéře 1 117 000, což značí trefu do černého. Proto můžeme čekat nový hit TV Nova, která úspěšně navazuje na oblíbený seriál Gympl s (r)učením omezeným. Není náhodou, že opět sází na prostředí gymnázia, které skrývá svůj samostatný vesmír.

 

 

Vložil: Viktor Horák

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace