Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Jo Nesbø, Spasitel. Thriller, kdy je rozum nad zákonem

23.09.2021
RECENZE Jo Nesbø, Spasitel. Thriller, kdy je rozum nad zákonem

Foto: Albatros Media (stejně jako repro obálky v textu)

Popisek: Jo Nesbo

#HH6 Píše se srpen 1991. Na letním táboře Armády spásy je znásilněna čtrnáctiletá dívka. O 12 let později v Oslu panuje nejen adventní atmosféra, ale také největší mráz za posledních čtyřiadvacet let. Armáda spásy pořádá na náměstí bratří Egerových tradiční předvánoční pouliční koncerty a rozdává z velkého kotle polévku potřebným. 16. prosince v podvečer se do zvuků hudby ozve výstřel. Voják stojící u kotle s polévkou padá mrtev k zemi.

Spasitel je svým rozsahem a důmyslností jedním z nejlepších z celé série. Stavím ho někde mezi Červenku a Nemesis. Autor si protentokrát pohrál s osudy hlavních postav i zločinců. Ty sice na první pohled nemusejí vypadat jako z amerických filmů, na tíze jejich činů to ovšem nic nemění.

Knihu otevíráte ve chvíli, kdy se mladá dívenka nechává unést projevem jednoho z čelních představitelů Armády spásy. Tiše poslouchá, přemýšlí, sní. Odchází, usíná. Budí se, musí na záchod. A právě tam se odehraje akt, který ji naprosto změní. Znásilnění. Neznáme jména. Ani její, ani jeho. K vyústění této části se spisovatel vrátil až v samém závěru knihy. Právě v poslední čtvrtině dojde nejen k odhalení motivu, ale právě těch úvodních postav.

Spasitel má téměř šest stovek stran a přiznávám opět bez mučení, že jsem si některé charaktery vypsal. Radím vám totéž. Zejména v okamžicích, kdy se Hole vydává vstříc hierarchickému členění Armády spásy, mi to pomohlo.

Po znásilnění se s odstupem dekády ocitneme uprostřed adventního času na severu Evropy. Celá kniha, rozsahem nadprůměrná, se přitom odehrává zhruba v deseti dnech. Základní dějovou linkou je shora uvedená vražda na náměstí. Policistům dojde, že nešlo o nic nahodilého. Aby vrah vyndal zbraň, vystřelil přesně doprostřed čela a odešel, aniž by ho kdokoli viděl, není samo sebou.

Následuje poměrně krásně zpracovaná a logická pasáž, kdy se skládají střípky mozaiky. Fotografové novin mapující vánoční oslavy, městské kamery, detaily. Až pak Hole a jeho kolegyně Beata odhalí podivnou figuru v ještě podivnějším oblečení. Kabát, šátek. Takový, co nosívali během třicetileté války Chorvati bojující za Norsko. První dílek skládačky je tady. Zbývá motiv. Proč by někdo s šátkem zabíjel důstojníka Armády spásy, dává to smysl? Ano, dává.

Jeden ze čtenářů - recenzentů na Kosmasu.cz napsal příhodnou poznámku. „Pečlivě a několikrát si přečtěte první kapitolu - budete se totiž k ní pořád vracet! Vlastně v první kapitole je odkrytý celý příběh. Hned se můžete dozvědět, kdo je vrah. A často si budete myslet, že už to stoprocentně víte. Ale až dočtete poslední stránku, teprve potom už si budete opravdu jistí. Spasitel má jednu obrovskou chybu - když se začtete (a v tomhle případě to hrozí už na první straně), Spasitele prostě neodložíte. Musíte ho prostě přečíst hned, hned, hned…“

Souhlasím. Po hledání klíčové postavy zločinu přichází motiv. Odhalíte jej. Anebo ne? Šlo skutečně o peníze, nebo v tom bylo něco víc? A co ta znásilnění dětí?

Otázek je moc, odpovědí taky.

Pro chápání spisovatelova citu i modelování ústřední postavy Harryho Hola poslouží předposlední část. Kdy se střetne kriminalista, vrah a ještě někdo třetí. V ten okamžik vám dojde, že někdy je rozum nad zákon i povinnost. Celé to navíc umocní epilog, kde hlavní roli představují luxusní hodinky Lange & Synové.

Třetí vydání Spasitele (Kniha Zlín) v překladu Kateřiny Krištůfkové nutí přemýšlet od první do poslední stránky. Je to excelentní detektivka.

Vložil: Zdeněk Svoboda