Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Věčná vzpoura v srdci konzervativce. Rozhovor Lenky Jaklové s Alexanderem Tomským

22.09.2021
RECENZE Věčná vzpoura v srdci konzervativce. Rozhovor Lenky Jaklové s Alexanderem Tomským

Foto: Nakladatelství LEDA

Popisek: Věčná vzpoura v srdci konzervativce; ROZHOVOR O ŽIVOTĚ, LITERATUŘE A POLITICE

Inteligence má pramálo společného se vzděláním. Opačně to platí dvojnásob. Taky mám rád Tomského překlady. Mám rád jeho nadhled i pohled na svět. Stačí vědět, co mu jako šéfredaktorovi exilového nakladatelství Rozmluvy prošlo pod rukama. Začnu Václavem Černým a skončím Bohuslavem Reynkem. Pro znalé věci nemusím dodávat víc. Jeho životní bilancování vydala LEDA a knížka je to pozoruhodná. Mírou upřímnosti zarážející, přesahem až okouzlující. Nad tím vším je jakási Lustigova hravost a nenacházení Grahama Greena.

Lenka Jaklová, ač s Tomským vede rozhovory tři dekády, do textu vstupuje skutečně okrajově. Krátké dotazy jsou odrazovým můstkem pro Tomského vzpomínání. To nejzajímavější jsem přitom nedokázal přesně zařadit. Hodně mě bavil rozdíl ve vznešenosti Hradce Králové a následné syrovosti Pardubic, kam se v útlém věku stěhoval.

Dodám, že pokud se ještě dnes člověk vypraví do legendárních Polabin, moc se tam toho za padesát let asi nezměnilo. Putování v čase světoběžníka plyne.

Od původu svých rodičů, jejich přístupu k vědění (nikoli učení), přes exil až po návrat a pendlování mezi Prahou a Londýnem. Musím říct, že aby měl člověk co sdělit, musí mít obsah. Někdy vize, jindy vtipy. Zkrátka musí zaujmout. Právě tím, jak Tomský od prvních řádek bilancuje a nebrání se prakticky ničemu, dostává čtenáře na patřičné místo. Zaujme ho. Ani mi nepřišlo, že titul čítá skoro 400 stran, přičemž publicistická činnost zabírá slabou desetinu.

Jak se vyrovnat s životem, když se narodíte na prahu komunistického puče osmačtyřicátého roku a následujícího hororu totalitních padesátých let? Jak si vytvořit vztah k domovu, máte-li matku cizinku a otce, jenž se cítí jako Rakušan staré monarchie a svým židovským i buržoazním původem nese stigma třídního nepřítele? A proč je filosofování u rodinného stolu o dobru a zlu i objev ´smrtící síly´ poezie v době politického tání šedesátých let dobrou výbavou pro zápas s ´inženýry lidských duší´?

V rozhovoru s publicistkou Lenkou Jaklovou nakladatel, politolog a vášnivý ´kazatel´ Alexander Tomský hledá podle oficiální anotace kontinuitu svého životního příběhu mezi dětstvím a dospíváním v rodném kraji, politickým exilem v Anglii a kulturní aktivitou za společenskou a politickou obrodu české společnosti po listopadu 1989. A jako bytostný konzervativec, poučený anglickým pragmatismem a vyznávající svobodu i tradici evropské civilizace, hlásá nepříjemné pravdy a burcuje na záchranu našeho světa.

Během více než třiceti let, která uplynula od pádu železné opony, svou neúprosnou publicistikou zdůrazňuje Alexander Tomský základní smysl individuálního i pospolitého života, konzervatismus zdravého rozumu, jejž opět ohrožují budovatelé staronové utopie společenské a sociální spravedlnosti. Platí ovšem, že žádnou společnost nelze zlepšovat bez vzájemné oddanosti národního společenství a bez morální výchovy k odpovědnosti jednotlivce.

Rozhovor zmíněné dvojice je zajímavý i dvěma dalšími prvky. Prvním je obrazová příloha. Rodina, knihy. Druhým pak jistá nahodilost. Kdekoli otevřete, najdete téma. Mně se to stalo asi desetkrát. Ateismus, samizdatové vydávání Halových fejetonů v roce 1984, Aristoteles, britské království… Něco jsem znal, tušil, jindy se nechytal.

Knížka je to krásná a obsahově přeplněná, tudíž bezchybná.

Vložil: Zdeněk Svoboda