Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tvůrci Hry o trůny sází na ženu v hlavní roli, utahují si ze stáří i z tradičních hodnot. Nový, trochu bizarní, ale napínavý seriál. TV reflexe Andrey Musilové

10.09.2021
Tvůrci Hry o trůny sází na ženu v hlavní roli, utahují si ze stáří i z tradičních hodnot. Nový, trochu bizarní, ale napínavý seriál. TV reflexe Andrey Musilové

Foto: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Hvězda Chirurgů Sandra Oh dostala hlavní roli v dalším seriálu

Když autoři kultovní Hry o trůny David Benioff a D.B. Weiss podepsali exkluzívní dvousetmilionový kontrakt s Netflixem, všichni zbystřili, co z toho bude. Ačkoliv se zatím na to nejzajímavější z jejich dílny můžeme jen netrpělivě těšit, malou ochutnávku nabízí komediální seriál Vedoucí katedry (The Chair), který vznikal i pod jejich rukama.

A že jde o opravdu blízkou spolupráci, dokazuje i rodinná vazba autorky Amandy Peet, která je Benioffovou manželkou. Možná se vám její tvář vybaví z mnoha filmů (Milenci těch druhých, Můj soused zabiják, Melinda a Melinda), mihla se i ve spoustě seriálů (Akta X, Brockmire, Jak jsem potkal vaši matku: Jenkins). Těch výrazných mohlo být i mnohem víc – v roce 1997 odmítla konkurz na hlavní roli Ally McBealové. Tahle talentovaná a krásná dáma, která byla mimochodem v roce 2000 zvolena časopisem People Magazine mezi 50 nejhezčích lidí na světě, se v poslední době přesouvá od hraní k psaní scénářů.

 

Amanda Peet (na snímku nahoře) je manželka Davida Benioffa. Spolu s ním, jeho parťákem z GoT a spoustou dalších lidí je zároveň výkonnou producentkou seriálu, podílela se také na psaní scénářů.

Katedra anglistiky připomíná Jurský park přestárlých profesorů. Jak přijmou ve vedení ženu?

O čem to bude? Katedra anglistiky na univerzitě v Pembroke není zrovna prestižním místem. S úbytkem studentů se potýká už delší dobu. V době, kdy na místo vedoucí katedry nastupuje naše hlavní hrdinka Ji-Yoon (Sandra Oh), je už situace poměrně vyhrocená. Úvodní schůze poodkrývá charaktery zbytku pedagogického sboru. Ten se dá jednoduše rozdělit na dvě části – mladá krev nadějných profesorů, kteří svým přístupem táhnou zájem studentů, a úctyhodně staří matadoři zatvrzele trvající na tradičních hodnotách.

 

Nedávno ovdovělého, stále truchlícího profesora Billa Dobsona ztvárnil herec Jay Duplass. Na snímku se Sandrou Oh

Nelichotivý obrázek pedagogického sboru dokresluje i děkan, který Ji-Yoon při nástupu do funkce předává konkrétní jména a poslání: vykopnout tři nejstarší profesory katedry s nejmenším počtem studentů a nejvyššími platovými nároky. Rozhodně nic, s čím byste při nástupu do funkce získali u svých podřízených kladné bodíky. Také nic snadno proveditelného – děkan už v zoufalství přesouvá kanceláře svých vytipovaných obětí do suterénu, přesto si trojka profesorů stojí za svém. Na důchod je ještě času dost.

Billyho scény připomínají hraný animák. Zůstane trhlým profesorem až do konce, nebo nás má jen chytit na udici, abychom se podívali i na další díl?

Už z prvního dílu je jasné, že zvláštní postavení bude mít v životě Ji-Yoon její kolega Bill (Jay Duplass). Jeho role je natolik ujetá, až chvílemi připomíná animovaný film. Chápu, že je potřeba vybudovat funkční protiklad ke zkostnatělým profesorům i klidné síle Ji-Yoon, ale někdy pouhé náznaky bizáru fungují víc, než když vám dcera s maniakálním úsměvem na letišti sdělí, že už se v životě neuvidíte, proto se opijete, ukradnete koloběžku, havarujete s ní do křoví a z hlavy vám vyletí listy jako v epizodě Toma a Jerryho. Uvěřitelně nepůsobí ani scény, kdy Bill pospává na gauči své šéfové, nebo na přednášce místo studijních materiálů na velkoplošné obrazovce omylem pustí domácí video s porodem své ženy a sám se na něj zaujatě dívá až do chvíle, než je na to angažovanou studentkou upozorněn. Jako vážně?! Do toho jsme ze všech stran ujišťováni, že právě Bill patří mezi nejvíce kompetentní profesory celé univerzity. Co ale jasné a poměrně uvěřitelné je, že to mezi Billem a Ji-Yoon jiskří, takže se seriálem nejspíš bude prolínat více či méně skrývaný milostný vztah.

 

Děkana univerzity Paula Larsona hraje známý americký herec David Morse (Zelená míle, Skála, 12 opic, Temný případ a spoustu dalších)

Na konci prvního dílu se Ji-Yoon definitivně rozhodne podpořit profesorku Joan, jejíž kancelář byla přesunuta do suterénu vedle tělocvičny a obrátí se s ní se žádostí o prošetření na antidiskriminačním oddělení univerzity. Právě kvůli potížím s Billym ale Ji-Yoon nedorazí včas, a tak si můžeme naplno vychutnat upřímné rozhořčení Joan (Holland Taylor) nad příliš krátkými šortkami asistentky, která s ní sepisuje žádost.

 

Starší profesorka v podání známé Holland Taylor (profesorka práva v Pravé blondýnce), odsunutá do suterénu, pálí hodnocení od svých studentů, a málem vyhoří

Jak tohle dopadne? Záleží, do jaké míry zůstane Bill divokou a nepředvídatelnou kartou, a také na tom, zda se podaří udržet napětí mezi progresívní a konzervativní částí profesorského sboru. Potěšily by i drobné kazy na jinak dokonalém charakteru Ji-Yoon, které by ji jako postavu výrazně polidštily. Přesto říkám ano, jsem lapená a ráda se podívám na další díl.

 

Vložil: Andrea Musilová