Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vraž do toho M*A*S*H, Sestřičky, dr. Cvacha… 1. mise - místo slíbeného testosteronu koktejl, nudný k uzoufání. TV glosář Ely Novákové

03.09.2021
Vraž do toho M*A*S*H, Sestřičky, dr. Cvacha… 1. mise - místo slíbeného testosteronu koktejl, nudný k uzoufání. TV glosář Ely Novákové

Foto: FTV Prima (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Prima slibovala, že 1. mise propojí prvky reality s reality show, jenže skutek utek. Už jsme zase v Rubavě, jen ji scenáristé navlékli do maskáčů.

Celé léto Prima avizovala 1. misi jako úplnou novinku na poli českého seriálu. Něco, co tu ještě nebylo, adrenalinové scény z armádního výcviku, tvrdé nekompromisní chlapy v uniformách, přehozených bílými plášti, kteří na misích v exotických krajích mnohdy pod palbou bojují o životy statečných vojáků. Dočkali jsme se nemastného neslaného pokračování Modrého kódu, potažmo Sestřiček.

Měl to být český M*A*S*H. Vzhledem k tomu, že naše polní nemocnice mají dokonce i v mezinárodním vojenském prostředí velmi dobré renomé, zdálo se, že ho autoři seriálu budou chtít využít. Omyl. Přitom simulovat prostředí polní nemocnice by jistě nebylo tak těžké, což právě M*A*S*H dokazuje – byl natočen kompletně v ateliérovém prostředí ve Spojených státech, Koreje v něm není ani kousek. Jenže autoři 1. mise prostě tak daleko ve svých úvahách nedošli. Rozhodli se prostě pokračovat v relativně úspěšném seriálu z nemocnice v Rubavě a dodat mu nové zápletky.

 

1. mise

Rádoby armádní medici v terénu spíš působí, jako by vyrazili na vandr

O ty se má postarat tým armádních lékařů, kteří si nemocnici zvolili jako zázemí pro výběrové řízení čtyř mladých doktorů, kteří mají reprezentovat českou vojenskou medicínu na mezinárodním poli na jakémsi holandském cvičení. Velitelé jsou sice misemi opráskaní důstojníci, jenže co je to platné, když s mládeží si na vojáky v nemocnici vlastně jen hrají. Tady nepanuje stres z možného útoku nepřítele, ale jen stres z toho, že se tahle trochu kuriózní výběrová škola nezdaří. Mladí hrají reality show, v níž každou chvíli někdo neúspěšný vypadne ze hry, velitelé se modlí, aby mládež nic nezvorala a nepodepsala se na pacientech v nemocnici. A to je vše.

 

1. mise

Ve skutečnosti jsou naši vojenští lékaři elita, takže jim 'primácký' paskvil dělá medvědí službu

Poněkud překvapivá rekonstrukce

Jinak jsme stále v nemocnici Rubava, která je zrekonstruovaná po výbuchu. Od něj uplynuly dva roky, ředitelem je všeobecně neoblíbený anesteziolog Žák (Igor Chmela), primářem chirurgie se stal proti své vůli David Hofbauer (Marek Němec), který na tomto místě jen čeká, až doktoru Viklinovi (Roman Zach) dítě doroste do tří let, aby mu mohl primariát předat. Nepřijdeme ani o arogantní doktorku Sašu Růžičkovou (Sandra Nováková) nebo věčného hledače lásky doktora Prokopa Hlinku (Ondřej Rychlý), své si ve staronovém seriálu odehraje i vrchní sestra Míša Kratochvílová (Adéla Gondíková). Ti všichni se budou muset vypořádat s tím, že se jim pod ruce pletou dva plukovníci, internista Daniel Hofman (Jan Dolanský) a psycholog Vít Jelen (Pavel Řezníček), a po nemocnici se potácí dvanáct mladých lékařů, kterým ještě nestačil oschnout diplom, natož aby měli první atestaci.

 

Nováková Sandra 1. mise

Tým nemocnice Rubava se jen přesunul do poupravených kulis, nechybí ani sexy Sandra Nováková

Švejkové bez války

Seriál sice začal cvičením v budově nemocnice, při kterém se střílelo, jenže to byla akce tak očividně sehraná, že o nějakém adrenalinu se vůbec nedá mluvit. Dál už jsme prostě v Rubavě, kde jako obvykle chybí zkušené ruce na operačním sále. To vede k tomu, že Hofbauer chtě nechtě naváže profesionální spojenectví s Hofmanem a vznikne dvojice Hof a Hof. Je to zvláštní, protože Hofman je představován jako internista, hned v prvním dílu ale provádí s Hofbauerem dvě náročné operace. Internista se skalpelem? Autoři se s těmi doktory moc nepářou, kus jako kus, důležité jsou napínavé chvilky ze sálu, během nichž se vedou rádobynapínavé hovory o amputacích končetin.

Nejsmutnější je ovšem pohled na armádu. Jan Dolanský a Pavel Řezníček jsou všechno jiné, jen ne nadupané plukovnické figury. Dolanskému nikdo nemůže věřit, že si dokáže prosadit autoritu u mladých i u kolegů v nemocnici, a Řezníček je prostě takový smutný muž v maskáčích. Oba jsou sice ročníky, které si o základní vojenskou službu možná škrtly, to z nich ovšem nedělá milovníky uniforem. Jistě, jsou to lékaři, nejspíš by měli připomínat Hawkeyho Pierce a B. J. HUnnicutta z M*A*S*H, jenže co tam dodávalo postavám ono zoufalství přebíjené humorem, byla právě atmosféra války. Tady si prostě dva Švejkové hrají na velitele bez vojska a bez války – a výsledek je tristní. Navíc oba herci jsou jistě pohlední, nicméně rozhodně to nejsou typy testosteronových chlapáků, takže se jen urputně snaží pronášet rozkazy, jednou rázně, podruhé zase s otcovským velitelským přístupem, ale obojí vyznívá směšně.

 

1. mise

Internista (Jan Dolanský) a psycholog (Pavel Řezníček) jsou zřejmě zázrační, v prostředí chirurgie jsou totiž rázem jako ryby ve vodě. Podle Primy jde o dramatickou tvorbu, která vyžaduje od profesionálů určitý nadhled. Dodáváme - z hodně velké výšky!

Přestárlý diblík

Náhle se na scéně objevuje také dáma, která má nejspíš reprezetovat Šťabajznu Houlihanovou. Alice (Kristýna Leichtová) je manželka Daniela Hofmana, vyznačuje se svěžím temperamentem a bujným poprsím. Daniel z ní poněkud nepochopitelně udělá vrchní sestru v nemocnici, nejspíš je to taková dočaska na dobu, kdy bude v Rubavě probíhat ono výběrové řízení-cvičení. Prostě je nasazena do boje, protože v Rubavě nechybí jen chirurg, ale také střední zdravotnický personál. To, že je sestra a má ony rozdováděné přednosti, je asi jediné, co ji se Šťabajznou spojuje. Major Houlihanová byla svobodná, záletná, spřáhnutá s neumětelským chirurgem Frankem Burnsem, nicméně měla slabost pro Hawkeyho. Rohodně to však byla žena na svém místě a osudovost její postavy opět ležela v tom, že se musela vypořádávat se skutečnými polními podmínkami. Alice je vdaná, nic jí nechybí a do nemocnice se zrovna nehrne. Její náhlé přidělení považují doktoři v nemocnici za jakýsi dárek za to, že zde strpí vojáky, a ona si také jako dárek s mašličkou připadá. Jak to bude s jejími pracovními výkony a osobními vztahy, to nevíme, zatím se chová jako poněkud přestárlý diblík, rozdávající úsměvy a objetí na všechny strany. Nutno říct, že uprostřed té divné party ale Kristýna Leichtová působí jako osvěžující prvek. Je sice až moc diblíkovitá, ale vlastně se jí dá taková oficírská panička docela věřit.

 

1.mise

K špetce toho erotického dusna má přispět Kristýna Leichtová, která se ale proměnila poslední dobou z někdejší sexy baby v bodrou maminu. No... budiž.

Karikatura dr. Cvacha

Na palce máme i hloupého protekcionáře. Jmenuje se dr. Vlach a je to fackovací panák s tendencí se mstít. Ubohá figurka, která jen jménem vzdáleně připomíná mazáckého doktora Cvacha z Nemocnice na kraji města. To byl, panečku, padouch! A jak ho Josef Vinklář dokázal zahrát! Vojtěch Efler je proti němu v roli dr. Vlacha jen ubohý trouba, který si o sobě hodně myslí. Způsob, jakým sexuálně haraší, by snad nedokázal vytočit či rozplakat ani tu nejzavilejší feministku, je prostě ubohý. Vlach všechno poplete, poškozuje pacienty i kolegy, víceméně ale je tu jen proto, aby měl Hofbauer komu jednu vrazit, a pak se z toho maléru dostat za úlitbu mazanému řediteli Žákovi. Zápletka v Rubavě už tolikrát zopakovaná, že je až stydno...

 

Úvodní znělka:

 

Ani znělka není právě povedeným počinem. Morituri te salutant v podání Václava Noida Bárty připomíná parodii, která většinu milovníků písní Karla Kryla zvedne ze židlí.

Suma sumárum je 1. mise nudná. Psychohrátky dvanácti mladých se nekonečně vlečou a nemají žádný spád, pointa vyřazení prvního odpadlíka se snese shůry, aniž by proběhla nějaká opodstaněná předehra, a čas u obrazovky se vleče. To, co dělalo Modrý kód a Sestřičky divácky přitažlivým, totiž střídání zajímavé lékařské akce a propátrávání lidských vztahů lékařů a sester, se vytratilo do neznáma. Lze se jen nadít, že nás tímhle hybridem nebude Prima trápit dlouho.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková