Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bude další MOST? Slogan ´Tady bude pohoda, i kdybychom se měli zabít´ tomu trochu nasvědčuje. TV reflexe Viktora Horáka

01.09.2021
Bude další MOST? Slogan ´Tady bude pohoda, i kdybychom se měli zabít´ tomu trochu nasvědčuje. TV reflexe Viktora Horáka

Foto: Česká televize (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Osada: Srovnalovi (Pavla Beretová, Martin Myšička) zkoušejí rybařit, když už jsou na té chatě

Tento týden v pátek běží na obrazovkách České televize premiéra prvního dílu nového komediálního seriálu Osada. Tato série o malé uzavřené komunitě chatařů na Sázavě je plná břitkého humoru, českého sarkasmu a pohody. Třináctidílný seriál z pera scenáristického hitmakera Petra Kolečka (Most!, Okresní přebor, Přes prsty) zrežíroval zavedený tvůrce Radek Bajgar (Teorie touhy, Černé vdovy). Chatařská osada mezi rybníky je obsazená hvězdným castingem - v hlavních rolích se představí Martin Myšička, Pavla Beretová, Radek Holub, Denisa Nesvačilová, Tomáš Hanák nebo Jana Plodková.

Fenomén českých chatařů a chalupář je poměrně častým námětem televizních seriálů nebo filmů (Chata na prodej, Na samotě u lesa, Samotáři, apod.). A proto není divu, že si od tohoto seriálu Česká televize slibuje úspěch, což se podle prvních ukázek dá předpokládat. Spojení komedie z českých luhů a hájů, kde pospolu žije malá uzavřená komunita roztodivných lidí, kteří by se normálně nepotkali - ale jelikož mají chaty vedle sebe, tak spolu musí nějakým způsobem vyjít za každou cenu. Seriál vychází z principu, že souseda si nevybíráš a kvůli tomu kousku pohody, který na chatě nesmí chybět, musí být člověk připravený na všechno.

 

V Osadě Záhoří vládne pohoda už bezmála devadesát let. Dlouhá léta byl náčelníkem osady Keyhoss, který se ovšem dostal do nemocnice, o jeho chatu se tak přijel starat syn Tony (Tomáš Hanák). Ten žil dlouhá léta v Americe, i proto má silný přízvuk a namísto májky preferuje basketbalový koš. 

Všechno vypadá na první pohled idylicky, ale opak je pravdou. Všichni se snaží během víkendů na chatě budovat tu správnou pohodu ať to stojí cokoliv. Ona osudová chatařská pohoda je katalyzátorem všech dramatických a komických situací, které osadou pulzují a stmelují místní komunitu.

 

Nově se také chataři stávají Srovnalovi (Pavla Beretová, Martin Myšička), kteří unikají o víkendech před pražským shonem. 

Hvězdně obsazený seriál o chatařích vsází na rozdílné, ale zábavné charaktery 

Myšička, Beretová, Polášek, Nesvačilová, Holub, Hanák, Bareš, Chýlková, Majer a celá plejáda dalších známých tuzemských herců se představí jako parta chatařů z osady Záhoří. Seriál vypadá jako zábavný mix komediálního dramatu, který si drží poměrně osobitou stylizaci jakoby vytrženého kusu světa mimo normální civilizaci. Všechny postavy jsou odtržené od reality a žijí si pouze ve svém chatařském vesmíru, kde panují vlastní pravidla.

 

Mezi starousedlíky patří naopak Stýblovi (Jana Švandová, Pavel Nový). Ti se navzdory modernizaci obejdou bez mobilů a do osady cestují z vlakového nádraží zásadně pěšky. 

Od producenta Petra Erbena a dramaturga a kreativního producenta Josefa Viewegha je volba v Čechách oblíbeného fenoménu sázkou na jistotu. Kombinace oblíbené aktivity, celospolečenského tématu a humoru ve spojení s hvězdným obsazením, se zdá být jako trefa do černého. Televizní úspěch je skoro zaručen.

 

Južanovi (Eva Leinweberová, Igor Bareš, Filip František Červenka) mají drahé výkonné auto, aby je ale sousedi nepomlouvali, přijíždí každý víkend ojetinou, v obnošeném oblečení.

Měli jsme možnost vidět první díl a dle prozatím představeného pilotního kousku to vypadá, že seriál bude solidním diváckým dílem. Každý divák si tu najde to své a seriál představí velmi nesourodou partu chatařů, kteří zastupují diametrálně rozlišené a patřičně svérázné charaktery. Potkává se tu spisovatelka románů červené knihovny s nezkušeným ajťákem sekajícím dřevo podle internetu, vojákem v záloze s mimořádnou znalostí parfémů a kadeřnictví, tradice dodržující žid nebo milionář snažící se utajit svůj majetek.

Klid a pohoda musí být na chatě za každou cenu

Osada Záhoří se skládá ze sedmi chat kolem dvou rybníků. Chatová osada je zasazená uprostřed lesů bez jakékoliv známky civilizace. Kdo zde ´chataří´? Manželský pár v podání Pavly Beretové a Martina Myšičky, Keyhoss, jenž žil dlouhá léta v USA a adoruje ´americký sen´, s tváří Tomáše Hanáka, voják v záloze a talentovaný kadeřník v podání Radka Holuba s jeho nespokojenou manželkou a majitelkou kadeřnického salonu s tváří Petry Nesvačilové nebo bohatou rodinu Lužanových, kteří skrývají svůj majetek (Igor Bareš, Eva Leinweberová a Filip František Červenka). Dále v seriálu uvidíme Ivanu Chýlkovou, Josefa Poláška, Janu Švandovou, Janu Plodkovou, Pavla Nového nebo Stanislava Majera.

 

Helena Srovnalová (Petra Nesvačilová) je majitelka salonu krásy, kde je zaměstnaný její manžel Milan (Radek Holub). Jinak je to ale tvrdý chlap milující militarismus – od bagančat až po maskáčový klobouček. 

„Obydlí kdysi postavili prarodiče a teď tam jejich potomci jezdí, navzdory tomu, že jeden přijel favoritem a druhý volvem, že volí přesně opačně, že jedni jsou inťoši a druzí lopaty. Ale o víkendu bydlí vedle sebe a k Záhoří patří, že tam je pohoda a oni se o tu pohodu snaží, i kdyby… i kdyby se u toho měli zabít,“ shrnuje režisér myšlenku seriálu.

Na tomto motivu jakési ´nucené pohody´ na chatě je celý seriál založen. Různě protichůdně založení sousedé musí vyjít se svými spoluchataři. Fenomén českého chataření je tu zakořeněný už desítky let, a tudíž i v celé společnosti proslulý. Na chatě se nemluví o politice nebo vzdělání, ale řeší se tu čistě praktické věci. Kdo utěsní studnu a kdo vykradl chatky? Takovéto dramatické události slouží jako základ televizního díla, které vypráví komické příběhy, které se dějí v chatových osadách a vlastně mnohé vypovídají o celé společnosti. Musíme ale počítat s určitou dávkou stylizace a nadhledu, který chataření a svébytnou komunitu chatařů ukazuje v jakémsi romantickém úhlu.

 

Zatímco Milan by nejraději pořád sekal, řezal a kosil, Šimon Kraus (Josef Polášek) se práce nedotkne. Dodržuje totiž šábes, což jeho rodinu (Jana Plodková, Karolína Lea Nováková) moc netěší. 

Letitá chatová osada, malebné rybníky, prosluněné léto a kýžená pohoda

Seriál se natáčel jako jeden z prvních postcovidových českých projektů. Natáčení v malebném prostředí nižborských rybníků a kolem Berounky probíhalo od jara do podzimu loňského roku. Pro účely natáčení filmaři celou chatovou osadu postavili, aby se co nejvíce podobala tvůrčím představám a dala se přizpůsobit natáčení. Osada působí jako soustava letitých chat, které se dědí napříč generacemi. Příroda v okolí působí romanticky divokým dojmem a v kameře přímo vybízí k tomu, aby si divák zítra vyjel koupit vlastní chatičku. Vše je barevné, prosluněné a krásné - ovšem pouze do té doby, než na rekreanta promluví soused - poté až podezřele hezká doba začíná měnit.

 

Krausův přístup ale nejednou inspiruje k psaní spisovatelku Lucii Rybákovou (Ivana Chýlková), která jezdí na chatu se svou dcerou Janou (Šárka Vaculíková). A toto léto u nich přespává i policista Franěk (Stanislav Majer). Musí totiž vyřešit ztrátu cenného majetku několika osadníků. Kdo ukradl cennou sošku a křoviňák?

Producenti si od této komedie, která je plná vtipných a komických dialogů a lehce absurdních situací slibují, že pobaví celou rodinu a nebrání se možnosti pokračování. Už na první tiskové konferenci k seriálovém projektu se kreativní producent Josef Viewegh, producent Petr Erben a scenárista Petr Kolečko zmínili, že druhá řada už je v přípravách a scénář k první epizodě je hotový. Proto si televize i tvůrci seriálu z Logline productions přejí, aby měl seriál úspěch a oni mohli pokračovat ve vyprávění z osady Záhoří. „Věřím, že si u pořadu odpočine celá rodina, je plný vtipných dialogů a komických, lehce absurdních situací. A třeba si sledováním diváci prodlouží léto.“ dodává kreativní producent ČT Josef Viewegh.

 

Vložil: Viktor Horák