Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Žádní velcí herci, ale režisér, to je těžká váha. Točí se nový krimi seriál... Prima ale obvykle ví, co dělá. TV glosář Ely Novákové

23.08.2021
Žádní velcí herci, ale režisér, to je těžká váha. Točí se nový krimi seriál... Prima ale obvykle ví, co dělá. TV glosář Ely Novákové

Foto: FTV Prima (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Téměř dvoumetrový Predrag Bjelac je ideální typ pro ztvárňování různých padouchů, mafiánů či záhadných mužů. V novém seriálu Duch bude tím třetím v pozadí, jakou úlohu ale v příběhu sehraje, to prozatím televize Prima tají.

Mystérium zločinu je hned po romantické lásce nejoblíbenějším námětem televizních seriálů. TV Prima se svými kriminálkami má u diváků dlouhodobě úspěch, takže není divu, že jejich výrobě přeje. A tak zatímco seriál Dvojka na zabití je aktuálně na cestě k divákům, případy nového policejního tandemu se právě začaly natáčet.

Kriminálními seriály se to v českých televizích jen hemží a někdy je už docela těžké zapamatovat si, kdo patří do 1. oddělení, kdo do Specialistů a kdo zas do Kriminálky Anděl. Natožpak se zorientovat v tom, zda se zrovna díváme na reprízu nebo premiéru. Vymyslet originální zápletku je čím dál těžší. Připočítáme-li všechny ty americké nebo německé příběhy o zločinu, musíme se smířit s tím, že podobnou loupež, vraždu či spiknutí jsme už viděli několikrát. Na poli zločinu se od dob Hercula Poirota či Slečny Marplové mnoho nezměnilo. Vraždy ze žárlivosti, kvůli dědictví, případně kvůli pojistnému podvodu, vyloupení banky nebo vykradené kostely a byty, pašerácké gangy, praní špinavých peněz, to všechno už tu s námi je dávno a bohužel není velká naděje, že by tahle špína ze světa zmizela. Detektivní žánr proto rovněž stále kvete, a to jak literární, tak filmový a televizní. Ve všech případech pak originalitu nepředstavuje zločin sám, ale způsob jeho odhalení. Hlavní roli v televizních seriálech tak sehrává osobnost vyšetřovatele nebo policejní tým, a to i když připočteme zapracování nejrůznějších moderních metod kriminalistické práce.

Poldu dělá Matásek

Musím říct, že z mého pohledu v posledních letech Prima v žánru krimiseriálu poctivě naplňuje očekávání diváků komerční televize. Šťastnou ruku měla při nákupu licence na německý formát seriálu Polda, a to hlavně díky obsazení hlavní role. David Matásek má totiž přesně tolik retro šarmu, kolik policajt, probuzený po dvaceti letech z kómatu, potřebuje. Protože to byl kdysi dobrý policista s chytrou hlavou, ráznou pěstí a potřebnou dávkou vyšetřovatelského instinktu, je jím pořád, i když jen s velkým sebezapřením přijímá technické novinky dnešní doby. Je s ním legrace, je to kus pěkného chlapa a pachatele umí správně chytit za flígr. Mladíci, kteří se po jeho boku vystřídali, mu úspěšně přihrávají, a tak tenhle parťácký seriál funguje v Čechách už několikátou sezónu a nejspíš mu dech ještě nějaký čas vydrží.

 

Polda

Dva 'kovbojové' David Matásek a Vladimír Polívka nám určitě připraví další slušnou porci lahůdek. Natáčení páté řady seriálu Polda odstartovala televize Prima koncem května, takže se máme na co těšit.

Zasněné oči Vaculíka

Kromě tohohle typického buddy seriálu, tedy směsi kriminálky a komedie s dvojicí chlapáckých parťáků v popředí děje, vsadila Prima také na sofistikovanější příběhy s jedním charismatickým hrdinou. V adaptacích starých dobrých 'exnerovek' to byl Michal Dlouhý, v Temném kraji zase Lukáš Vaculík. Oba seriály nejsou žádné akčňárny, tady se víc debatuje a přemýšlí, osobité kouzlo jim ale kromě hlavního představitele dodává i typicky česká zadumaná krajina, romantická až do té chvíle, kdy se z ní začnou líhnout temné příběhy zločinu. Prima zde zvolila netradiční systém dvoudílných případů, které přiměřeně udržovaly diváky v napětí a na další setkání s šarmem kapitána Exnera či zasněnýma očima odborníka na sériové vraždy Petra Kraje.

Dvojka na zabití startuje

Je nesporně mnohem těžší napsat sérii detektivních případů, které utáhnou formát de facto celovečerního filmu, rozděleného na dvě části. Zatím se na tomto zajímavém poli na Primě nic nového nerýsuje, zato osvědčené svižné parťácké série tu máme hned dvě. Jedna jde do vysílání, druhá se natáčí. Oba seriály vsadily na policejní partnerství muže a ženy. Ani to není nic nového pod sluncem, to už v pravěku detektivních seriálů předvedli třeba Bruce Willis se Cybill Shepherd v Měsíčním svitu a stará dobrá dvojka Dempsey a Makepeaceová se v reprízách na různých televizních kanálech i po víc než třicetiletech objevují pořád, protože jejich dvojité soupeření, jednak mezi mužským a ženským světem a jednak mezi americkou a britskou mentalitou, je pořád zábavné.

Jestli se tohle podaří Dvojce na zabití, to teprve uvidíme. Obsazení dvojice detektivů Jakubem Prachařem a Sarou Sandevou není úplně sázka na jistotu, o to víc můžeme být mile překvapeni, až se nám v sobotu 4. září tahle akční kriminalistická dvojice poprvé představí. 

 

Dbojka na zabití

On rozervaný, depresivní a jedovatě ironický (Jakub Prachař), ona slušná, ambiciózní a organizovaná (Sara Sandeva). Komediální kriminálka Dvojka na zabití je založená na jiskření mezi protiklady.

Na obzoru duchařina?

Mysteriózní příběhy s kapkou esoterického nádechu jsme zvyklí vidět spíš na ČT. Ani tentokrát se ničeho podobného nedočkáme na Primě, i když nový seriál se bude jmenovat Duch. V těchto dnech se začal natáčet a zatím víme, že v hlavních rolích policistů se dočkáme další nesourodé dvojice. Introvertního, obtížně komunikujícího detektiva z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Emila hraje Štěpán Benoni, parťačkou mu bude rázná vyšetřovatelka Radka, která má na rozdíl od něj pro strach uděláno a nebojí se být ženou s pistolí.

 

Benoni Duch

Štěpán Benoni jako nenápadný introvert Emil. Vyšetřovatel elitní jednotky NCOZ není zvyklý chodit do terénu, ve fyzických akcích nevyniká, střelbu 'dává' na spodní hranici a s kondičkou je na tom obdobně.

Podstatnou roli tu ovšem hraje třetí v pozadí, Darko Besarabić v podání Predraga Bjelace. Ten je svou fyziognomií a lehkým východním přízvukem už léta v českém filmu a seriálech předurčen pro role mafiánů a pašeráků z exotických krajin. Ostatně nedávno jsme ho viděli jako albánského vydřidušského bosse, který komplikuje život a podnikání Janka ze seriálu Slunečná. Jakou roli sehraje v Duchovi, Prima zatím tají. Že bychom se skutečně dočkali české variace na Randalla a Hopkirka a Predrag by se v příbězích vynořoval ze záhrobí jako pomáhající duch? Nebo mu říkají Duch jen proto, že je nepolapitelný a záhadný, hraje na dvě strany a nikdo neví, jestli dává přednost té zločinecké nebo té spravedlivé? To prostě nevíme.

 

Sandeva Duch

Marta Dancingerová jako odvážná žena s pistolí. Její parťačka Radka je schopná a ambiciózní žena, která má ráda přesnost a disciplínu.

Obsazení Ducha je ještě riskantnější než obsazení Dvojky na zabití. Štěpán Benoni, ať mi odpustí, není žádný velký herec, Marta Dancingerová je rozhodně výraznější ve svých rolích ve Švandově divadle, než jako představitelka zaměnitelných postav z Ordinace či Kukaček, a Predrag Bjelac, to je prostě týpek, který hraje sám sebe. Zajímavé ovšem je, že režírování osmidílné 'duchařiny' se ujal Peter Bebjak, který má na svém kontě nejen řadu epizod Specialistů a Mordparty, ale také loňský zcela mimořádný třídílný film z produkce ČT Herec. Tak mu držme palce, ať se mu podaří i tentokrát vytřískat z dost originálního námětu, co se dá, a zvládnout obsazení tak, aby nás seriál bavil. 

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková