Trochu zvláštní ženy u mikrofonu. Hudební marš Kamila Fáry
23.08.2021
Foto: Pyroclastic Records
Popisek: Sofia Jernberg, která mimo mnoha dalších, dala život perfektní jazzové skupině Paavo
VIDEO Už vím, proč se tak často staví kultura nad všechny ostatní lidské dovednosti a činnosti. Kultura umí spojovat bez ideologie a příkazů. Není invazivní, není krutá, není přímočará. Je nad celým lidstvem a stává se součástí tak nějak samozřejmě. Ono pofidérní slovo ‘multikulturní‘ si nepředstavuju příliš jako příchod migrantů, kteří odmítají přijmout pravidla hostitelské společnosti, ale spíš jako prožití jejich kultury. Pro dnešek se podíváme na ženský hlas. A ne, metalu se ani nedotkneme. Ani řízné kytary.
Tichá, a přesto plná energie. My Brightest Diamond a její frontman Shara Nova. Nova začala hrát a nahrávat hudbu, když byla studentkou University of North Texas v Dentonu v Texasu. V roce 1998 vydala album s názvem Word pod hménem Shara. Po ukončení bakalářského studia hudby v oboru klasického zpěvu se přestěhovala do Moskvy v Rusku, kde nahrála několik nově napsaných písní a vydala je jako album s názvem Session I. V roce 1999 se přestěhovala do Brooklynu v New Yorku, kde psala hudbu, která spojovala prvky jejího klasického zpěvu s komorní hudbou, a avantgardní rockovou hudbu, kterou objevila v podzemní rockové scéně. Začala vystupovat a nahrávat pod přezdívkou AwRy a spolupracovat s hudebníky, kteří hráli na různé netradiční nástroje včetně sklenic na víno a zvonkohry. Po studiu a spolupráci s australskou skladatelkou Padmou Newsome nakonec přidala ke své tvorbě trvale smyčcové kvarteto. Od té doby se její hudba šplhá po možnostech zajímavého chápání života skrze muziku a překvapuje, kudy chodí.
Švédský jazz. Slyšeli jste ho? Ne? Tak teď máte příležitost. Nádherný, věru nádherný jazz, kde prim hrají klavíristka Cecilia Persson a zpěvačka Sofia Jernberg. Obzvlášť zpěvačka pak provádí se svým hlasem netušené věci. Je známá tím, že rozšiřuje možnosti hlasu a je aktivní jak jako sólistka, tak v různých kapelách. Pro příklad třeba v kapelách Fire! Orchestra, Fire! Plus, Paavo, Seval, The End (72), The New Songs. Vedle experimentálního a často pěkně prudérního jazzu si zahrává i s vážnou hudbou. A je to jízda.
A nakonec, vrchol, který překonat, tak už planeta vybuchne, protože bude pohlcena absolutní krásou. Česká houslistka a zpěvačka Iva Bittová. K ní mám osobní zážitek. Byl jsem na nějakém letním festivalu. Při koncertě Ivy Bittové se přede mnou kroutila jakási slečna. Hrozně dramaticky, až nesympaticky teatrálně. Přišlo mi to děsně hrané. Když koncert skončil, Iva Bittová vešla do davu, ona slečna se k ní vrhla, plakala, klečela před ní a říkala, že její hudbu miluje, strašně miluje. Slečna to nehrála, ona hudbu Ivy Bittové prostě prožila. Krása.
Vložil: Kamil Fára